Belçika'nın desteği tam

Avrupa Birliği (AB) üyelerine Ankara'dan seslenen Belçika Dışişleri Bakanı Karel De Gucht, "Türkiye'nin AB'yle müzakereye başlamasıyla ilgili olarak 17 Aralık'ta net bir karar çıkmaması büyük politik hata olur.

ANKARA - Avrupa Birliği (AB) üyelerine Ankara'dan seslenen Belçika Dışişleri Bakanı Karel De Gucht, "Türkiye'nin AB'yle müzakereye başlamasıyla ilgili olarak 17 Aralık'ta net bir karar çıkmaması büyük politik hata olur. Kıbrıs, müzakerelere başlamanın önkoşulu olamaz" dedi.
Önceki gün CHP lideri Deniz Baykal'la görüşen Belçika Dışişleri Bakanı De Gutch, dün de Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la bir araya geldi. Belçika Dışişleri Bakanı De Gucht, Gül'le görüşmesinin ardından bir basın toplantısı düzenleyerek ülkesinin Türkiye'yle ilgili görüşünü şöyle özetledi:
"17 Aralık'taki AB zirvesinde Türkiye hakkında alınacak karar, tam üyelik hedefini destekler nitelikte ve açıklıkta olmalıdır. Üyelik müzakerelerini başlatacak bu karar, hiçbir karmaşa ve muğlaklık içermemeli. Bunun aksinin yapılması ise çok büyük bir politik hata olur. Türkiye'yle müzakereler 2005'te başlamalıdır."
'Kıbrıs, Kopenhag Kriteri değil'
Kıbrıs konusunda her ülkenin ayrı fikirleri olduğunu, kendi hükümetinin ise sorunu müzakerelere başlamak için 'önkoşul' olarak görmediğini belirten Bakan Gucht, Kıbrıs'ın Kopenhag Siyasi Kriterleri içinde yer almadığına dikkat çekti. Belçika Başbakanı'ndan Başbakan Erdoğan'a 'Destek mesajı' getiren De Gucht, "Daha çok taslak çıkar, bunların önemi yok, önemli olan müzakerelerin başlamasıdır" dedi.