Bekir Bozdağ karara 'anlam' yükledi

Bekir Bozdağ karara 'anlam' yükledi
Bekir Bozdağ karara 'anlam' yükledi
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ AYM'nin HSYK kararını değerlendirdi. Bozdağ kararın hızını 'anlamlı' bulduğunu söyledi.

Radikal.com.tr - Anayasa Mahkemesi tarafından HSYK'ya ilişkin yetkileri iptal edilen Adalet Bakanı Bekir Bozdağ konuyu değerlendirdi. İşte o açıklamalar:

- Mahkemenin iptal kararına elbette uyacağız. Adalet Akademisi ile ilgili yapılan incelemeleri mahkeme iptal etmedi. 

Anayasa Mahkemesi'nden Elektronik Haberleşme Kanunu'na kısmi iptal

- Mahkeme HSYK ile ilgili düzenlemelerle ilgili bir kısmını iptal etti diğerleri yürürlüktedir. Kanun yürürlüğe girdiği tarihten bugüne kadar yapılan değişikliklerin eski haline girmesi söz konusu değildir.
Anayasa Mahkemesi Twitter'da hesap açtı

Soru: Görevden ayrılan isimlerin göreve dönmesi söz konusu olacak mı?

- Anayasa Mahkemesi kararları geriye yürümez. O uygulamalar geçerlidir ve geçerliliğini devam ettirecektir. Belli ki bugüne kadar Anayasa Mahkemesi Başkanı’nı ve mahkemesini gündeme almaya zorlayan bir şeyler yoktu. Demek ki gündeme alınmasını sağlayan ivedi başka şeyler oldu. Umarım Anayasa Mahkemesi Twitter hakkında verdiği kararı bundan sonra vatandaşlarımızın yaptığı bireysel başvuruları hakkında da verir. 
Ali Topuz yazdı. "Hukuk, biraz hukuk!"

Soru: Anayasa Mahkemesi’nin resmi bir Twitter hesabı oldu ne diyeceksiniz? 
- Anayasa Mahkemesi’nin siyasi tartışmaların göbeğine oturmasına doğru bulmuyorum. Anaya Mahkemesi’ni ne kadar gündemden uzak tutarsak iyi olur. Mahkeme son günlerde gündemin göbeğinde, umarım mahkemeyi bu konulardan uzak tutarız. Merak ediyorum Burhan Kuzu hakkında mahkeme ne diyecek. Anayasa Mahkemesi’nin gündemi önceden belli.
İstediği zaman istediği konuyu öne alabilir. Bunda şüphe yok. Ancak bu konu gündemde olmadığı halde öne çekmesini anlamlı bulduğumu söyledim. Bunun değerlendirmesi gerekenler değerlendirecektir. İptal edilen konular bize göre Anayasa’ya aykırı değil.
Anayasa'ya yorumla dahi aykırı olmayacak konular anayasa aykırı ilan edilemez. Anayasa'ya aykırı olmayan maddeleri yorumla Anayasa'ya aykırı bulmuştur. Mahkeme bu hakka sahip, elbette yorum yapacak ve karar verecek. Ben 20 yıl şartının nasıl Anayasa aykırılı bulunduğunu anlamış değilim. Ama gereğiyle izah edecekler biz de anlamış oluruz.
Anayasa Mahkemesi kararına hükümetten ilk tepki

Soru: Bu kararla birlikte HSYK’da kilitlenme olacak mı? 
Bir kilitlenme olmayacaktır. Çünkü toplantı yeter sayısını 12 olarak belirlemiştik. Ama Genel Kurulu seçeceği zamanlar sıkıntılar olabilir. Çoğunluğu elinde bulunduran grup gelmeyebilir. Uzlaşma olmadığı zaman işin yürümesini sağladığımız bir düzenleme. 
Anayasa Mahkemesi'nden Adalet Bakanı maddesine iptal

Soru: BTK’ya dair de bir iptal kararı çıktı? 
BTK ile ilgili kararı incelemedim. Hangi kısmı iptal etti bilmiyorum doğrusu. Bu yüzden değerlendirme yapmak istemiyorum. (Hürriyet)