BDP'liler Meclis'te sabahlayacak

BDP'liler Meclis'te sabahlayacak
BDP'liler Meclis'te sabahlayacak
BDP milletvekilleri Şırnak Uludere'de yaşanan olayı protesto etmek için Meclis Genel Kurulu salonunda sabahlayacak.

ANKARA - BDP milletvekilleri Şırnak Uludere'de yaşanan olayı protesto etmek için Meclis Genel Kurulu’nu terk etmeme eylemi yapıyor.

Meclis Genel Kurulu çalışmalarının bitmesine kısa bir süre kala BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak ile birlikte çok sayıda BDP milletvekili Meclis Genel Kurulu salonuna geldi. Meclis Başkanvekili Mehmet Sağlam’ın oturumu kapatmasından sonra BDP’li milletvekilleri salondan ayrılmadı.

Meclis Genel Kurulu boşaldıktan sonra BDP lideri Demirtaş locada bulunan gazetecilerle konuştu. Yaptıkları eylemin Meclis’i protesto amacı taşımadığını belirten Demirtaş, “Parlamentodaki grupları protesto ediyoruz. Çözüm getirmeyen tezkereye onay verenleri protesto ediyoruz, çözüm bu çatı altındaysa konuşma, yasa teklifleri ile sesimizi duyuramıyorsak, sesimiz kısılmaya çalışılıyorsa biz de burada oturarak protesto ediyoruz” dedi.

Demirtaş, Meclis Başkanı Cemil Çiçek ile bir görüşmesinin olup olmadığıyla ilgili soruya, “Meclis Başkanı aradı. Meclis Başkanı olarak doğru bulmuyorum. 'Genel Kurul’da olmazsa iyi olur' dediğini aktardı.

Demirtaş, eylemin ne kadar süreceğiyle ilgili soruya ise, “Sembolik olarak buradayız. Arkadaşlarımızla konuşacağız” yanıtı verdi.

SİZ GİDİNCE KAMERAYA ALACAĞIM
CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, eylemin başında BDP'li milletvekillerinin yanına gelerek, kendileriyle Kürtçe konuştu. Tanal, daha sonra Genel Kuruldan ayrıldı.

Ardından Genel Kurula gelen CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka'ya, BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, “Gelmek sizden göndermek bizden” diye espri yaptı. Çantasını alarak Genel Kuruldan çıkan Nazlıaka'nın, “kolay gelsin” demesine Önder, “Kolaysa başınıza gelsin” karşılığını verdi.

Demirtaş, basın mensuplarına, “Siz kalıyor musunuz?” diye sordu. Basın mensupları ise “Meclis görevlileri bırakırsa kalacağız” dedi.

BDP'lilerin fotoğrafını çeken Önder, basın mensuplarının, “Mesleğinizi unutmuyorsunuz” demesine, “Siz gidin, kameraya alacağım” diye karşılık verdi. Önder, “Tweet atarsınız” diyen bir gazeteciye, “Şifremi unuttum, Ertuğrul Bey Twitter'dan canlı yayın yapacak” diye konuştu.

Meclis görevlileri, Genel Kurulun kapanması üzerine gazetecileri basın locasından çıkardı. BDP'lilerin eylemi, TBMM Genel Kurulunda devam ediyor.

Daha önce DTP milletvekilleri 23 Nisan 2009 tarihinde güvenlik güçlerine taş atan çocukların ağır cezalarla yargılanmasını protesto etmek için Meclis Genel Kurulu’nu terk etmeme eylemi yapmıştı. (ajanslar)