Binali Yıldırım: New York Times'ın yorumu acı ama gerçek

Binali Yıldırım: New York Times'ın yorumu acı ama gerçek
Binali Yıldırım: New York Times'ın yorumu acı ama gerçek
Konya'da, milli maçta ölenler için yapılan saygı duruşunun protesto edilmesi konusunda "Sağlıklı bir ruh hali değil" yorumunu yapan Eski Bakan Binali Yıldırım, New York Times'ın 'Türkleri Nobel de büyük acı da birleştiremiyor" yorumunu değerlendirirken ise "Acı ama gerçek" dedi.

Eski Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı ve AKP İzmir Milletvekili Adayı Binali Yıldırım Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Deniz Zeyrek'e konuştu. Hedefinin son seçimde İzmir'de 947 bin olan oy sayısını 1 milyona tamamlamak olduğunu söyleyen Yıldırım, seçmen tarafında önceki seçimlere göre bir heyecan düşüklüğü olduğuna da dikkat çekiyor ve İzmir’de diğer partilerin adaylarını sahada göremediklerini söylüyor.

Yıldırım 7 Haziran'da AKP'nin yaşadığı oy kaybı ve gündeme dair ise şunları söylüyor:

7 HAZİRAN'DAKİ OY KAYBININ NEDENLERİ

 * MHP ve HDP, sağda kanatta biri, solda kanatta biri. Çözüm süreci ile bize ciddi anlamda yüklendiler. Bu kısmen tuttu ve sonuçlara da yansıdı. Bizden MHP’ye, bizden HDP’ye oy kaçışı oldu. Şimdi bu seçimde MHP’de çözülme, HDP’de de kısmen bir azalma görüyoruz.

* AK Parti’yi iktidardan düşürme ortak paydasında muhalefet partilerinin sürdürdüğü kampanya vardı. Ciddi bir etkisi oldu ve kısmen sonuç aldıklarını düşünüyorum.
* 3 dönemlik adaylarımızın, toplumun tanıyıp bildiği adayların seçimlere katılmayışının bir olumsuz yanı oldu.
* 13 yıllık iktidarın sonucu, bize yönelik bir değişim ve ‘daha iyisi olabilirdi’ beklentisi vardı. Vaadler çok yarıştı. İnsanlar da bir ölçüde buna da baktılar.
* Adaylarımızla ilgili de bir hoşnutsuzluk oldu. Bu teşkilatlarımıza da yansıdı..

ÖNCELİK BARIŞ, HUZUR VE ÖNGÖRÜLEBİLİRLİK

Şu andaki gündem, terörün ülke gündeminden kalkması. Huzurun kardeşliğin, birliğin beraberliğin en önemli gündem olmasıdır. Huzur olmayan, barış olmayan, kardeşliklerin yerleşmediği, ayrışmanın olduğu hiçbir ülkede diğer şeylerin önemi yok. Ekonomi , işsizlik gibi konuların olmazsa olmaz şartı bu. Vatandaş şu anda Cumartesi yaşanan acının etkisinde. Bu acıyı, travmayı bir daha yaşamak istemiyor. O yüzden de önceliğimiz değişti. Önceliğimiz, huzur, istikrar ve öngörülebilirlik. Bu çok önemli. Geleceğe güvenle bakabilmek, bunlar vatandaşın öncelikle istediği şeyler. Diğerleri zaten bunun arkasından gelir. İstikrar olunca, güven olunca o hizmetler yapılır. AK Partinin hizmetleri konusunda vatandaşlarımız emin, güveniyor. Ülkenin meselelerinin ne olduğunu nasıl çözülmesi gerektiğini, AK Parti’nin bunu nasıl yapacağını biliyor. Yeter ki bu canımızı acıtan bu terörü ülkenin gündeminin geri sıralarına atabilelim.

O YORUM ACI AMA GERÇEK
NYT’ın ‘Türkleri ne Nobel, ne büyük acı birleştirebildi’ yorumu acı ama doğru. Bu olayda ve daha öncekilerde de maalesef acılarımızı ortak yaşayamadık. Bu ülkenin geleceği için birlikte yaşama azminin gerçekleşmesi adına pek arzu edilen birşey değil. Bakın Aziz Sancar, Mardin Savur’dan çıkmış, ABD’de profesör olmuş, büyük başarılara imza atmış, Nobel kazanmış. Israrla soruyorlar. Kürt müsünüz Arap mısınız? Verdiği cevap hepimize ibret ve gurur vesilesi olmalı. ‘Kardeşim ben Türküm, evimin önünde ofisimde sürekli bayrağımı taşırım’ diyor. Bizim ihtiyacımız bu. Bölge insanı ülkeden kopmak, ayrı devlet olmak istemiyor. PKK terör örgütünün Kürtler diye bir sorunu yok. Olsa olsa Kürtlerin PKK sorunu var. Türkiye’nin PKK, DAEŞ, DHKPC, MLKP gibi sorunları var. Bunlar kardeşi kardeşe düşman etmek, ülkede güven bunalımı oluşturmak istiyor.

KONYA’DA YAŞANAN SAĞLIKLI RUH HALİ DEĞİL
Konya’da milli maçta yaşanan, sağlıklı bir ruh hali değil. Hepimizin dikkat çekmesi, üzerinde durması gereken olgu budur. Bu tabii bir süreden beri toplumda bir ayrışma var. Bu ayrışmada, birinden taraf olma, birinin yanında yer alma ihtiyacı duyuyor insanlar. Ülkemizin, geleceğimizin yanında yer alacağız. Bu taraf olma işi artık yukardan aşağıya kadar sirayet ederse ülkemiz için büyük tehlikedir. Terörden de büyük tehlikedir. Bunun önüne geçmemiz lazım. Bunu da siyaset kurumu yapacak. Tepeden tırnağa daha kucaklayıcı olmalıyız. Söylem... Geren değil, birleştiren, uzlaştıran söylem esastır. Bu daha sonra tabii dalga dalga tabana da yansıyacak.

KOALİSYON ÇIKARSA

Koalisyon, bir ihtimal ama ihtimale göre hesap yapmayız. Biz tek başımıza iktidar olacağız, ama bu bir seçimdir. Sandıktan iki türlü sonuç çıkabilir. Bizim hedefimiz ve ümidimiz, Türkiye’nin geleceği, istikrarı için esas olan tek başına iktidardır. Türkiye için en iyisidir. Bu olmazsa, üçüncü bir seçim için zorlamak olmaz. Buna hakkımız yok. Bütün partiler için söylüyorum. Tekrar seçim zorlaması yanlıştır ve orada bir seçim aramak lazım. Hangi ihtimal çıkarsa çıksın, huzur çıksın.