Bekir Bozdağ'dan fezleke açıklaması: Tutanak tutmuşlar

Bekir Bozdağ'dan fezleke açıklaması: Tutanak tutmuşlar
Bekir Bozdağ'dan fezleke açıklaması: Tutanak tutmuşlar
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, kendisiyle ilgili fezleke düzenlendiği iddialarına ilişkin "İki tane savcımız böyle bir tutanak tutmuşlar" dedi.

İZMİR - İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı görevinden, İzmir Liman İşletmesi'ne yönelik operasyonun ardından Samsun'a atanan Başsavcı Hüseyin Baş'ın, Adalet Bakanı Müsteşarı Kenan İpek hakkında fezleke hazırlayıp HSYK'ya gönderdiği belirtildi. Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Ali Çelik'in de Adalet Bakanı Bekir Bozdağ hakkında soruşturmayı etkilemeye çalışma suçlamasıyla fezleke hazırlayıp gönderdiği öğrenildi.

MÜSTEŞARA DA FEZLEKE

Samsun Bölge Adliye Mahkemesi Başsavcılığı'na atanmasına rağmen halen İzmir'deki makamında bulunan ve önümüzdeki hafta ayrılması beklenen Başsavcı Hüseyin Baş, geçen 7 Ocak'da hazırladığı tutanakla Türkiye 'nin gündemine gelmişti. Baş'ın HSYK'ya gönderdiği tutanağı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 'nun TBMM Parti Grup Toplantısı'nda 'Dehşet verici belge' diye okumuştu. Tutunakta, Başsavcı Baş, 7 Aralık'ta İzmir'de Liman İşletmeleri'ne yönelik yolsuzluk operasyonundan bir gün önce Adalet Bakanı Müsteşarı İpek'in kendisini iki kez telefonla aradığını, soruşturmayı durdurmasını, ilgili savcıyı görevden almasını istediğini belirtmişti. Baş'ın bu konuda sadece tutanakla yetinmediği ve Müsteşar İpek hakkında 'Tehdit ve hakaret' suçlamasıyla fezleke hazırlayıp HSYK'ya gönderdiği öğrenildi. Baş gazetecilerin bu konudaki görüşme taleplerini geri çevirdi.

BAKAN İÇİN DE DE FEZLEKE Bu arada, İzmir Liman İşletmesi'ne yönelik yolsuzluk soruşturmasını yürüten Cumhuriyet Başsavcısı Ali Çelik'in de, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ hakkında, "Devam eden soruşturmayı etkilemeye çalışmak" suçlamasıyla fezleke hazırlayıp HSYK'ya gönderdiği öğrenildi. 

TUTANAK TUTMUŞLAR

Bu arada gazetecilerin bu konudaki soruları üzerine Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, kendisiyle ilgili fezleke düzenlendiği iddilarına ilişkin "İki tane savcımız böyle bir tutanak tutmuşlar" dedi. (DHA /AA)