Bergama suyunda arsenik tartışması

Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümü'nce yapılan analizlerde, Normandy şirketinin siyanür liçi yöntemiyle altın çıkardığı...
Haber: TURAN GÜLTEKİN / Arşivi

İZMİR - Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümü'nce yapılan analizlerde, Normandy şirketinin siyanür liçi yöntemiyle altın çıkardığı Ovacık'la Çamköy ve Narlıca köylerinin sularında normalin 25 katına varan oranlarda arsenik belirlendi. Normandy ise analizlerde normalin üstünde bulguya rastlanmadığını öne sürdü.
Bergama Çevre Yürütme Kurulu Başkanı Oktay Konyar, İzmir Tabip Odası Dönem Sözcüsü ve Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ali Osman Karababa ile Ovacık köy kahvesinde basın açıklaması yaptı. Karababa, geçen mart alınan örneklerde, Ovacık içme suyu kaynağında normalin 25 katı, Sağancı içme suyu kaynağında 23 kat, artezyen sularında ise 9-13 kat arasında fazla arsenik olduğunun belirlendiğini söyledi. Normandy Madencilik A.Ş. Basın ve Toplum İlişkileri Müdürü Hayri Öğüt ise gözlem kuyularından alınan örneklerde normalin üstünde bir bulguya rastlanmadığını öne sürdü.