'Birleştirilmiş' Hopa davasında ilk duruşma

'Birleştirilmiş' Hopa davasında ilk duruşma
'Birleştirilmiş' Hopa davasında ilk duruşma
Başbakan Erdoğan'ın Hopa ziyaretinde yaşanan olaylar nedeniyle açılan iki dava birleştirildi. Toplam 60 sanığın yargılandığı dava öncesi sanıklar bir basın açıklaması yaptı.

ARTVİN - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın 31 Mayıs 2011'de Hopa mitingi öncesi ve sonrasında yaşanan olaylara ilişkin birinde 51, diğerinde 9 sanığın yargılandığı iki ayrı dava dosyasının birleştirildiği davaya başlandı.
Hopa Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tamamı tutuksuz 60 sanıktan 38'i katıldı. Duruşmada 13 sanık avukatı da hazır bulundu. Duruşma salonu dar olduğu için salona az sayıda sanık yakını alınabildi.
Duruşma, hakimin kimlik tespitinin ardından, sanıkların ifadelerinin alınmasıyla sürüyor.
Bu arada, sanıklar ve sanık yakınları, duruşma öncesi Hopa Adliye Sarayı önünde basın açıklaması yaptı. Gruptakiler adına açıklamayı okuyan Halkevleri Doğu Karadeniz Bölge Temsilcisi Taylan Kaya, olayların ardından beş farklı şehirde 147 kişinin gözaltına alındığını, 259 kişiye dava açıldığını öne sürdü.
Hopa ve Ankara 'da toplam 37 kişinin tutuklandığını söyleyen Kaya, “Hopa bilinçli bir tercihle hedefe konuldu. Ancak demokrasi mücadelesinden vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz” dedi.
Açıklamanın ardından gruptakiler bir süre slogan attı. Daha sonra sanıklar ile bazı sanık yakınları duruşma için adliye binasına girdi.


İDDİANAMEDE NE DENİYOR?

Hopa Cumhuriyet Savcılığı'nca hazırlanan 65 sayfalık iddianamede, 12 Haziran 2011'deki seçim sürecinde AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın 31 Mayıs 2011'de Hopa'da miting öncesi ve sonrasında yaşanan olaylarda Başbakan Erdoğan'ın otobüsündeki Başbakanlık Koruma Daire Başkanlığı'nda görevli polis Servet Erkan, Başkomiser Başaran Şanlı ve bazı polislerin de aralarında bulunduğu 29 kişi “mağdur”, 51 kişi de “sanık” sıfatıyla yer alıyor.
Miting öncesi ÖDP Hopa İlçe Teşkilatı, Ezilenlerin Sosyalist Partisi ve Halkevleri Artvin Teşkilatı'nın duyurularla halkı Başbakan Erdoğan'ı ve çay politikalarını protesto etmek için toplantıya çağırdığı anlatılan iddianamede, duyurularla yaklaşık 300 kişinin Cumhuriyet Meydanı'nda bir araya geldiği belirtildi.
İddianamede, gruptaki bazı kişilerin meydandaki bir inşaata asmak istedikleri pankartın, miting alanındaki AK Partilileri tahrik ettiği için polislerce engellenmek istendiği, bu grubun polislere kalas, demir çubuk ve tuğlalarla direndiği ifade edildi.
Ardından yaşanan olayda “dağılın” uyarılarına rağmen dağılmayan gruba polislerce “toma” tabir edilen araçla su ve biber gazı sıkılarak müdahale edildiği, olaylarda bazı polislerin darp edildiği, polis araçlarının da yer aldığı birçok aracın taşlanarak hasar gördüğü, AK Parti Hopa İlçe binasının da taşlı saldırıya uğradığı belirtiliyor.
İddianamede, polislerce dağıtılan grubun bir süre sonra yeniden toplandığı ve bu sırada ölen emekli öğretmen Metin Lokumcu'nun haberinin alınmasının ardından miting alanındakilere ve polislere saldırmak istediği, polisin müdahalesiyle ara sokaklara kaçan ve bir süre sonra bir araya gelen gruptakilerin taş atarak Sahil Caddesi boyunca Cumhuriyet Meydanı'nda trafiği kapatmaya çalıştığı ifade edildi.
Grubun, mitingin tamamlanmasının ardından otobüs ile ilçeden ayrılmak isteyen Başbakan Erdoğan'ın otobüsünü taşladığı, bu sırada otobüsteki polis Servet Erkan'ın başına isabet eden taşla caddeye düşerek ağır yaralandığı, otobüs şoförü Hüseyin Cahit Ölmez'in hafif yaralandığı ve Erdoğan'ın da içinde bulunduğu otobüsün zarar gördüğü belirtildi.


SUÇLAMALAR

İddianamede, olaylara karışan 51 sanığın eyleminin demokratik tepki boyutunu aşıp şiddete dönüştüğü, bu sanıkların “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet etme”, “kamu görevlisine görevini yaptırmamak için direnme”, “yaralama” ve “kamu malına zarar verme” suçlarından cezalandırılması isteniyor.
Aynı olaylara ilişkin aynı mahkemede açılan ve sonradan bu dava ile birleştirilen davanın tutuksuz sanıkları Yunus Aksu, Şafak Ustabaş, Şinasi Gümüşkaya, Cengiz Akyüz, Şaban Kotil, İdris Akbıyık, Erhan Köse, İbrahim Aksu ve Ender Yalçın'ın da, “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet etme”, “görevli memura mukavemet etme” ve “kamu malına zarar verme” suçlarından cezalandırılmaları talep ediliyor.
Hopa olaylarına ilişkin olay tarihinde yaşları 18'den küçük olan R.A (19), B.K (18), Y.A. (18) hakkında ise benzer suçlardan ayrı bir dava açılmıştı. Bu sanıkların yargılanmasına da Çocuk Mahkemesi sıfatıyla Hopa Asliye Ceza Mahkemesi'nde devam ediliyor. (AA)