Bilal Erdoğan: HDP gibi bir karma olması güzel

Bilal Erdoğan: HDP gibi bir karma olması güzel
Bilal Erdoğan: HDP gibi bir karma olması güzel
Bilal Erdoğan, AKP'nin Gaziantep'teki seçim bürosu açılışında HDP'deki 'renkliliği' güzel bulduğunu söyledi. Erdoğan daha sonra da, "Benim yadırgadığım, doğuda başka batıda başkalar" diyerek bu partiyi 'yadırgadığını' belirtti.

RADİKAL - Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV) Yönetim Kurulu Üyesi Bilal Erdoğan, "Biz nice Cumhuriyet dönemi hükümetleri gördük ki yanlarına, arkalarına, sermayeyi aldılar, medya patronlarını, ABD'yi Avrupayı aldılar. Hiçbir zaman bu güzel vatanın evlatlarını almayı düşünmediler" dedi.

Nizip ilçesinde AK Parti seçim bürosunu ziyaret eden Erdoğan, yaptığı konuşmada, kendisine gösterilen teveccühün aslında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'a gösterildiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'la kısa süre önce telefonla görüştüğünü aktaran Erdoğan babasının, "Nizipli kardeşlerime çok selam söyle" dediğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan gibi bir lider sayesinde, onun yaptıkları sayesinde, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının başının dik ve dosdoğru ayakta durabildiğini dile getiren Erdoğan, AK Parti hükümetlerinin 2002 yılından beri önce "içerdeki oyunları bozmaya başladığını" kaydetti.

Erdoğan, şöyle konuştu:

"2009 yılında Davos'ta 'one minute' diyerek dışarıdaki oyunları bozmaya başladı. O zamandan beri Türkiye'de neler oldu. Türkiye'de hükümeti, bu lideri devirmek için ne oyunlar tezgahlandı? Ne kumpaslar, ne karanlık planlar devreye sokuldu. Bu planları kuranlar, bu planları tezgahlayanlar arkalarında çok büyük güçler olduğunu vehmettiler. Arkalarını o çok sevdikleri ülkelere dayadılar, arkalarını Türkiye'nin düşmanlarına dayadılar. Peki Cumhurbaşkanımızın arkasında kim vardı? Cumhurbaşkanımız rahmetli dedemin bir sözünü çok söylerdi; 'Ağaca yaslanma çürür yıkılır desteksiz kalırsın. Kula yaslanma fanidir ölür desteksiz kalırsın. Allah'a yaslan ki ayakta kalasın.' 13 yıldır ne badireler atlatıldı. 9 seçim geçirdik, parti kapatmalar, birçok karanlık girişimler oldu. Gezi'ye şahit olduk, ondan sonra 17-25 Aralık'a şahit olduk. MİT tırları, birçok kumpas, darbe girişimi... Biz nice Cumhuriyet dönemi hükümetleri gördük ki yanlarına, arkalarına, sermayeyi aldılar, medya patronlarını, ABD'yi Avrupayı aldılar. Hiçbir zaman bu güzel vatanın evlatlarını almayı düşünmediler."

Türkiye'deki muhalefet partilerinin tutumlarını da eleştiren Erdoğan, sermaye sahiplerinin AK Parti'nin tek başına iktidar olmasını ancak anayasayı değiştirecek güce sahip olmamasını istediğini dile getirdi.

Erdoğan, şöyle devam etti:

"Bakın sermaye sahipleri, o 'Beyaz Türk' dediğimiz kesimler bile 'AK Parti tek başına iktidara gelsin de anayasayı değiştirebilecek kadar gelmesin' diyorlar. 'Koalisyon olmasın ama AK Parti de çok güçlü olmasın' diyorlar. Bakın hedeflerine ulaşmak için bir parti çıkardılar, dağdan yönetilen bir parti, partiyi çiçek böcek partisine çevirdiler. Morlar, yeşiller, pembeler partisi. İçinde her renkten insan var, müftüsü de, eşcinseli de, Ezidisi de var, tam bir karma. Böyle bir karma olması güzel, bunu ben yadırgamıyorum. Benim yadırgadığım, doğuda başka batıda başkalar. Bakıyorsunuz, doğudaki belediye hizmetlerine ortalık toz toprak içinde. Ne hizmet varsa merkezi hükümetin hizmeti. Hastaneler, okullar, yollar, TOKİ konutları... ve oradaki vatandaşımızı nasıl kandırıyorlar biliyor musunuz? Geçen gün Hakkari, Şırnak ve Siirt'teydik. Vatandaşa diyorlar ki, 'burada yapılan yatırımlar AB bütçesinden yapılıyor.' İşleri güçleri yalan zaten. Diyorlar ki, 'AB'nin verdiği paranın da hepsini bize harcamıyorlar' bunların hayatı sahtekarlık. 6-7 Ekim olaylarında milleti sokağa davet eden, milletin okullarını yaktıran, milletin araçlarını, duraklarını yaktıran, kamu binalarına zarar verdiren siz değil miydiniz yav? Siz ne zaman çiçek böcek partisi oldunuz. Milletimiz buna kanacak mı?"

Türkiye'nin 2 milyon Suriyeli'ye kapılarını açtığını, 5 milyar doların üzerinde devletin harcama yaptığını anımsatan Bilal Erdoğan, "Peki Kılıçdaroğlu ne diyor? 'Kusura bakma Suriyeli kardeşim, evinize gidin diyeceğiz' diyor. Bakın hesap yeri bu dünya değil bunların hesabını öte tarafta çatır çatır verecekler. Ne aldanan olacağız, ne aldatan. Bunların bu kandırmacasına aldananlara üzülüyorum" ifadelerini kullandı.

BAŞKANLIK SİSTEMİ


Dünya ülkelerinin büyük bölümünün başkanlık sistemiyle yönetildiğine söyleyen Erdoğan, istikrarın devam etmesi için başkanlık sisteminin gerekli olduğuna vurgu yaptı.

Bilal Erdoğan, şunları kaydetti:

"7 Haziran seçimleri önemli bir hesaplaşmanın dönüm noktası olacak. Türkiye üzerinde oyunlar kuran bu karanlık koalisyon mu yoksa 13 yıldır hizmet etmekten, koşturmaktan, halkının derdini dinlemekten başka bir şey yapmayan AK Parti hükümetleri mi? İşte bunun kararını tekrar vereceğiz ve ondan sonra 4 yıl seçimsiz bir dönem, Türkiye 4 yıl boyunca ciddi atılımlar yapmaya fırsat bulacak. Bunların başında anayasa reformu. Bakınız, dünyanın bütün ülkeleri başkanlık sistemiyle yönetiliyor. ABD başkanlık sistemiyle yönetiliyor. İngiltere öyle, Fransa yarı başkanlık. İngiltere'de yeni seçimler oldu, yüzde 12 oy alan bir parti 650 sandalyeli bir mecliste sadece bir vekil kazanabildi. Kimse İngiltere'de demokrasiyi sorguladı mı? Türkiye'deki aydın geçinenler İngiltere'deki demokrasiyi sorguladı mı? ABD başkanlık sistemiyle yönetiliyor diye ABD'deki demokrasiyi sorguluyor mu? Ben de diyorum ki, 'Türkiye'ye başkanlık sistemi Tayyip Erdoğan başkan olsun diye değil. Tayyip Erdoğan'dan sonra da istikrar sürsün diye lazım." (AA)


  http://www.radikal.com.tr/137088613708865

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bence - Dedemkorkut

  Tüm ailenin ön planda olması pek hoş durmuyor.

  - şev_baş

  Yahu bu şahıs hangi vasıfla seçim çalışması yapıyor anlayamadım.

  404 Error - ocul

  Baskanlik sistemini savunup, doguda baska batida baska diye HDP ye yuklenmesi celismis. Ama tabi cok zorlamiyoruz elestirmiyoruz. Halimize sukrediyoruz.

  Okumaya ne gerek var? - Heathenpride

  Hepsini anladım da, Bilal Erdoğan'ın sıfatı nedir onu anlamadım? Kendisi akademisyen mi? Siyasetçi mi? Mühendis mi?

  KESİN İP VAR :) - user1089241

  kopya çekmeden adını söylemesi bile imkansız olan bu şahsın ( copy - past) bu yorumları yapabilmesi için kaç kişi seferber oldu acaba. Bide şunu gerçekten merak ediyorum insan doğası gereği yalan söylerken ya da utanması gereken durumlarda fiziksel tepki olarak kızarıp bozarır ama maşallah bunlarda her hangi bir tepkime olmuyor. tecrübe mi yoksa yapılarımı böyle onu çok merak ediyorum.