Bekir Bozdağ: Gülen Türkiye'ye gelsin iddialara cevap versin

Bekir Bozdağ: Gülen Türkiye'ye gelsin iddialara cevap versin
Bekir Bozdağ: Gülen Türkiye'ye gelsin iddialara cevap versin
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Fethullah Gülen'in Türkiye'ye iadesinden CHP'li Eren Erdem'in sözlerine, Cumhuriyet ve Birgün gazetelerinde çıkan haberlerden tutuklu gazetecilerle ilgili birçok konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

RADİKAL-  Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Fethullah Gülen ile ilgili "kırmızı bülten"in bakanlığa ulaştığını dile getirdi.  Gülen'in ABD'de ifade vermeye hazır olduğu yönündeki açıklamalara ilişkin Bozdağ, "Çıkıp Türkiye'ye gelmesi daha doğru olur" dedi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Ankara Adalet Sarayı'nda, Cumhuriyet Başsavcılığı ile Medya İletişim Bürosunu ziyareti sırasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bozdağ, "Kırmızı bültenle ilgili mahkemelerin verdiği kararlar bakanlığımıza ulaştı" diye konuştu. Konuyla ilgili hazırlıkların sürdüğünü de belirten Bakan Bozdağ, "Önümüzdeki günlerde biz bunu İçişleri Bakanlığı İnterpol Daire Başkanlığı'na göndereceğiz. Onlar da ilgili muhataplarına iletecektir. Bu süreç devam ediyor" açıklamasında bulundu.

"FETHULLAH GÜLEN ÇIKIP TÜRKİYE'YE GELSİN YETKİLİLERİN HUZURUNDA CEVABINI VERSİN"
Bozdağ, Gülen'in avukatının yaptığı "Müvekkilimin ifadesinin alınması için adli yardıma başvurulsa, orada ifade vermeye hazır. Kırmızı bülten ABD'de geçerli değil" açıklamasına da değindi. "İstinabe konusunda karar verme yetkisi bizde değil" diyen Adalet Bakanı şu ifadeleri kullandı: "Fethullah Gülen'in istinabe yerine çıkıp Türkiye'ye gelmesi daha doğru olur. Sağlık bakımından sorunu yok, Türkiye'ye gelsin, mahkemeye doğrudan çıkarak hakimin sorularına cevap vermesi daha doğru olur. Umarım Türkiye'ye gelir. Kendisine yöneltilen iddialara yanıt verir. Doğrusu bence budur. Şu anda buna mani bir durum yok. Buyursunlar gelsinler, Türkiye demokratik bir hukuk devleti. Burada hakkını arasın. Kendisine yöneltilen iddialara, yetkililerin huzurunda cevabını versin."

"DÜNE KADAR MOLLALARA BAĞIRANLAR ŞİMDİ İRANCI OLDULAR"
Türkiye üzerinden Suriye'ye kimyasal silah gönderildiği açıklaması üzerinden CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem'i eleştiren Bozdağ, "Eren Erdem'in açıklamalarını anlamakta zorlanıyorum. Kendisinin söyledikleriyle açıklamaları kendiyle çelişiyor. Sayın Erdem milletin aklıyla da alay ediyor" dedi. Bakan Bozdağ eleştirilerini şöyle sürdürdü:  "Türkiye ile İran savaşa girse İran'ın yanında yer alırım diyen bir milletvekili. Meclis'te yer alan milletvekilleri milleti temsil eder. Türkiye ile bir başka ülke arasında savaş olduğunda Türkiye'nin karşısında yer alırım diyen vekile biz ne diyeceğiz, 'aferin' mi diyelim. Bu büyük bir saygısızlıktır. Had bilmezliktir. Bu milletin hazmedebileceği bir şey değildir. Utanç verici bir durum. Bu konuda CHP hiçbir şey söylemedi. Düne kadar mollalara bağıranlar şimdi İrancı oldular."

"TÜRKİYE KAMUOYUNA ŞİKAYET EDİYORUM"
Bozdağ, "CHP'ye sesleniyorum, sizin içinizde İrancı kaç vekil var? Bunu Türkiye kamuoyuna şikayet ediyorum. Ayrıca benimle ilgili de bazı iftiraları oldu. Güya Adana'da bir savcıyı aradığım ve savcıyla görüşüp bunu kapatın. İslami motifli bir takım konularda soruşturma varsa benden habersiz iş yapmayın dediğim şeklinde bir iftira attı. Cumhuriyet başsavcılığına suç duyurusunda bulundum" dedi. (DHA)