Binali Yıldırım'ın, vekil adayı olan ekibine 'tırpan'

Binali Yıldırım'ın, vekil adayı olan ekibine 'tırpan'
Binali Yıldırım'ın, vekil adayı olan ekibine 'tırpan'
Eski Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı ve Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Binali Yıldırım'ın, milletvekili olmak isteyen ekibinden kimse aday gösterilmedi.

RADİKAL-Eski Ulaştırma ve Haberleşme  Bakanı, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Binali Yıldırım'ın ekibi liste şoku yaşıyor.Yıldırım’ın uzun yıllar birlikte çalıştığı ekip arkadaşlarından hiçbiri listeye alınmadı. Sözcü gazetesinin haberine göre eski Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Habip Soluk, TCCD Genel Müdürü Süleyman Karaman ve Basın Danışmanı Mehmet Aycı AKP listelerinde yer bulamadı. Yıldırım’ın vekil yaptığı eski bürokratı DLH Genel Müdürü Ahmet Arslan da yeniden aday gösterilmedi.

EN UZUN SÜRELİ BAKAN

Binali Yıldırım, AKP hükümetlerinin en uzun süre (2002-2013) bakanlık yapan ismi oldu. İzmir Milletvekili olan Yıldırım, halen Erdoğan’a özel danışmanlık yapıyor. Lütfi Elvan yeni bakan olunca Yıldırım’ın bürokratları tek tek görevden alındı.Milletvekili adaylığı için Yıldırım’la Müsteşar olarak çalışan Habip Soluk Sivas’tan, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ise Erzincan’dan aday oldu. Karaman, 2003’te yaşanan hızlı tren kazasından sonra tartışılan isimlerden biri olmuştu. İstifa etmesine ve yargılanmasına izin verilmedi. Hem Soluk hem de Karaman listeye girmedi.

VEKİL DE GİTTİ

2005-2011 yıllarında DHL Genel Müdürlüğü yaptıktan sonra 2011’de Kars milletvekili seçilen Ahmet Arslan da Kars'ta liste dışı kaldı. 

BASIN TOPLANTISI YAPMIŞTI 

Binali Yıldırım'ın adı Erdoğan sonrası AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan adayları arasında geçiyordu. Yıldırım Davutoğlu'nun isminin açıklandığı toplantı öncesi basın toplantısı yapacağını açıklaması tartışılmıştı. Daha sonra ise Yıldırım’ın Cumhurbaşkanının başkanlığında ilk Bakanlar Kurulu toplantısının yapılacağını açıklaması hükümeti kızdırdı. Davutoğlu ve Arınç, Yıldırım’a cevap verdi. Bu tarihten sonra Yıldırım hedef oldu.