'Bedel ödemem demedim'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, tepki toplayanvetolu YÖK Yasası'yla ilgili sözlerine açıklık getirdi. Erdoğan, "Ben, 'İmam-hatiplere bedel ödettiremem' dedim.

VARNA / ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, tepki toplayanvetolu YÖK Yasası'yla ilgili sözlerine açıklık getirdi. Erdoğan, "Ben, 'İmam-hatiplere bedel ödettiremem' dedim. Bu, 'Bedel ödemem' diye algılandı" dedi. Bulgaristan gezisi dönüşünde, THY'ye ait uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, geçen cumartesi Birlik Vakfı'nın toplantısında yaptığı konuşmanın yanlış algılandığını söyledi. Erdoğan, şu açıklamayı yaptı: "Ben bu ailelere, 'İmam-hatiplere bedel ödettirmem' dedim. Bu, 'bedel ödemem' diye algılandı. Bir sorumlu insan olarak onu ısrarla söyledim. 'Bedel ödettiremem' dedim, söylediğim budur. Şu anda da yine aynı şeyi söylerim. Bundan önce bedel ödettirdiler, ben onlardan olmam."
Erdoğan, "İmam-hatipler konusunda, size destek olunmadığı yolunda serzenişte bulundunuz mu" sorusu üzerine şunları söyledi: "Destek olup olmama meselesi değil. Toplumun taleplerini kendisinin güçlü kılması lazım. Siyasetçinin de o talebe kılavuz olması lazım. Toplumun taleplerini aldık ve değerlendirdik. Bu talebi değerlendirdikten sonra, ikinci bir hamleyi yapacağımız zamanda da bunun ne getirip ne götüreceğini biz siyasetçilerin çok iyi şekilde değerlendirmesi lazım.
Onun için de, ta başından beri söylediğimiz o toplumsal mutabakat anlayışını ben yapılan kamuoyu araştırmalarıyla ararım. Çıkan sonuca göre kararımı ya ertelerim ya da hemen veririm."
'Sezer yetkisini kullandı'
Bir gazetecinin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in yaptığı rektör atamalarını nasıl değerlendirdiği yönündeki sorusuna Başbakan Erdoğan, şu karşılığı verdi: "Yasanın içinde yetki kendisine tanınmış. Tercihini sayın Cumhurbaşkanı, bu istikamette kullandı. Ben kalkıp da, 'Niçin böyle kullandı, neden böyle yaptı' diyemem. Çünkü yasada o yetki veriliyor. Yasada o yetki verildiğine göre, onu istediği gibi kullanır. İster birinciyi atar, ister üçüncüyü..." Erdoğan, "Peki bu sistem doğru mu sizce?" sorusu üzerine de "O ayrı mesele. O tartışılır" dedi.
ABD'yle sürekli temas
Başbakan Erdoğan, PKK'nın son dönemde artan eylemleriyle ilgili soruyu yanıtlarken, bu konuda İran tarafında çok farklı gelişmeler olduğunu belirterek, "Biz bu konuda henüz beklentimizi almış değiliz. Beklentiler sürekli olarak ABD'ye iletiliyor" dedi.
Erdoğan, Ürdün'e gerçekleştirdiği sürpriz ziyaretin akşam yemeğinden ibaret olup olmadığı sorusunu ise şöyle yanıtladı: "Kuru kuruya akşam yemeği için vaktimiz yok. Bu ziyaretleri gayriresmi yapmamın sebebi, işin samimi yanı. Türkiye ile ilgili ülkeler arasındaki ilişkileri çok daha süratle karar alacak noktalara taşımak amacındayım."