Bilirkişi: Hiç bilgi kalmamış

Tren kazasıyla ilgili biri savcılığın, diğeri Pamukova Sulh Hukuk'un oluşturduğu iki bilirkişi heyeti çalışıyor. Mahkeme heyeti, "Deliller ortada değil. Rapor bir aydan önce çıkmaz" dedi.

ANKARA - Hızlandırılmış tren kazası için Pamukova Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından oluşturulan bilirkişi, bilgiye ulaşamamaktan şikâyetçi.
Kazayla ilgili rapor hazırlayan iki bilirkişi heyeti var. İlk heyet, Pamukova Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, diğeri ise İstanbul Barosu'nun açtığı tespit davası sonucunda Pamukova Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından oluşturuldu. Mahkeme tarafından oluşturan bilirkişi heyetinin bilgi ve belgeleri, bunlara el koyan ve kendi bilirkişi heyetini oluşturan Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan mahkeme aracılığıyla talep etmesi gerekiyor. TMMOB Yüksek Makine Mühendisi Levent Serhan, "İnceleme yapmamız için gerekli olan deliller ortada değil. Rapor bir aydan önce çıkmaz. Kazanın olduğu rayları göremedik. Devrilen direkler kaldırılmasaydı, hangi hızla çarpıldığını tespit edebilecektik" dedi.
Heyet, ayrıca raylarda gevşeme ihtimali için Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden kaza saatinde sıcaklık raporu ve yer sarsıntısı ihtimaline karşı Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi'nden veri istedi.
Pamukova Cumhuriyet Savcısı'nın belirlediği bilirkişi heyeti ise savcılık talimatları doğrultusunda, çalışmalarıyla ilgili herhangi bilgi vermedi.
Japon heyet geliyor
Türkiye'ye çağrılan Alman heyeti ise iki gün içinde raporunu açıklayacak. Japonya'dan da bugün yabancı bir heyet incelemelerde bulunacak. Ulaştırma Bakanlığı da sivil toplum örgütü temsilcileri ve bilim adamlarından bir kurul oluşturmak için çalışıyor.