Bekaroğlu: SP Genel Başkanlığı yapabilirim

SP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu, kendisini, SP Genel Başkanlığı yapabilecek donanımda, tecrübede, beceride gördüğünü söyledi

SP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu, kendisini, SP Genel Başkanlığı yapabilecek donanımda, tecrübede, beceride gördüğünü söyledi.
Bekaroğlu, partisinin Rize İl Başkanlığı'nda düzenlediği basın
toplantısında, Necmettin Erbakan'ın, haksız şekilde cezaya çarptırıldığını savunarak, ''Bu ceza, Erbakan'ın parti genel başkanı ve parti üyesi olmasını engelliyor'' dedi.
SP'de, şubat ayı içinde olağanüstü kongreye gidileceğini belirten
Bekaroğlu, ''Yeni bir genel başkan seçilecek. Kendimi, SP Genel
Başkanlığı yapabilecek donanımda, tecrübede, beceride görüyorum. Ama
bizde kriterler vardır. İllerden başlayarak yapılacak istişareler sonucunda bir karar verilecektir. Genel başkan olmam istenirse benim için büyük bir şeref olur'' diye konuştu.
Bekaroğlu, Meclis'te muhalefet olmadığını da iddia ederek,
''Türkiye'nin AK Parti hükümetinden sonra en önemli sorunu CHP muhalefetidir. Türkiye'de hükümeti milletin lehine teşvik etmek muhalefetin işidir. Eğer biz bu Meclis'te olsaydık bunlar olmazdı''
diye konuştu.
Bekaroğlu, AK Parti Adıyaman milletvekili Hüsrev Kutlu'nun, Atatürk portresiyle ilgili yanlış bir şey söylemediğini de öne sürerek, şöyle konuştu:
''AK Parti'nin, Kutlu'yu Disiplin Kurulu'na vermesini yanlış buluyorum. Söyledikleri belki gereksizdi. Ama Atatürk'ün resmine birşey demedi ki, sadece (sivil bir resmi olsa daha iyi olurdu) dedi.
TBMM bir milli parlamentodur. İçinde askeri birlik olan parlamento dünyanın hiçbir yerinde yok. Bu zaten 12 eylülden kalma bir olaydır. Biz 12 eylülün izlerini silmek istemiyor muyuz? Sivil bir Meclis'in
güvenliğini zaten kapıda polis sağlıyor. İçerde ne işi var askeri birliğin? Askeri birliği Meclis'ten çıkaralım. Zaten Avrupa
raporlarının hepsinde (Türkiye'de demokrasinin üzerinde asker baskısı
var) yazıyor.''
Ordunun görevinin, düşmanlara karşı milleti savunmak olduğunu kaydeden Bekaroğlu, ''Genelkurmay Başkanı, iç politikayla ilgili niye açıklama yapıyor? Böyle meselelerde hükümet geçmişe bakıp ders alsın.
Halkın desteğini alsın. Bana göre hükümetin Hüsrev Kutlu'ya rejimin sivilleşmesi yönünde tartışma açtığı için teşekkür etmesi lazım'' dedi.