Beyaz TV'nin kaderi YSK'nın elinde

Beyaz TV'nin kaderi YSK'nın elinde
Beyaz TV'nin kaderi YSK'nın elinde
Rasim Ozan Kütahyalı'nın Beyaz TV'de CHP'nin Ankara Belediye Başkan adayı Mansur Yavaş'a yönelik ağır sözlerine, Radyo Televizyon Üst Kurulu'ndan ceza geldi.

Radikal.com.tr - Seçim takvimi, 1 Ocak'tan itibaren işlemeye başladı. RTÜK de, seçim dönemindeki tüm yayınları titizlikle izleyip denetleme içine girdi.

RTÜK izleme değerlendirme birimi, Beyaz TV'de CHP 'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın bir kasetinin yayınlanması ve Yavaş hakkında yapılan yorumları değerlendirmeye aldı. Ana Haber Bülteni ile Basın Kulisi ve Dinamit programlarındaki yayınlarla ilgili rapor hazırlandı.

Milliyet gazetesinden Aydın Hasan’ın haberine göre, Üst Kurul toplantısında, Beyaz TV ile ilgili bu çerçevede 4 dosya ele alındı. Dosyaların biri, seçim dönemi öncesine ait olduğu için normal prosedüre göre karar verildi.

Diğer üç dosya ise 1 Ocak sonrasına ait olduğu için Yüksek Seçim Kurulu kararı çerçevesinde değerlendirildi. Bu 3 dosyanın ikisiyle ilgili olarak Beyaz TV'ye ceza verilmesi kararı alındı. RTÜK kaynakları, cezanın programlarda Mansur Yavaş'a yönelik sarf edilen "Fırfır, bukalemun ve dansöz" gibi sözlerden dolayı verildiğini dile getirdi.

RTÜK, üç dosyayı Yüksek Seçim Kurulu'na gönderdi. Uyarı, yayın durdurma ve para cezaları konusunda nihai karar YSK tarafından verilecek.