Bir 'soykırım' da Putin'den

Bir 'soykırım' da Putin'den
Bir 'soykırım' da Putin'den
Ermeni Soykırımı'nın 100'üncü yılında Ermenistan'da düzenlenecek törenlere gitmeye hazırlanan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 'soykırım' ifadesini kullanarak etnik kaynaklı toplu katliamların haklı gerekçeleri olamayacağını söyledi.

RADİKAL - Putin'in Moskova’da düzenlenen 'Soykırımların olmadığı bir dünya ' adlı programa gönderdiği mesaj, Kremlin internet sayfasında yayınlandı.

Rusya Devlet Başkanı Putin mesajında, “24 Nisan 1915 insanlık tarihinin en korkunç ve dramatik olaylarından ve Ermeni halkının soykırımı ile ilgili kederli bir tarih” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın bu trajediyi kendi acısı ve sorunu olarak gördüğünü belirten Putin, 100 yıl sonra söz konusu trajedinin kurbanları önünde başlarını eğdiklerini kaydetti.

Rusya’nın objektif ve tutarlı olmaya devam edeceğini vurgulayan Rus lider, “Etnik kimliklere göre toplu katliamın haklı gerekçesi olamaz. Uluslararası toplum, bu tür vahşetlerin hiçbir zaman ve hiçbir yerde tekrarlanmaması için her şeyi yapmakla yükümlü” uyarısında bulundu.

Ermenistan ve bölgenin diğer halklarının yeni kuşaklarının barış ve uyum içinde yaşaması gerektiğini belirten Putin, "din düşmanlığı, agresif milliyetçilik ve yabancı düşmanlığının neden olduğu korkuların bilinmemesi" konularına dikkat çekti.

Putin mesajını "dost ülke" şeklinde tanımladığı Ermenistan ve Rusya’da yaşayan Ermeni halkına huzur ve refah dileyerek tamamladı. (CİHAN)

Türkiye'den 'soykırım' kararı tepkisi!

1915 için Almanya da 'soykırım' diyecek

BM'den 1915 olayları için önemli açıklama

Davutoğlu'ndan Merkel'e '1915' ricası

Efkan Ala: 'Biz tehcir yaptık, tehcir!'

Beyaz Saray: Obama, 1915 olayları için 'soykırım' demeyecek

AP'nin 1915 olaylarına ilişkin kararı

BM'nin tarifine 1915'te Türkiye'de yaşanan olaylar girmez  http://www.radikal.com.tr/134201113420117

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Osmanlı - user399986

  Osmanlı nın son dönemlerini yaşadığımız açık...Ülkeler bir kez daha sırtımızdan vuruyor."Soykırım yapıldı" denilen tarihte "Osmanlı İmparatorluğu vardı.Şimdi ise Türkiye Cumhuriyeti.." diyecek bir delikanlı yok! Hadi diyelim ki kabul ettik...Musul ve Kerkük'ün tapusu 2.Abdülhamit'in, dolayısıyla Türkiye Cumhuriyetinin; derhal bu toprakları terk edin diyecek bir delikanlı var mıdır?

  Tencere dibin kara - user1149916

  Rusyadaki Sibiryaya gönderilenleri unutmadık. Virüslü battaniyelerle yolculuk ettirilmeyi de

  Avusturya'dan Büyük Elçi çağrıldı - user386125

  Avusturya'dan Büyük Elçi çağrıldı ... şimdi mecbur Rusya'dan da çağırmamız gerekir..yoksa yanlış anlaşılır..zira konu aynı...haaa bir de Akkuyu Nükleer Santralı olayı var..Malum Ruslar yapıyo.. AKP için Zor bi durum ama atlatırlar..

  ermenileri osmanlıya karşı kullanan - nese2010

  ermeniyi komşularının üzerine eline tutuşturduğu rus bıçakları ile salan ve tehcir kararının alınmasını zorunlu kılan ruslar.

  HAPSİ DE UÇUP YOK OLDULAR - karçiçekleri

  Tarihe baktığımızda hep katliamlar yaşanmıştır bu topraklarda. Hanı Asuriler, Suryaniler, Ermeniler, Ezidiler, Rumlar ve Milyonlarca ülkesinden kovulan Kürtler.Bunlar bu toprağın mağdurları! Yerinden yurdundan KOVULAN DÜNYANIN DÖRT YANINA SAVRULAN KADİM HALKLAR.

  çeçenistan - gundi ghandi

  Çeçenya'da Rus karşıtı gerillaların ailelerine yapılanlar ortada dururken soykırım ifadesini Rusya'nın kullanması ne kadar komik duruyor? Mücahidlere katılanların aileleri toptan yok edilir ki bir daha kimse cesaret edemesin....

  ruslardan iyi soykırımcı varmı. - sktk60

  putin türkiye'ye soykırım suçlaması yapacağına önce kendi ülkesinin geçmişine baksın tarihlerinde iyi birşey yok çarlık döneminde'de katliamcı kominizm döneminde'de katliamcı,şimdiki dönemde'de katliamcı elinden gelse dünyadan utanmasa ne bir türk bırakacak ne çeçen en ufak özgürlük hareketinde askerleriyle girdiği yeri dümdüz etmeye bakıyor ermeni trajediside rusların eseridir ihaleyi türklerin üzerine yıkıyor.