Beraat ettiren hâkim terfi aldı

HSYK'nın adli yargıda görevli, 15'i il başsavcılığı olmak üzere 2 bin 463 hâkim ve savcının görev yerini değiştiren kararnamesi Resmi Gazete'de yayımlandı.

ANKARA - HSYK'nın adli yargıda görevli, 15'i il başsavcılığı olmak üzere 2 bin 463 hâkim ve savcının görev yerini değiştiren kararnamesi Resmi Gazete'de yayımlandı. Kararname taslağını önemli ölçüde değiştirerek kabul eden, HSYK'nın kararlarındaki dikkat çeken atamalardan bir bölümü şöyle:
Erdoğan'ı beraat ettiren hâkim başkan: Başbakan Tayyip Erdoğan hakkında, 'Nerden Buldun Yasası' uyarınca haksız servet suçlamasıyla açılan davada beraat kararı veren Ankara Hâkimi İbrahim Kozan, bir süre sonra Ankara 9. Ağır Ceza üyeliğine atanmıştı. Bu mahkeme başkanının Yargıtay'a seçilmesi üzerine de, geçici olarak bu mahkemenin başkanlığını yapıyordu. Bu kararnameyle Kozan'ın terfisi kesinleştirildi.
İSKİ savcısı terfi etti: SHP'ye pahalıya patlayan İSKİ skandalı soruşturmasını yürüten Beyoğlu Cumhuriyet Savcısı Selim Ulaş başsavcıvekili oldu.
Protokol savaşını kazandı ama: Açtığı davayla başsavcılara protokolde askerler önünde yer verilmesini sağlayan Balıkesir Başsavcısı Işık Keskin Özbay, alt görev olan Eyüp Başsavcıvekilliğine atandı.