Bilenser DSP'den istifa etti

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Erdoğan Bilenser, istifasını Ecevit'e bildirdiğini, bundan sonra DSP'yle bağının kalmadığını söyledi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Erdoğan Bilenser, DSP'den istifa ettiğini açıkladı. Bilenser, istifa kararını DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit'e yazılı olarak bildirdiğini, bundan sonra DSP ile bir bağının kalmadığını söyledi.
Seçildiği günden beri parti yöneticileriyle uyumlu bir çalışma içerisinde bulunmaya özen gösterdiğini kaydeden Bilenser, 28 Mart'ta yapılacak yerel seçimlerde DSP'den aday olmayacağının 6 ay önce gerek il ve genel merkez yöneticilerine gerekse telefonla Ecevit'e ilettiğini, vakit kaybetmeden yeni bir aday tespit etmelerinin faydalı olacağını özellikle ifade ettiğini söyledi. Bilenser, Ecevit de dahil birçok üst düzey partilinin kararı yeniden gözden geçirmesini istediklerini, ancak 'kararının nihai' olması üzerine DSP'nin adayı olarak Ali Arabacı'nın kamuoyuna tanıtıldığını kaydetti. Bu gelişmeden sonra DSP'deki misyonunu tamamladığına inandığını ifade eden Bilenser, şöyle konuştu:
"DSP'den aday olmayacağım için partide kalmama da gerek kalmadığı düşüncesiyle istifa ettim. Amacım, DSP'nin ve belediye başkan adayının çok daha rahat çalışması. Benim de olduğum ortamda bir kargaşa olacaktı. Bunun da önüne geçmek için istifa ettim. Dilerim, DSP bundan sonra yoluna bensiz ve başarıya daha iyi ulaşmak için devam eder. Yeni aday arkadaşımıza başarılar diliyorum."
Bilenser, Ali Arabacı'nın adaylığıyla ilgili görüşlerinin sorulması üzerine, siyasetin çok hoşgürülü bir platform olduğunu, 'dün dündür, bugün bugündür' mantığının uygulandığını, bu nedenle partiden istifa eden birinin aday gösterilmesini kınamadığını ve eleştirmediğini söyledi.
"Aslında belediye başkanları ABD'deki gibi göreve geldikleri gün partisinden istifa etmeli" diyen Bilenser, seçime bağımsız katılıp katılmayacağı yönündeki soruları ise "Bursa'da ne kadar başarılı olduğumu görmek isterdim, ancak Türkiye'de bağımsız oy kullanma kültürünün gelişmemesi nedeniyle, böyle bir yarışa girmem son derece zor" diye yanıtladı.