Binali Yıldırım: Gerekirse AK Parti azınlık hükümeti kurar

Binali Yıldırım: Gerekirse AK Parti azınlık hükümeti kurar
Binali Yıldırım: Gerekirse AK Parti azınlık hükümeti kurar
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın en yakınındaki isimlerden olan Binali Yıldırım, ihtimal dahilinde görmemekle birlikte seçimde koalisyon tablosu çıkması durumunda, AK Parti'nin azınlık hükümeti kuracağını ve 1 yıl içinde yeniden seçime gidilebileceğini söyledi. Yıldırım, MHP ve HDP için de oldukça çarpıcı bir yorumda bulundu.

RADİKAL - AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, seçimden sonra bir koalisyon hükümeti ihtimali görmediğini belirterek, “Koalisyon ihtimali görmüyorum. Teorik olarak böyle bir sonuç doğarsa da koalisyon olmaz, AK Parti azınlık hükümeti kurar ve bir yıl içinde tekrar seçim olur ama buna ihtimal vermiyorum. Vatandaş belki bizim notumuzu biraz kırar. İnşallah istikrar ve güvenin devamı yolunda oy kullanır, aklıselim karar verir” dedi.

"BU SEÇİMDE RÜZGARI ARKASINA ALAN İKİ PARTİ VAR"

Gazetecilerin seçimlerle ilgili sorularını cevaplayan Yıldırım, “Bu seçimde rüzgarı arkasına alan iki parti var. Biri HDP, biri MHP . MHP zahmetsiz olarak, hiçbir şey yapmadan oyunu arttırıyor.” dedi.

"VATANDAŞ CUMHURBAŞKANI’NI İCRANIN BAŞI OLARAK GÖRÜYOR"

Ak Parti’de nöbet değişiminin denendiği bir seçim yaşayacaklarını aktaran Binali Yıldırım, “Genel başkan değişmiş olsa da Cumhurbaşkanı’nı vatandaş, icranın başı olarak görüyor. Bu doğal bir şey. Yüzde 52 oyla seçilmesi, ona böyle bir sorumluluk yüklüyor.

Cumhurbaşkanı’nı halkın seçmesi, bir siyasi sorumluluk doğurdu. Cumhurbaşkanı bugün farklı bir şey söylemiyor, 10 Ağustos’ta söylediğini söylüyor. Vatandaş da Cumhurbaşkanı ile Başbakan’ı ayırt etmiyor. Bu fiili bir durum. Cumhurbaşkanı’nın sokağa inmesinden vatandaş rahatsız olmuyor, bilakis kendini güvende hissediyor. Cumhurbaşkanı’nın sokakta olması partiye bir destektir, katkıdır. Doğal lider olarak görevini yapıyor” diye konuştu.

"HDP YERİNİ YURDUNU BİLECEK"

Çözüm sürecine de değinen Yıldırım, “HDP, çözüm sürecini orantısız bir şekilde kendilerine çevirmek için ön aldı. Şehitler gelmiyor diye bugüne kadar katlandık ama onlar da yerini yurdunu bilecek. Eski günlere dönmek isterlerse buyursunlar dönsünler. Tek bayrak, tek vatan dedik, bundan taviz verilemez” dedi.
(CİHAN)


  http://www.radikal.com.tr/134777513477753

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  eski günler derken... - uyusuk

  Tamam dönülecek ise eski günlere çatışma bölgelerine önce sizin çocuklarınız gitsin...

  Mhp-Hdp - user781727

  Mhp ve hdp bu açıklamaları fazlasıyla hak etmiş. Özellikle mhp, deriin ve tatlı rüyalar görüyor. Bu günki haberlerde, sandık görevlisi çıkarmaya bile neredeyse tenazzül etmemiş. Akp-chp 700 binden fazla görevli çıkarırken, mhp 3000. Seçmen her ihmal ve haksızlığın hesabını soracaktır. Çantada keklik dışındakiler seçmendir. Keklikler değil.

  chp korkusu - user383887

  İşin doğrusu şu: AKP çok oy kaybediyor. CHP, MHP, HDP hatta SP - BBP "ittifak" oylarını arttırıyor. CHP iktidar alternatifi olduğu için CHP deki yükselişi gizliyorlar. MHP ve HDP tek başına iktidar olma şansı olmadığı için onlardan korkmuyorlar.