Belediyeye baskın eğitimi veriyoruz

Belediyeye baskın eğitimi veriyoruz
Belediyeye baskın eğitimi veriyoruz

Fotoğraf: KENAN ÇİMEN/AA

CHP lideri Kılıçdaroğlu, "Tüm müfettişleri İzmir'e gönderdiler. Biz de belediyelerimize polis baskınında neler yapacaklarının dersini veriyoruz" dedi.

İZMİR-  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , CHP’li belediyelerin baskı altında olduğunu, belediye başkanlarına ‘polis belediyeyi basarsa neler yapılacak’ dersi verdiklerini belirterek, “ AKP iktidarı zorunlu olarak böyle bir dersi gündeme almamıza neden oldu” dedi.
Partisinin dünkü İzmir İl Kongresi’nde konuşan Kılıçdaroğlu, çalışanları hakkında hapis istemli davaların açıldığı İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin tüm uygulamalarının altına imza attığını ifade etti. İzmir’in dünyada en çok gelişen 4. metropol olarak gösterildiğini belirten Kılıçdaroğlu, İzmir’in önündeki en büyük engelin AKP iktidarı olduğunu ileri sürdü. “CHP’li belediyelerin hükümet tarafından müfettiş kıskacına alındığını” söyleyen Kılıçdaroğlu, İzmir’deki CHP’li belediyelere yönelik yapılan incelemeleri ve açılan soruşturmaları eleştirdi. Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: 

Ankara’da müfettiş kalmadı
“Neredeyse Ankara’da müfettiş kalmadı, tamamını İzmir’e gönderdiler, denetlemezseniz namertsiniz, sizden korkmuyor, çekinmiyoruz. CHP’yi kuran kadrolar, Batı’nın emperyalist güçleri ile savaşan kadrolardır, Recep Tayyip Erdoğan , sen önce bunu bil. Korku bizim kitabımızda yok. Biz haklıyız, haklı davamızı her ortamda savunuruz, kim olursa olsun, ne olursa olsun. Halkı korkutmak istiyorsun, telefonlarını dinliyorsun, ne yaparsan yap hiçbir CHP’li senden çekinmeyecektir, senden korkmayacaktır. İzmir’den Recep Tayyip Erdoğan’a çağrıda bulunuyorum, güvendiğin hangi belediye başkanı varsa göster, ben de Sayın Kocaoğlu’nu göndereceğim, istediğin televizyon kanalında yarışsınlar” diye konuştu.
CHP’li belediyelerin baskı altında olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, İstanbul’da belediye başkanları ile bir toplantı yaptığını anımsatarak, “O toplantının basına kapalı bölümünde şu bilgiler vardı: ‘Polis belediyenizi basarsa neler yapacaksınız’. Demokrasinin olduğu ülkede, anamuhalefet partisinin belediye başkanlarına, ‘polis belediyenizi basarsa neler yapacaksınız’ diye eğitim veriyoruz; bu utanılacak bir şey değil mi? Ama AKP iktidarı zorunlu olarak böyle bir dersi gündeme almamıza neden oldu. Sakin olacaksınız, avukat çağıracaksınız, imza attığınız tutanağı okuyacaksınız gibi temel bilgiler verdik. Çünkü AKP ve onun yönetim anlayışına güvenmiyoruz, güvenmediğimiz için belediye başkanlarımızı güvence altına almak istiyoruz.” 

Alex’li eleştiri
Kılıçdaroğlu, Türkiye’de gelinen noktada, düşünce özgürlüğü bakımından utanç verici bir durum yaşandığını söyledi. Kılıçdaroglu, “Yeni Şafak yazarı, kendilerini eleştirdi diye işine son veriliyor. Bizim gibi düşünmeyenlerin de özgürce düşündüğü Türkiye istiyoruz. Fenerbahçe’nin meşhur futbolcusu var, Alex; soruyorlar ‘Başkan içeri atıldı, ne düşünüyorsun?’ Cevabı şu, ‘Düşüncelerimi açıklarsam ben de başkanın yanına giderim’ diyor. Şu ülkenin geldiği hale bakın” diye konuştu. CHP lideri, Nâzım Hikmet’in ölüm yıldönümü olduğunu da hatırlatarak, “Bu ülke bir Nâzımına sahip çıkamayacak mı? Niye sahip çıkmıyor? Ne alıp veremediği var? Vefa borcumuzu henüz yerine getiremedik. CHP iktidarında Moskova’daki mezarı Anadolu’da bir çınarın altına defnedeceğiz” diye konuştu.

CHP çözüm üreten partidir
CHP lideri Kılıçdaroğlu İzmir’de yaptığı açıklamada, partisinin terör konusundaki çözüm önerisini görüşmede Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a aktaracağını söyledi. Terörün bugüne kadar bitirilememesinin tek sorumlusunun siyaset kurumu olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, “Siyaset kurumu, çözüm üretmiyor. Çözüm ürettik, çarşamba günü görüşeceğim. (Başbakan) ‘Ne oldu, yeni mi düşündünüz’ diyor. Her zaman yeni düşünmek, yeni CHP’nin görevidir. Yeni CHP sorunlara çözüm üreten partidir. Yeni CHP hangi sorun varsa, çözümü olan partidir. Kimse aksini iddia edemez, Recep Tayyip Erdoğan da edemez” dedi. (RADİKAL-AA-DHA)