Bir işçinin mektubu: AK Parti'ye neden oy verdim?

Bir işçinin mektubu: AK Parti'ye neden oy verdim?
Bir işçinin mektubu: AK Parti'ye neden oy verdim?
Gebze'de çalışan bir fabrika işçisi, 7 Haziran'da sandığa gitmediği halde 1 Kasım'da neden AKP'ye oy verdiğini anlattığı sade mektup, bu seçimde "istikrar" olarak vurgulanan ekonomik endişelerin oy davranışlarında ne kadar etkili olduğunu gözler önüne seriyor.

RADİKAL - Türkiye 1 Kasım seçimlerinin ardından parlamentodaki yemin töreni tartışmalarına ve yeni hükümet senaryolarına odaklandı. Ancak 7 Haziran ile 1 Kasım'daki sandık sonuçlarının arasındaki büyük fark merak uyandırmaya devam ediyor.

AKP'nin 5 aylık bir sürede oylarını yüzde 9 oranında artırarak çok rahat bir şekilde tek başına iktidar olmasıyla ilgili birçok analiz yapıldı. 'Terör korkusu' ve 'istikrar arayışı' en çok vurgulanan noktalar oldu.

7 Haziran seçimlerinde oy kullanmayan ancak 1 Kasım'da AK Parti'ye oy veren bir işçinin dün Evrensel gazetesinde yayınlanan mektubu da bu tartışmalara ışık tutacak bir içerikte.

Gebze'de Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren "Artemis" isimli bir fabrikada çalışan, iki çocuk babası bir işçi; 15 yıl vadeyle satın aldığı evin taksitlerinde artış yaşanacağı endişesiyle sandığa gittiğini ve bu endişeyle oy verdiğini aktarıyor. Tuzla Aydınlı'daki TOKİ konutlarında oturduğunu belirten bu işçi, aynı konut bölgesinde oturan 6 bin kişi olduğunu, çoğunluğu fabrika işçisi olan bu ailelerin de uzun vadeli borçlanmayla konut aldıklarını ve sık sık toplantılar düzenleyen TOKİ yönetimi tarafından "istikrar bozulursa, zar zor aldığını eviniz de gider” sözleriyle uyarıldığını aktarıyor.

Evrensel'de dün yayınlanan mektup şöyle:

20 yıllık işçilik yaşamımda ilk kez bir gazeteye yazı yazıyorum. Bu mektubu yazıp yazmama konusunda çok düşündüm. Fabrikadaki birkaç işçi arkadaşımın cesaret vermesiyle yazmaya zorda olsa karar verdim. Çalıştığım fabrikadaki bazı arkadaşların yazdığı yazıların Evrensel’de yayınlanması beni ayrıca teşvik etti. Ama yazmaya çalıştığım mektup, benim için biraz sıkıntılı bir durumdu.

Ben Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Artemis fabrikasında 17 yıldır çalışmaktayım. Aylık ücretim 1650 liradır. Ayrıca yılda 3 ikramiyemiz vardır. 2 çocuğum var ve hepsi de okula gitmektedir. Bütün işçilik hayatımda ilk kez bu seneki 1 Mayıs’a fabrikadaki arkadaşlarla birlikte Gebze’de katıldım. Önceden 1 Mayıs’ı televizyonlarda izler, doğrusu olumsuz düşünürdüm. Hatta 1 Mayıs’a gideceğimi eşime bile söylemedim. Ancak arkadaşlarla metal işçilerinin grev ziyaretlerine, Gebze'deki Emek Partisi’nin düzenlediği Soma ile ilgili panele fabrikadaki arkadaşlarla birlikte gitmem, 1 Mayıs’a katılma konusunda bana yardımcı oldu. Fabrika pankartımızın arkasında arkadaşlarla yürümek başka fabrikaların işçileriyle bir arada olmak beni çok etkiledi.

Gebze Organize’deki Arçelik LG işçilerinin direnişine kendimce katkılar sundum. Çalıştığım bölümde Arçelik LG işçileri için yardım toplamada görev aldım. Birkaç kez direniş çadırını ziyaret ettim. Hayatım boyunca MHP ve AKP’ye oy verdim. Haziran’daki seçimde sandığa gitmedim. Gitseydim Haziranda AKP’ye ya da MHP’ye oy vermeyecektim. HDP’ye oy vermeye de sıcak bakmadım. Fabrikamızda 2-3 tane Kürt işçi var. Onlarla herhangi bir sürtüşmem, onları hor görme gibi bir tutumum olmadı. Bence bir tarafta işçiler var, diğer yanda patronlar var. Bu bölünme dışındaki Türk-Kürt bölünmesi hepimize zarar  verir.

Ben 15 yıl borçlanarak Tuzla Aydınlı’da bulunan TOKİ konutlarından ev aldım. Daha 13 yıllık borcum var. Ayda aidat dahil 530 lira ödeme yapıyorum. Taksitlerimiz 6 ayda bir enflasyon kadar artıyor. Haziran’dan sonra hükümet kurulaması sonucu benimle aynı durumda olan binlerce işçiyi istikrar bozulacak kaygısı aldı. Benim oturduğum TOKİ konutlarında yaklaşık ailelerle birlikte 6000 insan yaşamaktadır. TOKİ’den 15 yıl borçlanarak ev alanların büyük çoğunluğu benim gibi fabrikalarda çalışan işçilerdir. TOKİ yönetimi bizlere yaptıkları toplantılarda sürekli olarak “İstikrar bozulursa, AK Parti tek başına hükümet kuramazsa taksitleriniz çok artar. Bakın döviz fırladı gitti, faizler arttı zar zor ev sahibi oldunuz. Yanlış yaparsanız eviniz de gider” dediler. Ben fabrikaya geldiğimde kendimi güvende hissederken, yaşadığım konutlara gittiğimde kendimi yalnız, çaresiz hissetmeye başladım. Fabrikada başka şeyleri konuşurken eve gittiğimde başka şeyleri konuşur hale gelmiştim. TOKİ  yönetimi neredeyse 3 gün arayla oturanlarla toplantı yapar hale gelmişti.

Ben 1 Kasım seçimlerinde oyumu AKP’ye verirken, bir işçi gibi değil TOKİ’den 15 yıl borçlanarak ev almış birisi gibi davranmak zorunda kaldım.


  http://www.radikal.com.tr/1474704147470412

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  At gözlüklerini çıkarın - user913478

  Her insanın şartları korkuları başkadır.Onları aşağılamak,yaftalamak eleştirmek yerine onların penceresinden olaylara bakarsak çözüm yollarını buluruz.Yoksa bizim gibi düşünenlerle konuşarak kendi kendimize konuşur gibi yaşarız.

  - user1141525

  Keynes ne demiş.Bırakın savaşları savaşsız da çark döner ilk önce onlara bir ödev verin sonra onları tüketici yapın sınıflara para aktarın eee para tatlıdır!!! Aynı mantık.

  Gecin hepsini, - Candem

  Ben Kendim Almanya da yasiyorum. Burda hic bir Allahin kulu Türkiye de ki terörü isid in yaptigina inanmiyor. Ayni sekilde PKK ile bozulan ateskesi de Erdogan in yaptigini düsünüyor. Yapilan terör hükümetin isi diye geciyor. Hükümet secimi kazanmak icin hertürlü komployu ve korkuyu milletin basina sardi. Sina da düsen ucak isid isi, Fransa da patlayan bomba isid isi ama Türkiye de patlayan bombalar gizli servis isi geciyor. Bana demeyin simdi ben PKK yandasiyim, hayir kesinlikle. Türk hükümetinin Avrupa da hic mi hic itibari kalmadi, memleketimize Allah kolaylik versin. Saygilarimla

  - user1141361

  Ne hallere düştük ve düşürülüyoruz. Liberal ekonomi böyle birşey işte. Parayı veren düdüğü çalar. Sol ise politika üretmez, verilenle yetinir.

  güle güle otur ve geçmiş olsun hepimize! güle güle türkiye! - zebda

  evi alacaksın da ..yaşanacak bir ülke kalıcak mı sen o evi alana kalan?..toplumu ikiye bölünmüş..fiyatları ateş pahası olmuş.. eğitimi çökmüş..kültürü yozlaşmış..adaleti yok olmuş..giderek bağnaz bir toplum haline gelmiş bir ülkede güle güle evde oturursunuz ancak!

  İnanalım mı - Dedemkorkut

  Bu kadar düzgün bir mektubu üniversite mezunu bile yazamaz. Sosyal medyada en akıllıların bile düzgün cümle kuramadıklarını, önemli ölçüde imla hatası yaptıklarını ve özellikle ayrı yazılması gereken de ve ki eklerini hiç umursamadıklarını görüyorum. Kanaatim mektubun imlası ve örgüsü işçiye değil, herhangi bir Evrensel mensubuna aittir.

  Oldu mu? - canyanar

  Benim çevremde bir çok öğretmen arkadaşım var, atamaları yapılamadığıı için dersanelerde çalışıyorlar, aldıkları maaş 1000 Tl ile 1500 Tl arasında. Aydınlık bir ülkede yaşamak istiyorlar, hukuğun üstünlüğünü ve demokrasiyi savunuyorlar, hatta bazıları bir çok kere gözaltına alınıp fişlendi bile, ama boyunlarını devirip ağlamıyorlar, bize nasip olmadı çocuklarımız güzel bir ülkede yaşasın deyip sağ partilere oy vermiyorlar, mücadeleye devam ediyorlar, yani ben bu mektupta (pek inanmıyorum doğru olduğuna, anekreon yapmış bence evrense) ağlanacak, veya işçi arkadaşı haklı çıkartacak bir neden göremiyorum. Kimse ona zorla ev aldırmamış kimse zorla evlendirip çocuk yaptırmamıştır herhalde. Aldıkları maaş yüzünden bırakın ev almayı evlenemeyen, hatta işsiz gezen o kadar arkadaşım var ki, bahane mi şimdi bu? O zaman ben de sana şöyle söyleyeyim işçi kardeşim, "İşçisin sen işçi kal ev senin neyine!" Oldu mu sence? Bence de olmadı ama bu hükümetle olacak merak etme sen.