Birleşik Haziran Hareketi'nden dört eylem kararı

Birleşik Haziran Hareketi'nden dört eylem kararı
Birleşik Haziran Hareketi'nden dört eylem kararı
Birleşik Haziran Hareketi Türkiye Meclisi aldığı kararlarla eylem takvimi belirledi.

RADİKAL - Birleşik Haziran Hareketi (BHH) Türkiye Meclisi aldığı 4 kararla sokağa çıkmaya ve eylemlere hazırlanıyor. İlk kararda "seçim barajı, tek parti ve tek adam diktatörlüğü" vurgusu yapan BHH, "harekete bağlı tüm yerel meclisler, faaliyet gösterdikleri yer ve konular üzerinde halkın kolektif karar ve uygulama organları olarak çalışacaklardır" dedi.

BHH ikinci kararında laik eğitime işaret ederek, 'boykot' kararı aldı. BHH bu kapsamda, "Bilimsel ve Laik Eğitim İçin Ayaktayız!" başlığıyla, 1 Ocak 2015’ten başlayarak siyasal bir kampanya yürütecek. Bu kapsamda da, halka 9 Şubat haftası içinde çocukları okula göndermeme çağrısı yapılacak.

Üçüncü kararda işçilerin hak mücadeleleri ve özelleştirmelere karşı asgari ücretin bin 800 TL olması, iş cinayetlerinin önlenmesi, grev hakkı ve emeklilerin şartlarının iyileştirilmesi için mücadele vurgusu yapıldı.

Son kararda ise kan gölüne dönen Ortadoğu 'daki savaşlar hatırlatılarak, " Birleşik Haziran Hareketi Türkiye Meclisi olarak, elimizdeki tüm örgütlenme ve seslenme araçlarıyla savaş oldu bittilerine karşı toplumumuzun demokratik, barışçı güçleriyle birlikte direneceğimizi ilan ediyoruz. Çocuklarımızın emperyalist savaşta yok olmasına izin vermeyeceğiz!" denildi.