Beşir Atalay: Öcalan'ın teklifi değerlendirilebilir

Beşir Atalay: Öcalan'ın teklifi değerlendirilebilir
Beşir Atalay: Öcalan'ın teklifi değerlendirilebilir
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Abdullah Öcalan'ın geri çekilmeyi denetleme komisyonu olarak istediği heyetin akil adamlardan olabileceğini söyledi.

BDP ’li üçüncü heyetin dünkü İmralı ziyareti sonrası Abdullah Öcalan’dan getirdiği mesaja hükümetten ilk yanıt geldi.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın okuduğu notta geçen ‘ PKK ’nın çekilmesini konusunda parlamentonun üzerine düşeni yapacağına inanıyorum’ sözleriyle ilgili gazetecilerin sorusunu yanıtladı.

BDP Genel Başkanı Demirtaş'ın okuduğu Öcalan’a ait not kastedilerek, "Özellikle Meclis boyutunu kavramaya çalışıyoruz. Nasıl bir şey öngörülebilir, Meclis'in bunda katkısı ne olabilir?" şeklindeki soruya Atalay, "Her şeyi değerlendiriyoruz. Biz kendimiz çalışıyoruz, Başbakanımızla bir araya geliyoruz, değerlendiriyoruz. Yürüyen süreci çalışıyoruz" karşılığını verdi.

"O açıklamayı da değerlendiriyor musunuz?" sorusu üzerine Atalay, "Her şeyi değerlendiriyoruz. Zaten biliyorsunuz, o süreçte Parlamento'yla irtibat anlamında hem bilgilendirme hem düzenleme falan... Onlar gündeme gelebilir ama bir karar vermiş değiliz. Adalet Bakanı'mız da söylemişti biliyorsunuz, 'öyle bir şey olabilir' diye ama bunlar karar verilmiş şeyler değil henüz, çalışıyoruz" dedi.

Atalay, "Bir gözetim komisyonu, çıkışın geri çekilmenin değerlendirileceği bir Parlamento'da, siyasi partilerden oluşan komisyon... Böyle bir şey mümkün olabilir mi?" sorusuna, "Bütün bunlar gündemde olan konular, akil adamlar gibi. bütün bunlar gündemde olan konular" karşılığını verdi.

“MECLİS'İ BİLGİLENDİRME KARARI VAR DEMİYORUM"
'Bilgilendirme’ sözüne de açıklık getiren Atalay, şöyle konuştu:

"Bilgilendirmeden çok Meclis'le irtibatlı, yani bilgilendirmeyi ön plana almayın, şunu demek istiyorum: Bir yasal düzenleme mi olur, başka bir şey mi olur? Henüz bir karar verilmiş değil. Belki o bilgilendirmeyi de içerebilir, bütün bunları değerlendiriyoruz. Hemen 'Meclis'i bilgilendirme kararı var' anlamında bir şey söylemiyorum. dün Parlamento gündeme geldiği için... Bu çalışılan bir konu, nasıl bir şey olabilir, üzerinde biz de çalışıyoruz."

Beşir Atalay, "Çekilme ve Meclis komisyonu ile denetim, bizim İçtüzük itibariyle pek alışık olmadığımız bir konu, bir forma koyamıyoruz" sözleri üzerine de "Biz de çalışıyoruz arkadaşlar, verilmiş bir karar yok. Bunlar değerlendiriliyor, bu konuda ortada bir sürü analiz var ama bizim verdiğimiz bir karar yok henüz" dedi.

Savcının "Ergenekon" davasındaki mütalaası ile ilgili görüşünün sorulması üzerine ise Atalay, mütalaayı henüz okumadığını söyleyerek, "Bir şey söylemiyorum. Çok uzun süredir devam eden dava. En erken başlayanıdır, 2007'de başladı. Dolayısıyla en büyük şeyimiz, bu davaların sonuçlanması. Uzayıp giden davalar ama içeriği ile ilgili yorum yapmamız şu anda çok da uygun olmayabilir diye düşünüyorum' diye konuştu.

Demirtaş’ın dün İmralı dönüşü okuduğu notta Öcalan şu mesajı vermişti:

Mevcut çözüm süreci olumlu anlamda ilerleyerek devam ediyor. Hedefimiz tüm Türkiye 'nin demokratikleşmesidir. Çabalarımız da bunun içindir. Bu amaca hizmet edecek çerçevede 21 Mart Newroz kutlamasında bir çağrı yapmak üzere hazırlıklarımı sürdürüyorum. Hazırlayacağım bildiri, tarihi nitelikte bir çağrı olacaktır. Bu çağrı, çözümün askeri ve siyasi bütün ayaklarına dair doyurucu bilgiler içeriyor olacaktır. Silah meselesini de hızla ve zaman kaybetmeden bir tek can dahi yitirilmeden çözmek istiyorum. Bütün bunların pratikleşmesi için yüce bir iradeyi temsil eden parlamentonun ve siyasi partilerin sunacağı desteği çok değerli buluyorum. Geri çekilmenin hızla gerçekleşmesi ve barışın kalıcı hale gelmesi için ümit ediyorum ki, parlamento da aynı hızla üzerine düşen tarihi misyonun gereğini yapacaktır. Süreç ilerledikçe kamuoyunu kendi adıma daha detaylı şekilde bilgilendirmeyi umuyor herkese bir kez daha selam ve sevgilerimi iletiyorum. (Radikal, ajanslar)