'Beni boğmaya çalışıyorlar'

CHP grubunun kapalı bölümünde konuşan İstanbul Milletvekili Hasan Aydın, CHP'den istifa ederek dün AKP'ye katılan Adana Milletvekili Atilla Başoğlu'nun ticari kaygılar nedeniyle AKP'ye geçtiğini ileri sürdü.
Haber: ZİHNİ ERDEM / Arşivi

ANKARA - CHP grubunun kapalı bölümünde konuşan İstanbul Milletvekili Hasan Aydın, CHP'den istifa ederek dün AKP'ye katılan Adana Milletvekili Atilla Başoğlu'nun ticari kaygılar nedeniyle AKP'ye geçtiğini ileri sürdü. Başoğlu'nun tekstil fabrikaları bulunduğu ve bu şirktelerin yüzde 75 oranında ihracata dönük çalıştığı bilgisini veren Aydın, "Sayın Başoğlu, bir süreden beri şirketiyle ilgili bazı sorunları yaşıyordu. Bana 'Son, 1.5 ay beni batma noktasına getirdiler. Maliye Bakanlığı 20 müfettişi üzerime saldı. Beni boğmaya çalıyorlar' diye yakındı" dedi. Başoğlu'nun Maliye Bakanı Unakıtan ile görüşmek için araya önemli kişiler koyduğunu da bildiğini söyleyen Aydın, "Özel nedenlerle istifa eden sayın Başoğlu, istifa gerekçelerine CHP'yi alet edemez" dedi.
CHP kulislerinde AKP'ye geçen Edirne Milletvekili Necdet Budak'ın ise bir süre önce Tarım Bakanı Sami Güçlü ile görüştüğü ve Güçlü'nün tarım profesörü olan Budak'a birlikte çalışma teklifinde bulunduğu konuşuluyor. CHP'den daha öncede Batman Milletvekili Nezir Nasiroğlu ile Ağrı Milletvekili Cemal Kaya istifa ederek, AKP'ye katılmıştı. CHP lideri Deniz Baykal, bu milletvekillerinin AKP'ye ekonomik nedenlerle geçtiklerini ima etmişti.