@sarikayaercan

Beşiktaş'ta Başkan Hazinedar kaybettiği kongrenin intikamını mı alıyor?

Beşiktaş'ta Başkan Hazinedar kaybettiği kongrenin intikamını mı alıyor?
Beşiktaş'ta Başkan Hazinedar kaybettiği kongrenin intikamını mı alıyor?

Belediye meclis üyesi Kantar ın yık emri verilen büfesini partililer korumaya aldılar.

Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar'ın, ilçe kongresinde desteklediği adaya oy vermeyen CHP'li meclis üyelerine ait iş yerleri için yıkım kararı aldığı ve yakınlarını işten attığı iddia ediliyor. Meclis üyeleri kararları, 'intikam' olarak yorumlarken, belediye yetkilileri ise yıkım kararının kira ödenmemesi nedeniyle alındığını, işten atılmaların ise kongreyle alakası olmadığını öne sürüyor.
Haber: ERCAN SARIKAYA - ercan.sarikaya@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - CHP’nin kalelerinden Beşiktaş, ilçe kongresi sonrası karıştı. Eski Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’e yakınlığıyla bilinen Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar ile bazı belediye meclis üyeleri, ilçe başkanlığı seçimi sonrası karşı karşıya geldi. Belediyede kılıçlar çekilmiş durumda. Başkan ile meclis üyelerini karşı karşıya getiren olay ise iddiaya göre pazar günü yapılan CHP Beşiktaş İlçe Başkanlığı seçimi oldu. Seçimde iki aday vardı; biri mevcut başkan İlker Uygun, diğeri ise eski meclis üyesi Sebahattin Öztürk. İddiaya göre Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, adaylardan İlker Uygun’u destekliyordu. Ancak seçimi az oy farkla Sebahattin Öztürk kazandı. Sonuç başkanın hiç hoşuna gitmedi.

MECLİS ÜYELERİNİN YAKINLARINI İŞTEN ATTI İDDİASI

İlçede film ondan sonra koptu. İddiaya göre Başkan Hazinedar önce kendi adayına oy vermediğini düşündüğü CHP’li belediye meclis üyeleri ve partililerin belediyede çalışan yakınlarını işten atmaya başladı. Üç günde 20’ye yakın kişinin işine son verildi. 

CHP'li Belediye Meclis Üyesi, Kültür ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Sayfiye Taylan, Instagram hesabından yaptığı açıklamada işten çıkarılmalarla ilgili Hazinedar'ın istediği adayı desteklemedikleri için kendi kızının da içinde bulunduğu birçok kişinin işten atıldığını yazdı. Taylan şunları dile getirdi: “Beşiktaş İlçe Kongresi’nde Belediye Başkanı'nın desteklediği listenin kaybetmesi nedeniyle içinde benim kızımın da bulunduğu birçok partilinin işine son verilmiş ve bazı esnafın iş yerlerine baskınlar yapılmış inşaatları mühürlenmiştir. Beşiktaş’ta faşizan baskılar artarak devam ediyor.”


MAHKEMEYE TAŞIDI

Bununla da yetinmeyen Başkan Hazinedar’ın kendisine muhalif meclis üyelerinin iş yerleri için yıkım kararları aldığı belirtiliyor. 

İşyeri için yıkım kararı alınan isimlerden biri başkanın desteklediği adaya oy vermeyen CHP'li Meclis Üyesi Mustafa Kantar’dı. Belediye meclis üyesi Kantar’ın Beşiktaş’ta bulunan büfesi ve otoparkı için yıkım kararı çıkarıldı. ‘Yık’ emri verilen Ihlamur Büfe’yi partililer korumaya aldılar. Gece Ihlamur Büfe’de sabahlayacaklarını söyleyen CHP üyeleri, yapılanların hukuksuz olduğunu belediye başkanının intikam hırsıyla saldırdığını öne sürüp dayanışma çağrısı yaptılar.

CHP’li Meclis üyesi ve İstanbul Tekel-Gazete Bayileri Odası Başkanı Ferihan Karasu da Facebook hesabından dayanışma çağrısı yaparak, "İlçe kongresinde kendi adayını desteklemeyen CHP Beşiktaş Belediye Meclis Üyesi Mustafa Kantar’ın 31 yıllık İş yerine CHP'li Belediye Başkanı tarafından yıkım kararı çıktı. Yıkılması kararlaştırılan işyeri önünde nöbetteyiz" diye yazdı. Olayı haber alan bazı CHP'liler, Kantar'ın işyerinin önünde toplanarak nöbet tutmaya başladı. Dün sabah saatlerinde zabıta ve polis eşliğinde yıkım ekipleri büfeye geldi. Ancak Kantar, yıkım kararının yürütmesinin durdurulması için mahkemeye başvurunca yıkım ertelendi.


‘SANA BEDEL ÖDETECEĞİM’

Radikal’e konuşan Hazinedar'ın hedefindeki CHP'li Beşiktaş Belediye Meclis Üyesi Mustafa Kantar şunları söyledi: “Yaşananların tamamı ilçe kongresinde başkanın adayına destek vermememizden kaynaklanıyor. Benim yerim işgaliye bedeli ödenerek kiralanmış bir yer. İşgaliye ile ilgili borcum da olabilir inkar etmiyorum ama kongreden bir gün sonra tebligat gönderdi. Çevre düzenlemesi bahanesiyle benim işyerimi yıkmak istiyor. Kongre sonrası belediyede başkana dedim ki, ‘Sorunun varsa benimle uğraş, yakınlarıma tanıdıklarıma musallat olma’. O da bana, “Sana bedel ödeteceğim” diye çıkıştı. Benim dışımda bazı tanıdıklarımın işgaliye ile kiraladığı tezgâhlarını da kaldırdı. Borcum varsa tebligat gönderebilirdi ben de öderdim. Yapılan tamam siyasi linç.” Başkan Hazinedar’ın, büfeleri Büyükşehir Belediyesi sınırlarında kalan iki CHP’li meclis üyesinin işyerlerinin yıkılması için İBB’ye yazı yazdığı da öne sürülüyor.  

‘YAŞANANLARIN KONGREYLE ALAKASI YOK’

İddialarla ilgili Radikal’e konuşan Beşiktaş Belediyesi Hukuk İşlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Merve Öztopaloğlu Küçükel işten çıkarmalar ve meclis üyesinin büfesinin yıkılmasının kongreyle alakası olmadığını belirtti. İşten çıkarılan kişi sayısının söylendiği gibi 20 ya da 45 değil sadece 6 kişiden ibaret olduğunu dile getiren Küçükel şunları söyledi:  

"İşten çıkarmaların kongreyle alakası yok. Beşiktaş uzun yıllardır CHP’li belediye başkanları tarafından yönetiliyor. Personelimiz içinde partimizin meclis üyelerinin de yakınları var. Kongre sonrasına denk gelen zaman diliminde; yani dün itibariyle işten çıkartılan kişi sayısı sadece 6. Bu kişilerin işten çıkartılması işlemi performans ve müdürlüklerin ihtiyaçları doğrultusunda alınmış bir karar. İşten çıkartılanlar arasında meclis üyelerinin yakını da olabilir. Ama bunun oy vermeyle alakası yok. Referansla işe alınırlar, ihtiyaç olmadığı zaman ya da performansı düşükse işten çıkartılırlar. Biz belediye idare ediyoruz, burası bakkal dükkânı değil ki….”

‘İŞGALİYE PARASINI ÖDEMEDİĞİ İÇİN BÜFE YIKILACAK’

Belediye meclis üyelerinin büfelerinin yıkılması kararıyla ilgili de konuşan Başkan Yardımcısı Küçükel şunlara vurgu yaptı: “Herhangi bir yerin yıkılması için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bir yazı yazılmadı. Yıkım yapılacak olan bir yer var. Bu yeri meclis üyelerimizden biri işgaliye ödeyerek kullanmaya başlamış. Ama bir yıldır işgaliye ödememiş. Biz kasım ayında yıl sonu hesaplarımızı kontrol ettiğimizde işgaliye ücretlerini ödemedikleri için, sadece burası değil birçok yerle ilgili yıkım kararı aldık. Buralar kamusal alan. Ayrıca yıkım kararı alınan büfenin bulunduğu alanla ilgili vatandaşlarımızın da rahatsızlığı vardı. Yeşil alan yapılması gibi projeler de geliştirilmiş. Biz de yıkımına karar verdik. Daha önceden bilinen bir şeydi. Kongreyle bağdaştırmaları garip olmuş. Mahkemeye başvurmuşlar kararı bekleyeceğiz. Kongreyle ilgisi olsaydı kongre öncesi yapardık. Belediye ile partiyi birbirine karıştırıyorlar. Kaçak göçek manavları da kaldırdık. Kaçaklarla mücadeleye devam.”