'Biz kimsenin önüne yatmayacak, paraları sıfırlamayacağız'

'Biz kimsenin önüne yatmayacak, paraları sıfırlamayacağız'
'Biz kimsenin önüne yatmayacak, paraları sıfırlamayacağız'
İlk seçim mitingini Almanya'nın Düsseldorf kentinde yapan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu 17-25 Aralık yolsuzluk operasyonlarına vurgu yapıp, "CHP iktidarında kimsenin önüne yatmayacağız, paraları sıfırlamayacağız" dedi. CHP lideri emeklilere verilecek ikramiyenin yurt dışındaki emeklileri de kapsadığını dile getirdi.

RADİKAL- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , seçim maratonuna bugün Düsseldorf'dan başladı. Düsseldorf'daki ISS Dome Salonu'nda düzenlenen mitingde konuşan CHP lideri CHP'deki değişimi anlattı. 17-25 Aralık yolsuzluk operasyonlarına vurgu yapan CHP lideri, "CHP iktidarında kimsenin önüne yatmayacağız, paraları sıfırlamayacağız" dedi. CHP lideri emeklilere verilecek ikramiyenin yurt dışındaki emeklileri de kapsadığını dile getirdi.

Yurtdışında ilk miting yapan lider olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu konuşmasında şunları dile getirdi:

Farklı dilleri konuşsak bile insanı seviyorsak uzlaşamayacağımız, çözemeyeceğimiz hiçbir sorun yoktur. Almanya bunun tipik bir örneğidir. Bugün Almanya’nın büyümesi ve kalkınmasında Avrupa’nın büyümesi ve kalkınmasında sizin alın teriniz var. Sizinle onur ve gurur duyuyoruz.Biz sosyal demokrat bir partiyiz. İnsanı siyasetin odağına koyan, insanın mutluluğu için çalışan bir partiyiz. Almanya’da birliklerimiz var, bizi bir araya getiren birliklerin yöneticilerine teşekkür ederim.

Almanya’da zor koşulların aşıldığı süreleri geçtiniz, işçi olarak gelip çalıştınız. Bugün 55. yılı kutlanıyor göçün. 55 yıl önce geldiniz bugün aranızda sanatçı var, sinema yönetmeni, akademisyenler ve politikacılar var. Hayatın her alanında gücünüz var. Bu gücü biz Türkiye için kullanmak istiyoruz. Türkiye’nin demokrasiye birlikte yaşamaya ihtiyacı var. Türkiye’nin temiz siyasete ihtiyacı var.

DENİZ FENERİ OLAYI YAŞANDI...


Deniz Feneri olayı yaşandı. İslami Holdingler aracılığıyla Almanya’da alın terinin nasıl çalındığını biliyoruz. En temiz duygular, inançlar sömürüldü. O nedenle bir kez daha bütün yurttaşlarıma seslenmek istiyorum. Sizin inancınız, bizim inancımızdır. Sizin kimliğiniz bizim kimliğimizdir. Sizin yaşam tarzınız bizim yaşam tarzımızdır. Kimseyi ötekileştirmiyoruz.
Yurt dışında 10 milletvekilinin, yurtdışında çalışan insanlarımızı temsil etsin diye kanun teklifimizi verdik. 8 Haziran’da CHP iktidarında ilk yapacağımız işlerden biri budur. Siz kendi iradenizle seçeceğiniz 10 milletvekili TBMM’ye göndereceksiniz. Sizin sorununuzu bizim dile getirmemiz pek doğru değil. Sorunu siz yaşıyorsanız, sizin dile getirmeniz uygun olanı.

O RAPORLAR GEÇERLİ OLACAK

Gençlerimiz gidiyorlar, yaşadığı ülkeden askerlik yapamaz diye rapor alıyorlar. Ama bu raporlar geçersiz. Sözüm söz bu raporlar geçerli olacak. Hangi ülkeden rapor alıyorsanız geçerli olacak. Doktor ise doktor hepsi aynı yemini ediyor. Bu raporların geçerli olması lazım. Yurtdışındaki temsilciliklerde çalışma… Türkiye’den çalışanları buraya getirmek değil, burada yaşayanları burada istihdam etmek gerekiyor.

17 MİLYON YOKSULUMUZ VAR

Türkiye’de hangi uygulamayı yapıyorsak Almanya’daki yurttaşlarımız için de aynı uygulamayı yapacağız.
13 yıl önce “yoksullukla, yolsuzlukla, yasaklarla mücadele edeceğiz” dediler. 13 yılın sonunda geldiğimiz nokta ne. 6 milyon 200 bin işsizimiz var. 17 milyon yoksulumuz var. Aylık geliri 200 liranın altında olan yoksuldan bahsediyorum. Prim borcunu ödemediği için hastane kapısından geri çevrilen binlerce esnaftan söz ediyorum. Açlık sınırına dayanmış 1 milyon işçiden söz ediyorum. Korkmuş sinmiş düşüncesini açıklayamayan bir iş dünyasından, baskıya alınmış bir medyadan söz ediyorum. Üreterek değil yandaşına ihale vererek zenginleşen düzenden söz ediyorum.
Bütün komşularımızla sıfır sorun olacak dediler bugün komşumuz kalmadı. Cumhuriyet tarihinde ilk kez 4 başkentte Türkiye’nin büyükelçiliği yok. Türkiye’nin bölgesinde onurlu bir duruş sergilemesini istiyoruz. Türkiye’nin duruşu ile sorunu olan ülkelerin danışabileceği bir ülke olmasını istiyoruz. Neden yaşanacak bir Türkiye diyoruz. Hiçbir ayrım yapmadan herkesi kucaklayarak, sokacağı çıktığımız zaman güler yüzle vatandaşlara selam vererek, ayrım yapmayarak, onu insan bilip baştacı ederek yeni bir başlangıç yapmamız lazım.

BENİM İNSANIM BİRİNCİ SINIF DEMOKRASİYE LAYIKTIR"

Avrupa Birliği'ne üyelik sürecine dikkat çeken Kılıçdaroğlu, "1963 yılında Ankara Anlaşması'nı dönemin başbakanı rahmetli İsmet İnönü imzaladı. Biz Avrupa Birliği'nin tam üyesi olmak istiyoruz. Bizim tam üyeliğimizi sağlayacak olan sizlersiniz. Sizin gücünüzdür. Bu gücünüze ihtiyacımız var bizim. Elbette ki sırtımızı Ortadoğu'ya dönmeyeceğiz. Elbette ki Ortadoğu çok önemlidir. Ama biz Ortadoğu'nun kavgalarının bir parçası olmak istemiyoruz. Kavganın savaşın bir parçası olmak istemiyoruz. Bize Mustafa Kemal Atatürk'ün miras bıraktığı görkemli bir söz var. 'Yurtta barış, dünyada barış'. Biz ülkemizde de dünyada da barış istiyoruz. İşin özeti, kendi ülkemizde birinci sınıf demokrasi istiyoruz. Üçüncü sınıf demokrasiye layık bir ülke olarak kendimizi görmek istemiyoruz. Benim insanım birinci sınıf demokrasiye layıktır" diye konuştu.


"YÜZDE 10 SEÇİM BARAJINI CHP İKTİDARINDA KALDIRACAĞIZ"


Yüzde 10 seçim barajını CHP iktidarında kaldıracağını söyleyen Kılıçdaroğlu, "Bizim ülkemizde yüzde 10 seçim barajı var. 12 Eylül askeri darbesinin getirdiği. Birinci sınıf demokrasiye geçmenin ön koşulu yüzde 10 seçim barajını kaldırmaktır. Size söz, Düsseldorf'tan Türkiye'ye de söz, ilk bir yıl içinde yüzde 10 seçim barajını CHP iktidarında kaldıracağız. Milletin iradesi parlamentoya tam yansıyacak" ifadelerini kullandı.


"HAVUZ MEDYASINA GİDEN BÜTÜN HORTUMLARI KESECEĞİZ"


Medya özgürlüğüne vurgu yapan Kılıçdaroğlu, "Medya özgürlüğü çok önemlidir. Medyası özgür olmayan bir toplumun kendisi de özgür değildir. Medya özgürlüğünü sağlayacağız. havuz medyası belasına son vereceğiz. Havuz medyasına giden bütün hortumları keseceğiz. Sözüm söz" şeklinde konuştu.


"BİZİM TEMEL HEDEFİMİZ YÖK BELASINDAN ÜNİVERSİTELERİ KURTARMAKTIR"


CHP iktidarında YÖK'ü kaldıracağını açıklayan Kılıçdaroğlu, "Türkiye'nin üniversiteleri bilgi üretmiyor. Bilgi üretmesi lazım üniversitelerin. 21'inci yüz yıl bilgi toplumuna insanlığın bilgi toplumuna geçtiği bir yüzyıldır. Bir ülkenin üniversiteleri bilgi üretmezse o ülkenin uzun süre çağdaş dünyayı yakalama şansı yoktur. Bizim temel hedefimiz YÖK belasından üniversiteleri kurtarmaktır. 12 Eylül'ün getirdiği baskılardan ünivesiteleri kurtarmaktır" açıklamasında bulundu.


"YOKSULLUĞU TARİHE GÖMECEĞİM"
CHP Lideri Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Biz sosyal devleti inşa edeceğiz. Söz verdim halkıma. 4 yıl içinde Türkiye'de hiçbir hane, hiçbri kişi ben yoksulum demeyecektir. Yoksulluğu tarihe gömeceğim. Sözüm sözdür. 17 milyon insan 3 milyon 750 bin hane 21'inci yüzyılın Türkiyesinde açlıktan ölen çocuk tablosunu yaşadığımız zaman yüreğimiz acıyor. Bu tabloya biz izin vermeyeceğiz. Bütün yurttaşlarımızı yoksulluk belasından kurtaracağız. Devleti yeniden yapılandıracağız. Sosyal devleti yeniden ayağa kaldıracağız. Sözümüz sözdür. Hedefimiz şu, refahı tabana yayacağız. Yoksulluğu sıfırlayacağız. Kredi kartı borcu olan, tefeci faizi ödeyen vatandaşı o borçlardan kurtaracağız. Sözüm sözdür. Bunu yapacağız biz"


"TÜRKİYE ONLARIN DÜŞÜNDÜĞÜNDEN DAHA ZENGİN"
Emeklilere bayramlarda birer maaş ikramiye sözünü yöneleyen Kılıçdaroğlu, "Dedik ki emeklilere Ramazan ve Kurban Bayramında birer maaş ikramiye vereceğiz. Bayramları rahat geçirsinler. İkramiye vereceğiz derken ister Türkiye içinde ister Türkiye dışında hiç fark etmiyor. Bütün emeklilere birer maaş ikramiye vereceğiz. Birden kıyamet koptu. Ne demek emekliye ikramiye? Parayı nereden bulacaksın? Sarayı yaparken para var. Uçağı alırken para var. Yandaşa ihale verirken para var. Emekliye gelince para yok. Türkiye onların düşündüğünden daha zengin. Türkiye'de para var. Bütün mesele siyasi tercihte. Parayı kimin için kullanacaksın. Yandaş için mi emekli için mi? Saray için mi işsizliği gidermek için? Biz halkın çıkarlarını savunuruz. İşsizliği de bitireceğiz, yoksulluğu da bitireceğiz" dedi.


"SEN PIRLANTADA VERGİYİ SIFIRLADIN BEN DE MAZOTTA SIFIRLIYORUM"
Hükümetin CHP'nin seçim vaatlerine ilişkin 'kaynak' sorusuna yanıt veren Kılıçdaroğlu, "Bize kaynak nerede, diye soru soracak kişiler, en son iktidarda oturanlardır. Dedik ki asgari ücreti bin 500 liraya çıkaracağız. Verdikleri cevaba bakın. Asgari ücreti bin 500 liraya çıkarmak içşiye zulümdür diyor. Senin aldığın aylığa bak. Bırak o zulmü biraz da işçi çeksin. Biraz da o nasiplensin. Neden refahtan nasiplenmiyor o? Dedik ki mazotu çiftçi için 1,5 lira yapacağız. Çiftçiye verdiğimiz mazottan vergi almayacağız. Bunun nasıl yapacaksın? Sen pırlantada vergiyi sıfırladın. İncide, yakutta sıfırladın. Ben de benzinde mazotta sıfırlıyorum" diye konuştu.


"SİYASET ZENGİNLEŞME ARACI DEĞİLDİR"
Kılıçdaroğlu, "Siyaset zenginleşme aracı değildir. Siyaset halka adanmışlıktır. Halkı sorunlarını çözmektir. Ben siyaseti böyle yapıyorum. Bizim iktidarımızda çocuklarımızın yatak odalarında boy boy kasalar olmayacak. Biz çocuklarımıza telefon edip 'Oğlum paraları sıfırlayın' demeyeceğiz. Biz kimsenin önüne yatmayacağız. Bizim iktidarımızda sadece halka saygı duyacağız" ifadelerini kullandı.


"GÜÇLÜ PARLAMENTER SİSTEMİ YENİDEN GETİRECEĞİZ"
CHP Lideri Kılıçdaroğlu, konuşmasında şu sözleri kaydetti: "Sözüm söz lider sultasına son vereceğiz. Sözüm söz parlamenter sistemi güçlendireceğiz. Birileri Başkanlık hevesi içinde. Bırakın aç tavuk kendisini buğday ambarında zannedermiş. Biz 12 Eylül darbe yasalarını değiştireceğiz. Güçlü parlamenter sistemi yeniden getireceğiz. Yasama organı yürütme organının arka bahçesine dönmeyecek. Yargı bağımsız ve tarafsız olacak"


ALEVİ DERNEKLERİ ADINA KONUŞAN SELÇİK: BU KESİNLİKLE DOĞRUYU YANSITMIYOR
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun konuşmasının ardından sahneye Alevi Dernekleri temsilen gelerek konuşan Mustafa Selçik, Alevi Dernekleri'nin CHP'ye destek verdiğini açıklayarak "Sayın genel başkanım bize bu fırsatı verdiğiniz için çok teşekkür ediyoruz. Bundan sonra bir süre önce bir arkadaşımız çıktı. Bir siyasi parti ile pazarlıklar sonucu oradan aday oldu. Bütün Alevi toplumunun oraya yönleneceğini söyledi. Bu kesinlikle doğruyu yansıtmıyor. Avrupa'nın çeşitli şehirlerinden otobüslerle akın akın derneklerimiz, insanlarımız buraya geliyor. Genel başkanımıza desteklerini belirtmeye geliyorlar" dedi. Frankfurt'tan CHP mitingine gelen Sevim isimli bir Türk vatandaşı ise başının örtülü olduğunu ama CHP'ye destek verdiğini belirterek "Gördüğünüz gibi ben baş örtülüyüm. Ama Mustafa Kemal'in annesinin örtüsü türban değil. Herkes konuşmalı. Susmayın, sustukça sıra size gelecek. Örtülüyüm ama Mustafa Kemal'i seviyorum. Örtülüyorum ama altı okçuyum. Cumhuriyet Halk Partisi ve Kemal Kılıçdaroğlu diyorum" diye konuştu.

DHA