Bisikletli Erdoğan önde, bürokratlar arkada!

Bisikletli Erdoğan önde, bürokratlar arkada!
Bisikletli Erdoğan önde, bürokratlar arkada!
51. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun tanıtım turu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımlarıyla Salacak Sahil Yolu'nda gerçekleşti.

RADİKAL - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , Salacak Sahili'nde, Kız Kulesi karşısında ve İstanbul Boğazı'nın Marmara'ya açıldığı noktada "51. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu" tanıtım etkinlikleri kapsamında basın turuna katıldı. Erdoğan, start noktasında ilk kalkışta zorlansa da daha sonra kendisi için Salcano tarafından özel olarak yapılan bisikletle ilerlemeye başladı. Erdoğan'a bürokratlar arkadan eşlik ederken, korumalar da yanında koştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın korumalarının zor anları

Lansmana; Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanı sıra, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, Sağlık bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Bitlis Milletvekili Vedat Demiröz, Gençlik Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Kültür ve Spor Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu, İstanbul Gençlik Spor Müdürü İbrahim Koç ve kalabalık bir davetli topluluğu katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , alana gelirken tura katılan spor müdürleriyle bir anı fotoğrafı çektirdikten sonra, yaklaşık 800 mt kadar pedal bastı. Salacak Sahili'ndeki bu tanıtım şöleninde cumhurbaşkanı virajı alırken bisikletini kaldırıma biraz hızlıca yanaştırınca, inmek zorunda kaldı. Daha sonra makam aracıyla finiş noktasına geldi. 

Erdoğan, burada yapılan ödül töreninden sonra bir konuşma yaptı ve özetle şunları söyledi:"Bisiklet sporumuz henüz gelişmekte olan bir branş. Çok iyi olduğumuz söylenemez. Bu konuda gelişmekte olan ilimizin başında Konya geliyor. Bunu çoğaltmamız lazım. Antalya ve İstanbul gibi illerin bu spora olan ilgisini de biliyorum. Ama daha çok yol almalıyız. Bir diyeceğim de bisiklet üreticilerine; fiyatların yüksek olması ilgiyi azaltıyor, onlardan ricam fiyatları düşürmeleri."

Erdoğan, konuşmasına tamamlarken 3 Mayıs'ta İstanbul-İstanbul etabı ile bitecek yarışın finişinde de hazır bulunacağını ifade etti.Cumhurbaşkanı Erdoğan ödül töreni sırasında Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Mütüoğlu ile Salcano Yönetim Kurulu Üyesi Bayram Akgül ile ayak üstü bir konuşma yaptı. Recep Tayyip Erdoğan'ın bugün bindiği özel bisiklet de Salcano tarafından özel olarak üretilmişti.


Vatandaştan yol tepkisi

Bisiklet turu nedeniyle Üsküdar sahilinde yolların trafiğe kapatılmasına ise vatandaşlardan tepki gösterenler oldu. Radikal'e yaşadıklarını anlatan Leman Oğuz (53) adlı vatandaş, işe gitmek için geldiği meydanda otobüslere binemediği için Harem'e kadar yürümek zorunda kaldığını belirtti. Oğuz, "Trafik polislerine söyledim, 'Biz söyleneni yapıyoruz' dediler Beyaz Masa'yı aradım, 'Sesiniz gelmiyor' deyip kapattılar. Ben vatandaş olarak bu yaşta bu sıcakta Üsküdar'dan Harem'e yürüdüm ve derdimi anlatacak hiç kimse de bulamadım" dedi.