Bir tarif de Arınç'tan

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın türban yasağıyla gündeme gelen 'kamusal alan' kavramıyla ilgili tanımlarına, TBMM Başkanı Bülent Arınç'tan destek geldi.

İSTANBUL - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın türban yasağıyla gündeme gelen 'kamusal alan' kavramıyla ilgili tanımlarına, TBMM Başkanı Bülent Arınç'tan destek geldi. Arınç, "Anayasa'da, kanunda yer almayan bir kavramı kimse kendi düşüncesiyle 'Böyle olmalıdır' diye dayatamaz" dedi.
Dolmabahçe Sarayı'nda dün '2. Değerli Eşya Bölümü'nün açılışına katılan Bülent Arınç, 'kamusal alan'la ilgili görüşleri sorulunca şu yanıtı verdi.
"Anayasa'da 'kamusal alan' diye açıkça tarif edilmiş hiçbir şey yok. Anayasa'da olmayan, bir kanun içerisinde yer almayan bir kavramı kimse, kendi düşüncesiyle 'Böyle olmalıdır, ben böyle anlıyorum' diye kural olarak koyamaz ve dayatamaz. Çünkü yasama yetkisi TBMM'nindir. Biz Anayasa'yı, kanunları yaparken 'kamusal alan' diye bir şey koymamışız. Bundan sonra konulabilir, konulması da gerekli olabilir.
Anayasa ve kanunlarda yeri olmayan bir kavramı, 'Ben böyle düşünüyorum, böyle istiyor, anlıyorum' diye kişisel olarak, kimse bunu kural haline getiremez."
Bekçi örneği verdi
Hukukçu kimliğiyle konuştuğunu söyleyen Arınç, bu konuda şu örneği verdi:
"Şimdi Dolmabahçe Sarayı'nın bahçesinde yürüyoruz. Kamusal alan yok. Karşımıza bir bekçi çıktı. Kamusal alan oluştu. Böyle bir şeyi dünyada gören, tarif eden yok. O zaman ben başka bir misal getiririm:
Şurası kamusal alandır. Karşısına şu çıktı, özgürlükçü alan oldu. Bu şekilde hiçbir yere gidemeyiz, kendimize güldürmekten başka. Kamusal alan, kamuya açık alandır. Kıyafeti, siyasi düşüncesi, dini inancı ne olursa olsun."