'Biz toplanırız, isterlerse gelmesinler'

'Biz toplanırız, isterlerse gelmesinler'
'Biz toplanırız, isterlerse gelmesinler'
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Meclis'in olağanüstü toplanmasıyla ilgili, 'Biz bu oyuna gelmeyiz' sözlerine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 'Biz toplanacağız, gelip gelmemek onların bileceği iş' karşılığı verdi.

Kılıçdaroğlu , Göksu Restoran'da iftarda bir araya geldiği televizyonların ve gazetelerin Ankara temsilcilerinin gündeme ilişkin sorularını cevapladı.

Kılıçdaroğlu şunları söyledi

Bir başbakan, eğer bu olağanüstü koşulları görmüyorsa kördür, Türkiye’nin gerçeklerinden uzaktır. İran’a bakın, Suriye’ye bakın, Irak’a bakın, Rusya’ya bakın, Çin’e bakın, bütün bu olaylar ve o ülkelerden gelen söylemler, nerede görüşülecek, nerede tartışılacak. Sayın Başbakan, bütün bu olaylar konusunda Meclis’e grubu olan hangi siyasal partiye gelip, bilgi vermiştir. Kapalı bir rejimse bilgi vermeye gerek yoktur.

'ÖNGÖRÜSÜZ BAŞBAKAN'
Demokrasiyse gelip bilgi vermek durumundadır. Terörde geldiğimiz nokta iç açıcı değildir. Öngörüsüz bir Sayın Başbakan vardır, gerçekleri görmekten uzak bir Başbakan vardır. Biz parlamentoyu toplayacağız, kendisi gelmeyebilir, kendisinin bileceği iştir ama biz tarihi bir sorumluluğu yerine getirmek durumundayız. Bugün Parlamento toplanmayacaksa hangi gün toplanacak. Suriye’de olanlar, o olayların yarın Türkiye’ye sıçramayacağını kim garanti ediyor.

'HER BİLGİYİ PAYLAŞIYORLAR'
Milli bir politika izlenmiyor. O nedenle terörün yönlendirdiği bir AKP var. Kendi parlamentosuna bilgi vermiyor, yabancı Dışişleri Bakanlarına ellerindeki bütün bilgileri veriyorlar. Bu affedilecek bir olay değildir. Biz, Parlamento’yu davet edeceğiz, bu bizim tarihi sorumluluğumuzdur.”

Kılıçdaroğlu, kendisinin ve CHP ’li vekillerin MİT tarafından dinlendiği iddiası konusunda ise, “Esad’in Suriye’de yaptığı ile Erdoğan’ın Türkiye’de yaptığı arasında bir fark mı var” diye konuştu.