Birleşik Haziran Hareketi seçim için kararını verdi!

Birleşik Haziran Hareketi seçim için kararını verdi!
Birleşik Haziran Hareketi seçim için kararını verdi!
Birleşik Haziran Hareketi, 7 Haziran seçimlerde nasıl bir tutum alacağını yazılı bir açıklama ile duyurdu. CHP ve HDP ile Birleşik Haziran Hareketi olarak bir müzakere yürütülmediği belirtilen açıklamada, 'Gezi milyonlarının duyarlılığını' sahiplenen güçlerle seçim sürecinde dayanışma içinde olunacağı ifade edildi.

RADİKAL - İçerisinde ÖDP, HTKP, KP, bazı CHP 'li milletvekilleri ve farklı politik grupların yer aldığı Birleşik Haziran Hareketi tarafından 7 Haziran Genel Seçimlerine ilişkin yapılan açıklama şöyle:

Ülkenin dört bir yanında kurulan yerel meclislerimiz 15-28 Şubat 2015 tarihleri arasında yaptığı “seçim gündemli” forumlarda ortaya çıkan görüşleri Genel Yürütme Kurulumuza iletmiş; bu  görüşler ışığında toplanan Kurulumuz, Birleşik Haziran Hareketi’nin 7 Haziran 2015 Seçimleri’ne yönelik tutumuna ilişkin aşağıdaki açıklamayı kamuoyuna duyurma kararı almıştır.

TALANA, HIRSIZLIĞA, FAŞİZME VE GERİCİLİĞE GEÇİT VERMEYECEĞİZ!

Türkiye derin bir siyasal kriz yaşıyor; şiddetli bir ekonomik krizin patlaması an meselesi. Bu krizin sorumlusu, on üç yıldır talan ve yolsuzluklarını gericilik ve otoriterlikle iç içe geçirerek iktidarını sürdüren, bunu halka ağır bedeller ödeterek yapan AKP ’dir.

Eğer AKP iktidarı, bütün tutarsızlık ve zaaflarına karşın bugüne kadar hala durdurulamamışsa bunun gerisinde başta Parlamento’da konumlanan muhalefet partileri olmak üzere, muhalefetin etkin, kararlı ve birleşik bir mücadele yürütememesi vardır.

Seçime giderken, bu tarihsel başarısızlığın AKP karşıtı her kesim açısından esaslı bir değerlendirmesinin yapılması gerekir. Önümüzdeki seçim AKP iktidarını geriletecekse, Gezi’ye katılan çok farklı kesimlerden gelen milyonların ifade ettiği sorun ve taleplere bakılması gerekmektedir.

Milyonların mesajı açıktır: AKP’yi durdurmak neoliberal-piyasacılık karşısında halkçı/kamucu ekonomik politikaları, gericilik karşısında özgürlükçü ve laik yaşamı, otoriterlik ve faşizm karşısında demokrasi, açıklık ve halk iradesini, emperyalizme karşı bağımsızlığı, mezhepçilik ve milliyetçiliğe karşı Kürt ve Alevi yurttaşların eşitliğini savunan bir siyasal hattın kurulmasını gerektirmektedir.

Birleşik Haziran Hareketi olarak bütün gücümüzü bu hattın kurulmasına adadık. AKP’yle mücadelenin altını çiziyor, sol ve toplumcu güçlerin kendi aralarında ve halkla diyaloğuna inanıyor; Türkiye’nin önündeki devasa sorunların, Kürt sorunundan demokrasiye, ekonomik krizden dış politikaya, ancak sol ve emek temelli değerlerin damgasını vurduğu bir iktidar tarafından çözülebileceğini biliyoruz.

Başta seçim barajı olmak üzere, seçim sandığı üzerine düşen gölgeler halk iradesinin sandıkta ifade bulmasını imkânsız hale getirmiştir. İktidarın işleyiş ve karar alma iradesinin parlamento dışında şekillendiği her geçen gün biraz daha açık hale gelmektedir. Bu nedenle seçime yönelik mücadelenin AKP iktidarını durdurmanın tek yolu olmadığını bir kez daha vurgulama ihtiyacı duyuyoruz. Bununla birlikte, seçimlerin AKP’ye karşı verilen mücadelenin bir parçası olduğunu da görüyor, önemsiyoruz.

Birleşik Haziran Hareketi’nin seçimlere yönelik, başta CHP ve HDP olmak üzere, hiç bir kesimle parlamentoda temsiliyet kaygısı üzerinden bir müzakeresi söz konusu değildir. Birleşik Haziran Hareketi’nin kendi dışındaki sol kesim ve partilerle ilişkilerindeki temel duyarlılığı Gezi milyonlarının sorun, talep ve beklentileridir.

Birleşik Haziran Hareketi, seçim süreci ve sonrasında bu konumunu korumak konusunda kararlıdır. Ancak bu bağımsız duruşun bir gereği olarak, altını çizdiğimiz toplumsal talepleri inandırıcı biçimde sahiplenen güçlerle seçim sürecinde dayanışma içinde olacağımızı da kamuoyu ile paylaşıyoruz.

Çağrımız nihai olarak emekçi halkımızadır. Türkiye’yi yeniden inşa edecek kurucu bir iradeye ihtiyaç vardır. Bu görev önümüzdeki seçimin ötesindedir. Seçim bu sürecin bir parçasıdır. Bizler, Birleşik Haziran Hareketi olarak, bu görevi önümüze koyduk. Dün laik eğitim için sokaklara çıkıp, gericiliğe karşı mücadele ateşini yaktık. Bugün gündemimizde İç Güvenlik Yasası, faşist düzenin en önemli yapı taşı olan Başkanlık sistemi var. Bu düzenlemelere karşı mücadeleyi 7 Haziran’a bırakmadan, yaşamın her alanında yükselteceğiz.

Haziran Meclisleri bu mücadelelerin örgütleneceği ana odaklar olarak, sadece faşizm ve gericiliğin durdurulmasının değil, içi boşaltılmış temsili demokrasinin yerine gerçek halk egemenliğini kurmanın da ana nüveleri olacaktır.  

İçine itildiğimiz karanlıktan rahatsızlık duyan geniş halk kesimlerini, seçim ve ötesine geçen bir mücadeleyi birlikte vermek için, Haziran Meclislerimize davet ediyoruz.

Birleşik Haziran Hareketi Yürütme Kurulu


  http://www.radikal.com.tr/130505913050597

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Tırşik siyaseti - user1023527

  Türkiye de sol hareket neden zayıf ? sosyalizim, sınıf haraketi, demeokrasi mücadelesi neden zayıf ? neden insanların kapılarına gitmiyor bu mücadele ? işte bu yukar da yazılı olan ve hiç sıkılmadan utanmadan ve ekine üç beş siyasi kelime çakıp yok, neolibneral siyaset, anti kapitalist mücadele, gzi direnişi falan deyip uyuşukluklarının artık her hücresine kadar sinmiş, sola ve sosyalizme hep engel olmuş o fosilleşmiş tiplerin bu hareketin öncüleri olmasından... Geçenlerde Ödp lideri Alper Taş'ı IMC Tv de dinledim, kahroldum, kahroldum. .. spiker Ödp olarak Hdp'yi destekliyecekmisiniz diye 5 defa sordu 20 defa birleşik haziran hareketi olarak diye aldı gitti, spiker anlamadıgını yada trübün yaptıgını anlıyarak hayır birleşik haziran olarak degil Ödp olarak soruyorum dedi ve adam gerçekten soy-adına yakışır gibi davrandı..

  bu neyin kafası allah aşkına! - user1020975

  Şu açıklamada bile neyi ve nasıl istediğini bilemiyorlar. Her mücadelede "siyasal çıkar" bahanesini öne sürüp, muhaliflerin beynini sulandırmak biz sosyalist düşünenlerin kanında var. Peki ya gerçekte bu işten sizlerin siyasi çıkarı ne? Bu neyin kafası allah aşkına! Şimdi değilse, peki ne zaman?

  Cacıkmı - surrealist_tr

  Bir sürü laf kalabalığı, hala stalinistiz,hala kemalistiz, hala chp kuyrukçuluğu yapacaz diyor.Haziran hareketinden bir cacık olmaz.

  sol yine sisteme karşı olduğunu gösterdi - sportif eğitim uzmanı

  gezideki enerjiyi siyasal arenaya nasıl yansıtacaksınız gezi örgütlü bir hareket değildi. oraya katılanlar sizi neden dikkate alsın ? söyledikleriniz neden onları bağlasın ? bahsettikleriniz için tek yöntem kürtlerin 30 yıl önce yaptığı ve bugun kıyısında gezdiği mücadele seklıdır ? bu enerji böyle bir ideolojıyı benımsemeyeciğe göre artık 1915 siyasal teorılerı falan bır yana bırakıp kurtlerın bu zor mucadelesıne bı el atsanız emın olun elınıze yapısmaz? reel ve rasyonel olmayan ıdeolojılerle en yakın muttefıkınızı es gecıor, tarihi fırsatın dısında kalmayı tercıh edıyorusunuz? yazık vallahı yazık

  Yani.. - user397066

  Yani değişen bir şey yok. Bir karar verilememiş ! HDP 'yi zaten desteklemek gibi bir düşünce yoktu. Tepki almayalım diye CHP'yi de destekler görünmeyelim durumu var sanki. Oyların chp'ye gideceği aşikar.

  haziran hareketi seçim kararını verdi. - user409687

  Şu na adam gibi gidin oyunuzu Chp ye verin desenize.Ne süslü laflarla kıvırıp duruyorsunuz

  biz birşey beklemiyorduk zaten... - hllcvl

  "dağ fare doğurdu" diyeceğim ama siz dağ değil faresiniz! Bu durumda da bu sözün anlamı olmayacak. Geçtiğimiz bu tarihi süreçte sizlerin aldığı bu karar da elbette tarihe bir "büyük hata" olarak geçecek! Bunun sonucunu ise bizimkilerle birlikte sizin çocuklarınız da yaşayacak! Şimdi bu karardan sonra utanmadan bir de "HDP, AKP'yle birleşti bizi sattı" demek yüzsüzlüğünü de göstereceğinizi elbette biliyoruz... Ama kimin kimi ya da neyi sattığını aldığınız bu kararla bizler anlamış bulunuyoruz... Denecek şeylere bu yer sığmayacağı için söyleceklerimi bu kadarla sınırlıyorum....