Bir 'soykırım' da Putin'den

Bir 'soykırım' da Putin'den
Bir 'soykırım' da Putin'den
Ermeni Soykırımı'nın 100'üncü yılında Ermenistan'da düzenlenecek törenlere gitmeye hazırlanan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 'soykırım' ifadesini kullanarak etnik kaynaklı toplu katliamların haklı gerekçeleri olamayacağını söyledi.

RADİKAL - Putin'in Moskova’da düzenlenen 'Soykırımların olmadığı bir dünya ' adlı programa gönderdiği mesaj, Kremlin internet sayfasında yayınlandı.

Rusya Devlet Başkanı Putin mesajında, “24 Nisan 1915 insanlık tarihinin en korkunç ve dramatik olaylarından ve Ermeni halkının soykırımı ile ilgili kederli bir tarih” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın bu trajediyi kendi acısı ve sorunu olarak gördüğünü belirten Putin, 100 yıl sonra söz konusu trajedinin kurbanları önünde başlarını eğdiklerini kaydetti.

Rusya’nın objektif ve tutarlı olmaya devam edeceğini vurgulayan Rus lider, “Etnik kimliklere göre toplu katliamın haklı gerekçesi olamaz. Uluslararası toplum, bu tür vahşetlerin hiçbir zaman ve hiçbir yerde tekrarlanmaması için her şeyi yapmakla yükümlü” uyarısında bulundu.

Ermenistan ve bölgenin diğer halklarının yeni kuşaklarının barış ve uyum içinde yaşaması gerektiğini belirten Putin, "din düşmanlığı, agresif milliyetçilik ve yabancı düşmanlığının neden olduğu korkuların bilinmemesi" konularına dikkat çekti.

Putin mesajını "dost ülke" şeklinde tanımladığı Ermenistan ve Rusya’da yaşayan Ermeni halkına huzur ve refah dileyerek tamamladı. (CİHAN)

Türkiye'den 'soykırım' kararı tepkisi!

1915 için Almanya da 'soykırım' diyecek

BM'den 1915 olayları için önemli açıklama

Davutoğlu'ndan Merkel'e '1915' ricası

Efkan Ala: 'Biz tehcir yaptık, tehcir!'

Beyaz Saray: Obama, 1915 olayları için 'soykırım' demeyecek

AP'nin 1915 olaylarına ilişkin kararı

BM'nin tarifine 1915'te Türkiye'de yaşanan olaylar girmez