BDP'lilerden açlık grevi açıklaması

BDP'lilerden açlık grevi açıklaması
BDP'lilerden açlık grevi açıklaması
Açlık grevlerinin sona ermesinin ardından BDP'li milletvekilleri konuyla ilgili açıklama yaptı

Açlık grevlerinin son erdirilmesinin ardından BDP ’li milletvekilleri Gülten Kışanak, Aysel Tuğluk ve Sırrı Süreyya Önder bir basın toplantısı düzenlediler.

BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, “BDP ve DTK'nın ortaklaşa yaptığı açlık grevini bugün itibariyle sonlandırma kararı aldık” dedi.

Kışanak, Belediye Konukevi'nde açlık grevine giren BDP ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) üyeleriyle düzenlediği basın toplantısında, açlık grevlerinin 68'incı gününde verilen kararın herkesin rahat bir nefes almasına vesile olduğunu söyledi.

Kendilerinin de açlık grevlerinin 60'ıncı gününde olası ölümlerin önüne geçmek ve eylemcilerin taleplerini sahiplendiklerini göstermek amacıyla açlık grevine başladıklarını ifade eden Kışanak, “BDP ve DTK'nın ortaklaşa yaptığı açlık grevini bugün itibariyle sonlandırma kararı aldık. Yaşanan süreç gözönüne alındığında açlık grevi amacına ulaşmıştır. Bu 68'incı gün Türkiye 'nin siyasal tarihinde önemli bir tarihsel süreç olarak yerini aldı” diye konuştu.

Kışanak, bu sürecin olumsuz bir gelişme yaşanmadan sonuçlanması için katkı veren herkese teşekkür ettiğini dile getirerek, şöyle konuştu:

“İmralı'dan çok önemli bir açıklama geldi. İnsan yaşamına ne kadar büyük bir önem verdiğini ortaya koydu. Bu takdir edilecek çabaların herhangi bir insanın yaşamına zarar gelmeden sonuçlanması için kendisi de büyük bir çağrı yaparak, bu eylemin sonuçlanmasında en önemli rolü ve katkıyı sundu. Biz bu rolün çok önemli olduğunu, tüm Türkiye'ye nefes aldıran bir çağrı olduğunu ifade etmek istiyoruz.”

“BİZ İNATLA VE ISRARLA BİRLİKTE YAŞAMI SAVUNUYORUZ”
Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk ise açlık grevlerinin bugün sonlandırıldığını belirterek, şöyle konuştu:

“Türkiye, tarihi bir kararla yüz yüzedir. Ya bu sorunu demokratik ve barışçıl yöntemlerle çözecek ya da gerçekten ciddi bir kırılmayı yaşayacağız. Duygusal kopuşu defalarca dile getirdik, duygusal kopuş giderek siyasal kopuşa dönüşecek. Bunun hiç kimseye yararı yoktur. Biz inatla ve ısrarla birlikte yaşamı savunuyoruz. Sorunlarımızı konuşarak çözmekten yana irademizi ortaya koyuyoruz. Artık hiç kimse Türk ve Kürt gençlerinin kanı üzerinden siyaset yapmamalıdır, ölüm üzerinden siyaset yapılmamalıdır.”


BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder de, bu süreçte kendilerine destek verenlere teşekkür etti. Önder konuşmasında şunları söyledi:

68 gün süren bu direniş eyleminde, kulaklarımızda sürekli 12 Eylül ve hayata dönüş operasyonunun mimarlarının sesi çınladı. Kenan Evren ne diyor idiyse, hikmet Sami Türk ne diyor idiyse bu görkemli direniş karşısında devletin çıkardığı seste bu tür homurtulardan ibarettir. İnsani tek bir tını göremedik. Ruhunu bu karanlığa kiralamış bir çok kalem de bilim insanı da iştirak etti ne yazık ki.

Bugün Türkiye’de olan Tahrir’in bizzat kendisidir fakat Tahrir cezaevidir. Kürt halkının evlatları cezaevlerini Tahrir’e döndürmüşlerdir. Niye böyle olmuştur? Bunu görmek için son bir hafta Diyarbakır sokaklarında sadece beş dakika gezmek yeterlidir.

Ancak bir işgal hukuku ancak işgalci bir kuvvet bir kentin ana caddelerine tankları, her sokak çıkışının başına dizmek suretiyle önlem alabilir. Bir devlet kendi halkına karşı böyle önlem alamaz.


  http://www.radikal.com.tr/110832111083218

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  açlık grevleri sona erdirildi - takurt

  evet açlık grevleri sona erdirildi. hükümet-öcalan pazarlığından çıktı bu karar ve bugün hakkari'den beş insanın ölüm haberi geldi. ne olacak? ben şehit değil de insan demeye başladığımda mı çözülecekti sorun. bu ölen askerlerin yaşam hakkını ne yapacağız? göz ardı mı edelim? kürt yurttaşlar daha mı özgür şimdi? bu ülkenin aydın sanatçıları, yazarları görmüyor mu güneydoğu üzerinde oynanan oyunları?

  Sizi tanıyamayanlar tanıma imkanı buldular. - m.esenceli

  O kadar insanı açlık grevine girdirerek, insan yaşamı üzerinden tüm Türkiye'yi tehdit ettiniz. Sizin dilinizden düşünmediğiniz özgürlük ve barış kelimelerinin ne kadar sahte olduğunu bir kısım destekçileriniz de anlamıştır umarım.

  teror orgutu oldurmelerine devam ediyor - mlkr

  Bu savasi ne devlet nede turkiye halki baslatti. Baski, acima, politika, kapali kapilar arkasindada pazarliklarla bu gereksiz, haksiz aclik grevi sona erdirildi. Ayni zamanda teror orgutu canlar almaya , insan kaybetmeye devam ediyor. Devletin ve TSK nin etkiye tepki siyasetini surdurmekten baska secenegi yok. Onder Demirtas vs gibi Onderler once teroru mahkum etsinler, vede bu mapuslar oz elestiri yapsinlar , yaptiklarina nadim olsunlarki sonra bizlerden sempati beklesinler. . Turkiye halkinini cogunlugu bu insanlarin hakettigi cezaya layik olduklarini dusunuyor. Onun icin kil kipiradatmiyor, sinirli kurtcu sozde solcu orgutlerin orkestrasyonlariyla yapilan destek eylemeleri disinda. Oldurursen olursun. Karma bu!

  BDP'lilerden açlık grevi açıklaması - ms@deniz

  Sevgilim Sırrı, bir gün gelecek Kürt ve Türk emekçileri bu devletin ve AKP hükümetin aymazlığını tarihin çöplüğüne gömecektir. Yeterki bu aymazlığın ve saldırıların karşısında direnmesini bil. Kahrolsun faşizm, yaşasın halkların kardeşliği...

  Kim? - boguz

  Kimden bahsediyoruz? Bugün Şemdinli'de beş genç askerimizi katleden katillerden mi? Serap'ı canlı canlı yakan -sonra da açlık grevi ile mağdur rolü yapan- canavarlardan mı?

  Tahrir mi? - zapatista87

  Evet Şemdinliden de 5 şehit haberi geldi... Tahrirmiş. Kürt halkı değil PKK yandaşları deyin canımı yiyin. Tahrir özgürlük demektir, adam öldürmek, bomba patlatmak, market yağmalamak değil... Zulümle abad olunmaz. Bunu sizde biliyorsunuz ama kulaklarınız sağır. Ortada bir tiyatro oynandı; açlık grevine başlayanların bunu bir talimatla bırakacağını herkes biliyordu. Sarsılan, prestiji kaybolan, çöken liderlik imajını düzeltme operasyonuydu hepsi. "Evet ben kullanıldım" diye itirafta bulunan birine bir nevi iade-i itibar operasyonu. Avrupa'dan Amerika'dan istediği desteği bulamayan, getire getire Türk ve Azeri düşmanı, Yunan kökenli Kanadalı bir milletvekilini getirebilen BDP'nin içler acısı duruma düşmesini yine bir terör örgütü lideri engelledi. Tiyatro oynadınız, olay çıksın istediniz ama yüzünüze gözünüze bulaştırdınız. Halbuki halkın gücü inancında gizlidir, değerlerinde gizlidir. Siz de doğunun CHP'si olarak Kürt halkını anlamıyorsunuz. Anlayamazsınız çünkü, o halk polise taş atar ama polis zor duruma düştü mü de panzerini çamurdan çıkarmak için yardımına koşar. Dün o video izledim. Arkadan adam çocuğa soruyor Kürtlere özgü o Türkçesiyle "Oğlum niye taş atıyorsunuz diye". Çocuk da cevap veriyor "ama o da bize su sıkıyor." Adam çocuğa diyor ki "siz taş atmazsanız o da su sıkmaz." Ben bir siyasetçi olsam bu küçücük meseleyi uzun uzun düşünürdüm. Çünkü ibretlik bir hikaye. Kıssadan hisse almak istersen bundan iyisi olmaz. Türkler Kürtlerden nefret etmedi, etmeyecek de. Kürtlerin bu cumhuriyete olan katkısını inkar edenlerin, Türkleri tek bir kalıpta renksiz, geçmişsiz ve geleceksiz bırakanların devri kapandı. Şimdi yeni bir zamana girdik. 1940'ların o karanlıkları tek tek siliniyor. Ama karanlığa o kadar alışmışsınız ki diyor ya Cemil Meriç sizin ki de o hesap, aydınlık gözlerinizi kamaştırıyor. Platon'un mağarası bitti ve artık dışarıya çıktık; yeni bir Türkiye var burada; Sünnilerin, Alevilerin, Kürtlerin yaşadığı bir Türkiye var. Bir "melting pot" değil burası, burası binlerce yıllık geçmişiyle, Bizansıyla, Selçuklusuyla, Medlerleriyle, Ermenileriyle, Asurlara uzanan geçmişiyle, ilk Arap fatihlerin coşkun rüyalarıyla yaşayan yanan bir Türkiye. Burası her biri ayrı bir güzellikten esinlenen bir ülke olacak. Mozaik de demek istemiyorum, bir kardeşlik diyarı belki daha doğru bir ifade. Tarih mazlumların ahlarıyla yazılmaz, tarih kahramanların fedakarlıklarıyla ve onların alçak gönüllülükleriyle yazılır. Burası 1990ların sonu. Ve yeni bir yüzyılın başlangıcı...

  Neden acaba? - maviokyanus44

  Kendi halkından korkan bir devlet mi, yoksa o halkı kendi halkı olarak görmeyen bir devlet mi?