Bir medeniyet uyarısı

Başbakan Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğini kullanıma açılacak fonlar veya serbest dolaşım için değil, ülkenin yaşam standartını yükseltmek için istediğini belirterek...

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğini kullanıma açılacak fonlar veya serbest dolaşım için değil, ülkenin yaşam standartını yükseltmek için istediğini belirterek, "41 yıldır AB kapısında bekletilen Türkiye daha fazla bekletilemez" dedi. Başbakan Erdoğan Avrupa'yı uyardı: "Eğer Türkiye hâlâ Aralık 2004'ten sonra yine bekletilecek olursa burada başka birşey aramaya başlarız. Bu da mensubu olduğumuz medeniyettir."
Erdoğan, AKP Sosyal İşler Başkanlığı tarafından Hilton Oteli'nde düzenlenen
"AB'ye Uyum Sürecinde Ulusal Sosyal Politika Sempozyumu'na katıldı. Erdoğan konuşmasında, AB'nin aralık ayında Türkiye'nin beklediği müzakere tarihini vermesi gerektiğini belirterek, Türkiye'nin AB'ye uyum kriterlerini üye ülkelerin pek çoğundan daha fazla yerine getirdiğini hatırlattı.
'İşin kaymağı zaten gitti'
Erdoğan kouşmasına şöyle devam etti: "Halkımızın yüzde 75'i AB'ye girme kararlılığındadır. Dostlarımızın da bu konuda aynı anlayışı paylaşacağına inanıyorum. Bu bir müzakere sürecidir. Tam üyelik değildir. Eksikliklerimiz olabilir. Tam üye olan ülkeler bile şu anda AB müktesebatını yerine getirmiş değil. Türkiye bir zihniyet değişimini gerçekleştirdi. Uyumsal tüm değişimi gerçekleştiren Türkiye, uygulamada aynı oranda uyumu sağlayamayabilir. Ama bununla ilgili bir müzakere süreci vardır. Üyelik bütün eksikliklerin giderilmesiyle alakalıdır."
Türkiye'nin 'emeğin serbest dolaşımı'na 1986'da girmesi gerektiğini, ama bunun gerçekleşmediğini anlatan Erdoğan, "AB üyeliğini istemekteki amacımız, çok büyük paralar gelecek veya emeğin dolaşımı serbest olacak diye değil. Artık işin kaymak tabakası zaten gerekli yerlere verildi" diye konuştu.
'İlerlemenin farkındayız'
Avrupa Komisyonu Uyum, Sosyal Diyalog ve Sosyal Haklar Direktörü Bernard Jansen de, "Avrupa Komisyonu, Türkiye'nin kaydettiği ilerlemenin farkındadır" dedi. 2004'ün AB tarihi için bir dönüm noktası olacağını belirten Jansen, Türkiye'nin, AB standartlarına daha da yakınlaşması için ellerinden gelen yardımı göstereceklerini belirtti.
40 ILO sözleşmesi uygulanmıyor
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu da sosyal diyalog mekanizmalarında 2 yıl içinde iyi bir noktaya geldiklerini anlattı. Başesgioğlu, Türkiye'nin, ILO'nun 56 temel sözleşmesini imzaladığını, bunların 16'sının son bir yıl içerisinde parlamento tarafından onaylandığını söyledi.
'Ulus-devlet Türkiye'yle aşılır'
AKP Genel Başkan Yardımcısı Nükhet Hotar da yaptığı konuşmada ulus-devlet yapılanmasını aşmaya çalışan AB'ye en büyük desteğin Türkiye'den geleceğini
savunarak, "AB'nin ulus-devlet anlaşıyından dolayı standart politikalar üretememesi Türkiye'yi endişelendiriyor" dedi.