Bekâret kontrolü sınırlandırılacak

Çok sayıda genç kızın intiharına yol açan bekâret kontrolünün suç olarak düzenlenmesi ve sınırlandırılması yönündeki talepler, sonunda Adalet Alt Komisyonu'nun gündemine alınıyor. CHP'li üyeler, uygulamanın mahkemeler dışında yasaklanmasını istiyor.

ANKARA - Çok sayıda genç kızın intiharına yol açan bekâret kontrolünün suç olarak düzenlenmesi ve sınırlandırılması yönündeki talepler, sonunda Adalet Alt Komisyonu'nun gündemine alınıyor. CHP'li üyeler, uygulamanın mahkemeler dışında yasaklanmasını istiyor.
Bu hafta konuyu ele alacak olan komisyon, kadınların, bekâret kontrolünün suç olması yönündeki görüşlerine hak verirken, uygulamanın tamamıyla kaldırılması durumunun ise mahkemelerin delil toplamasına engel oluşturacağı kaygısını taşıyor. Bekâret kontrolünün bazı hallerde suçun delillerini toplamak için yapıldığına dikkat çeken komisyon,
'sınırlandırılması' yoluna gitmeyi planlıyor. Bekâret kontrolü ancak mağdurun isteğiyle gerçekleştirilecek. Komisyon, mahkemelerin delil toplama dışında ise bekâret testlerinin yasaklanması ve uymayanlara ceza verilmesinden yana.