Beşir Atalay: Öcalan'ın teklifi değerlendirilebilir

Beşir Atalay: Öcalan'ın teklifi değerlendirilebilir
Beşir Atalay: Öcalan'ın teklifi değerlendirilebilir
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Abdullah Öcalan'ın geri çekilmeyi denetleme komisyonu olarak istediği heyetin akil adamlardan olabileceğini söyledi.

BDP ’li üçüncü heyetin dünkü İmralı ziyareti sonrası Abdullah Öcalan’dan getirdiği mesaja hükümetten ilk yanıt geldi.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın okuduğu notta geçen ‘ PKK ’nın çekilmesini konusunda parlamentonun üzerine düşeni yapacağına inanıyorum’ sözleriyle ilgili gazetecilerin sorusunu yanıtladı.

BDP Genel Başkanı Demirtaş'ın okuduğu Öcalan’a ait not kastedilerek, "Özellikle Meclis boyutunu kavramaya çalışıyoruz. Nasıl bir şey öngörülebilir, Meclis'in bunda katkısı ne olabilir?" şeklindeki soruya Atalay, "Her şeyi değerlendiriyoruz. Biz kendimiz çalışıyoruz, Başbakanımızla bir araya geliyoruz, değerlendiriyoruz. Yürüyen süreci çalışıyoruz" karşılığını verdi.

"O açıklamayı da değerlendiriyor musunuz?" sorusu üzerine Atalay, "Her şeyi değerlendiriyoruz. Zaten biliyorsunuz, o süreçte Parlamento'yla irtibat anlamında hem bilgilendirme hem düzenleme falan... Onlar gündeme gelebilir ama bir karar vermiş değiliz. Adalet Bakanı'mız da söylemişti biliyorsunuz, 'öyle bir şey olabilir' diye ama bunlar karar verilmiş şeyler değil henüz, çalışıyoruz" dedi.

Atalay, "Bir gözetim komisyonu, çıkışın geri çekilmenin değerlendirileceği bir Parlamento'da, siyasi partilerden oluşan komisyon... Böyle bir şey mümkün olabilir mi?" sorusuna, "Bütün bunlar gündemde olan konular, akil adamlar gibi. bütün bunlar gündemde olan konular" karşılığını verdi.

“MECLİS'İ BİLGİLENDİRME KARARI VAR DEMİYORUM"
'Bilgilendirme’ sözüne de açıklık getiren Atalay, şöyle konuştu:

"Bilgilendirmeden çok Meclis'le irtibatlı, yani bilgilendirmeyi ön plana almayın, şunu demek istiyorum: Bir yasal düzenleme mi olur, başka bir şey mi olur? Henüz bir karar verilmiş değil. Belki o bilgilendirmeyi de içerebilir, bütün bunları değerlendiriyoruz. Hemen 'Meclis'i bilgilendirme kararı var' anlamında bir şey söylemiyorum. dün Parlamento gündeme geldiği için... Bu çalışılan bir konu, nasıl bir şey olabilir, üzerinde biz de çalışıyoruz."

Beşir Atalay, "Çekilme ve Meclis komisyonu ile denetim, bizim İçtüzük itibariyle pek alışık olmadığımız bir konu, bir forma koyamıyoruz" sözleri üzerine de "Biz de çalışıyoruz arkadaşlar, verilmiş bir karar yok. Bunlar değerlendiriliyor, bu konuda ortada bir sürü analiz var ama bizim verdiğimiz bir karar yok henüz" dedi.

Savcının "Ergenekon" davasındaki mütalaası ile ilgili görüşünün sorulması üzerine ise Atalay, mütalaayı henüz okumadığını söyleyerek, "Bir şey söylemiyorum. Çok uzun süredir devam eden dava. En erken başlayanıdır, 2007'de başladı. Dolayısıyla en büyük şeyimiz, bu davaların sonuçlanması. Uzayıp giden davalar ama içeriği ile ilgili yorum yapmamız şu anda çok da uygun olmayabilir diye düşünüyorum' diye konuştu.

Demirtaş’ın dün İmralı dönüşü okuduğu notta Öcalan şu mesajı vermişti:

Mevcut çözüm süreci olumlu anlamda ilerleyerek devam ediyor. Hedefimiz tüm Türkiye 'nin demokratikleşmesidir. Çabalarımız da bunun içindir. Bu amaca hizmet edecek çerçevede 21 Mart Newroz kutlamasında bir çağrı yapmak üzere hazırlıklarımı sürdürüyorum. Hazırlayacağım bildiri, tarihi nitelikte bir çağrı olacaktır. Bu çağrı, çözümün askeri ve siyasi bütün ayaklarına dair doyurucu bilgiler içeriyor olacaktır. Silah meselesini de hızla ve zaman kaybetmeden bir tek can dahi yitirilmeden çözmek istiyorum. Bütün bunların pratikleşmesi için yüce bir iradeyi temsil eden parlamentonun ve siyasi partilerin sunacağı desteği çok değerli buluyorum. Geri çekilmenin hızla gerçekleşmesi ve barışın kalıcı hale gelmesi için ümit ediyorum ki, parlamento da aynı hızla üzerine düşen tarihi misyonun gereğini yapacaktır. Süreç ilerledikçe kamuoyunu kendi adıma daha detaylı şekilde bilgilendirmeyi umuyor herkese bir kez daha selam ve sevgilerimi iletiyorum. (Radikal, ajanslar)


  http://www.radikal.com.tr/112581411258146

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  oyun bitti isimli arkadaş - yaralı aslan

  birincisi ben Türküm.ikincisi benim isteğim Kürtlerle ayrılmak.ayrılıkçı partilerin kurulmasını savunuyorum.yani ayrılıkçı Türküm.şiddet olmadan,kan akmadan medeni bir ayrılma istiyorum sadece

  öcalan's way - caglarkarademir

  bu sürec 30 yillik siyasi,askeri ve sosyolojik calismanin urunu olmadigini kimse idda edemez. disiplinli ve kararli bir bilimsel yol izlenerek katladilen bu yolda baska izlenecek yol zaten mevcut degildir ve hicbir zaman bir yol haritasi vukuu bulmamistir, Özal'in son dönemi haric... bu hukumet kurnaz davranip Öcalanin yol haritasini madde madde takip etmektedir. bakanin hüzün veren 'Öcalanın teklifi degerlendirilebilir' aciklamasi ancak ATV, Ötüken Tv ve bilumum media araclarini takip eden kitleyi kandirabilir.

  Korucuk - fonksiyonel

  Türkiye'de ayrılmak istenen alternatif güruhlar vardır. Karadeniz'de Pontus Rum Devleti. Doğu'da Bağımsız Kürdistan Devleti gibi. Bir avuç Kürt ayrılmak istiyor diye. Türk'lerle birarada yaşamak isteyen Kürtlerin alınyazısını, radikal Kürt'lerin inisiyatifine bırakamayız. Akllı bir Kürt, Türkiye'den kopamaz zaten. Kürt'lerin ve Türklerin aileleri bu kadar entegre olmuş hısımlığa kadar birarada iken, kültürlerler bu kadar kesişmişken. Radikal Kürtlere vereceğimiz bir metrekare alan yok. Çok istiyorlarsa Kankaları Ermenistan'dan ve İsrail'den talep etsinler. Onlara bir korucuk verir diye umuyorum!

  Yaralı aslan - oyunbitti

  Kardeş kürt devleti için kafanda bir yer belirledin mi? Bak milli emlak müdürlüğünün satışa çıkardığı yerler var, otalarda bir yer ayarlanabilir. şaka bir yana da senin hayalin türklerle kürtlerin birarada kardeşçe yaşaması mı, yoksa ayrı bir devlet mi?

  Abdullah Öcalan neden bu kadar iyimser? - kargıyel

  Abdullah Öcalan neden bu kadar iyimser ve tez canlı davranıyor? Neden daha Kürt hareketi ve siyasetinin önüne elle tutulur doğru düzgün bir kaç hak dahi konulmamışken; bu kadar garantici konuşabiliyor? Türkiye burjuvazisi ve hükümeti sorunu bir '' terör sorunu'' olarak görüyor ve Kürt siyasetindeki belli başlı özneleri; bu doğrultuda nesneleştiriyor.Bu araçsallık; bazı BDP yöneticilerinin değindiği gibi barışın gerçekleşmesi yönünde değerlendirilebilir eyvallah ama gene de buna ne kadar müsade edileceği merak konusu.En geri düzeyde bireysel-kültürel bir takım hakları sunarak; Kürtlerin kolektif kimliği tanınmayarak öyle ya da böyle bu mesele çözüleceğe benziyor.Anayasayla da sabitlendi mi bu ulusal sorun da güdük bir şekilde de olsa muktedir sınıflar için problem düzeyinden çıkarılarak kurumsallaşmış olacak.Sonra da Türkiye burjuvazisi yüzünü aydınlık ve pek karlı geleceğe dönerek ''Büyük Türkiye'' hayaline yürüyecek.Ama benim anlamadığım nokta Apdullah Öcalan ve Kürt hareketi bu sürecin ekonomi-politiğini hiç yapmıyor mu? Ya da yapmaktan kaçınıyor mu? Ece Temelkuran'ın yerinde deyimi ile 'Artık Kürtlerin kanının değil terinin akacağını' görmüyorlar mı? Tabi ki burada istediğim habire kan akması değil; daha etraflıca ve ilerleyen dönemin mücadelelerinin de önünü açacak daha iyi bir barış..

  26-24=2 2-1=1 - yaralı aslan

  Osmanlı 26 milletten oluşuyordu arkadaşlar biliyorsunuz.bu 26 milletin 24 ü kendi ulus devletini kurdu.geriye 2 millet kaldı Türkler ve Kürtler.Kürtler de kendi ulus devletlerini kuracaklar.kimse kendini kandırmasın bu ayrılık er ya da geç gerçekleşecek ve ne kadar çabuk gerçekleşirse o kadar hayırlı olur.çünkü halklar arası öfke giderek büyüyor