Biden 'mesajları' Denge ve Denetleme Ağı'nın toplantısında mı verecek?

Biden 'mesajları' Denge ve Denetleme Ağı'nın toplantısında mı verecek?
Biden 'mesajları' Denge ve Denetleme Ağı'nın toplantısında mı verecek?
ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden dün akşam Türkiye'ye geldi. Ziyaretin odak noktasında elbette, IŞİD, Suriye ve Irak var. Ancak son bir ay boyunca 'mutedil dalgalı' seyreden 'ifşaat-özür' sürecinin etkileri ve Biden'ın bugünkü programında yer alan bir toplantıda söyleyecekleri de merakla bekleniyor.

RADİKAL – ABD Başkan Yardımcısı, dün akşam saat 20.30’da İstanbul ’a indi ve Başbakan Davutoğlu’yla gazetecilere kısa ve esprili bir açıklama yaptı. Biden bugün yine İstanbul’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’la bir görüşme yapacak. Bu görüşme, ekim ayından başlayarak, Biden’in demeçleri etrafında gelişen bir ‘özür’ geriliminin üstüne gerçekleşiyor olması açısından önem taşısa da, ziyaretin iç siyasetin de önemli tartışma konularından olan ‘Ak Saray’ yerine İstanbul’da yapılıyor olması bir ‘mesaj’ olarak yorumlanıyor.

Önce bu kısa ama dikkat çekici ziyaretin tüm programına bir bakalım. Dün akşam Başbakan ile yenen yemeğin ardından, Biden’ın bugün Büyük Tarabya Oteli’nde yapılacak Atlantik Konseyi Enerji Konferansı’na katılması bekleniyor. Beyaz Saray’ın duyurduğu programa göre Biden akşam ise Beylerbeyi Sarayı’nda Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir ‘çalışma yemeği’ yiyecek. Brookings Enstitüsü uzmanlarından Ömer Taşpınar, Milliyet gazetesinin Washington temsilcisi Pınar Ersoy’a bu görüşmenin İstanbul’da yapılmasının da bir mesaj içerdiği yorumunu yapmıştı. Taşpınar’a göre, “Biden, Ankara ’ya gidip Ak Saray’ı ziyaret etse bir bakımı Erdoğan’ın iç politikasına onay mesajı vermiş olacaktı.”


BEKLENTİ DÜŞÜK

Davutoğlu ve Erdoğan ile yapılacak görüşmeler elbette IŞİD, Irak, Suriye diğer konulardaki farklılıkları gidermeye, azaltmaya da çalışacak. Ama bazı yorumcular, her iki tarafın da ziyaretin sonunda pozisyonlarını değiştirmeden kalkmalarının sürpriz olmayacağı görüşünde.
BBC’ye konuşan, eski Washington Büyükelçisi ve CHP İstanbul Milletvekili Faruk Loğoğlu, Biden'ın daha gelmeden uçuşa yasak bölge ve güvenli bölge oluşturulması konularına sıcak bakmadığını söyleyerek, “ Türkiye 'nin taleplerinin önünü bir kez daha kestiğini” belirtiyor.

Devletin zirvesiyle yapacağı görüşmelere ilişkin beklenti çıtası düşük tutulan ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın programındaki en ilginç durak ise, bugün Erdoğan’la görüşmesinin hemen ardından katılacağı “Denge ve Denetleme Ağı”nın toplantısı olacak. Biden burada, aralarında Gülen Cemaati’ne yakınlığıyla bilinen Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı, Kaos Gey ve Lezbiyen Kültürel Araştırmalar ve Dayanışma Derneği, İzmir Romanlar Derneği, Asuri Süryani Derneği, Engelsiz Yaşam Derneği, Van Gençlik Meclisi gibi toplum yelpazesinin birbirinden çok farklı kesimlerinin örgütlendiği 200’e yakın sivil toplum kuruluşunun oluşturduğu bir ağ. 10 Ağustos’taki Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi, “adayların finansmanının şeffaflaşması” kampanyasıyla dikkat çeken Denge ve Denetleme Ağı, ilk olarak 2011’de Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi aracılığıyla ve ABD merkezli Ulusal Demokratik Enstitü’nün (NDI) desteğiyle, “yeni anayasa için reform önerileri geliştirmek üzere” bir araya gelmişti. 33 STK, “Farklı düşünüyoruz, bir arada çözüyoruz” sloganıyla bu yılın başında “sisteme denge ve denetleme mekanizmaları yerleşinceye kadar” çalışmalara devam kararı aldı. Hürriyet gazetesinden Şehriban Oğhan’ın haberine göre, 11 ayda ağa katılan STK sayısı 183’e çıktı.

Biden işte bu ağın organize ettiği toplantıda, “Denge ve denetlemeyi sağlayan kurumsal ve politik reformların nasıl güçlendirilebileceği” ve “devlet kurumlarında güçler ayrılığı ilkesinin nasıl destekleneceği” konularında konuşacak. Bu zeminde yapılan bir konuşmanın, sıcak gündeme ve pek çok güncel ‘tartışma’ya ilişkin mesajlar içerebileceği belirtiliyor. Görüşme basına kapalı ama Washington’dan yazan gazeteci İlhan Tanır da Diken.com.tr’de yer alan yazısında “bu konuşmanın uluslararası medya tarafından da ilgiyle takip edileceğini” belirtiyor.

PAZAR GÜNÜ: “DİNİ ÖZGÜRLÜKLER...” 
Biden’ın pazar günkü durağı ise Fener Rum Patrikhanesi... Biden “Ekümenik” Patrik I. Bartholomeos’u ziyaret edecek ve yine Beyaz Saray’ın duyurduğuna göre “dini özgürlükleri ve dinler arası diyaloğu” konuşacak.

(Derleyen: Hakkı Özdal)