'Ben o doktoru rehin alırım'

Hastanelerde hasta rehin alma devrinin geçtiğini belirten Başbakan Erdoğan, "Böyle bir ihbarı aldığımda ilk yapacağım iş o doktoru rehin almak" dedi.

İSTANBUL/İZMİT - Yapımına 1994'te başlanan 250 yataklı Ümraniye Devlet Hastanesi'nin açılışında konuşan Başbakan Tayyip Erdoğan, doktorlara
'rehin' uyarısı yaptı. Erdoğan şöyle dedi: "Sağlık Bakanlığı çok kapsamlı bir program başlattı. Hastanelerde rehin tutulma dönemi bitti. Hastanede rehin tutlmayla ilgili bir ihbar aldığımda ilk yapacağım iş o doktoru rehin almaktır. Ben inanıyorum ki, bu, bir yanlış zihniyetin doktorlarımıza bir dayatmasıydı. Bu dayatma ortadan kalktığı sürece hiçbir doktor bunu yapmayacaktır. Hiçbir doktorumuzu kendi tıp yeminiyle çeliştirmeyecek, onlarla çelişen duruma düşmeyecek adımı da atmış olacağız. SSK, Bağ-kur ve işçi emeklilerinin özel hastanelerden yararlanması için yasal hazırlıklar yapılıyor. Devlet, özel, vakıf ve derneklere ait hastaneler koordine edilerek halkın yararlanması sağlanacak. Bunun aynını eğitimde de yapmak istedik, planladık ama şimdilik top direkten döndü. Eee... Top bir döner, iki döner, üçte gol olur. Bu yolda da devam edeceğiz."
'Faizleri düşürdük'
Erdoğan daha sonra İzmit'e geçerek Perşembe Pazarı'ndaki açık hava toplantısına katıldı. 3 Kasım seçimleri öncesinde faizlerin yüksekliğine işaret eden ve bu faiz oranının bugün yüzde 24'lere düştüğünü ifade eden Erdoğan şöyle konuştu: "Bu faizler hortumculara gidiyordu. Hortumculara, 'çağdaş hırsızlar' diyorum, biz ülkeyi çağdaş hırsızlara bırakmayacağız, bizi kimse engelleyemez. Biz hortumcuların hortumunu keserken, fakir fukara üşümesin diye 1.5 milyon aileye 800 bin ton kömür yardımı yaptık. Kaynak nereden mi? Kaynak kesilen hortumlardan. Öğrencilere bedava kitap dağıttık, bunun da kaynağı hortumlardan. Üniversite gençliği 3 Kasım öncesi 45 milyon burs alırken, şimdi 90 milyon alıyor.
Muhalefet liderinin elinde söyleyecek bir şey kalmadı. Yatıyor, kalkıyor sadece 'Başınıza CHP kadar taş düşsün' diyor. O taşın altında olanlar düşünsün. Biz o taşın altında hiçbir zaman olmadık.
Erdoğan daha sonra Düzce'de Başbakanlık Toplu Konut İdaresi'nce yaptırılacak 558 konutun temel atma törenine katıldı. Erdoğan buradaki konuşmada konutların yıl sonuna kadar tamamlanacağını söyledi.
(Radikal, aa)