'Bize ömür biçenler büyük bir küstahlık içinde'

'Bize ömür biçenler büyük bir küstahlık içinde'
'Bize ömür biçenler büyük bir küstahlık içinde'
Başbakan Erdoğan medyayı eleştirerek, "Söylentilere kapılıp bize ömür biçenler büyük bir küstahlığın içindedir" dedi.

Partisinin Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , kanser olduğu iddialarına yer veren haberlerden, tutuklu gazeteciler sorunu ve ifade özgürlüğünün engellendiği yönündeki haberlere kadar pek çok konuda basını sert sözlerle eleştirdi.

Başbakan Erdoğan'ın konuşmasının satırbaşları şöyle:
“Kürt meselesiyle ilgili terör konusuna bakışımız en başından beri bellidir. Güneydoğu, Kürt sorunu, adına ne derseniz deyin... 2005 Ağustos’unda Diyarbakır’da yaptığım konuşmayla ivme kazanmıştır. Çözümüne yönelik adımlar attık. 2010 yılında 'Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi' adı altında süreç başlattık. Sorunu çözmek için yeni ve kararlı bir adım başlattık. Bu süreç milletimizden iki kez onay aldı. Bu işin onayını muhalefette bulunan partilerden değil, milletten alacağız. Bize verilen desteği heba etmek niyetinde değiliz. Kürt meselesi, terör meselesi, Güneydoğu meselesi... Bir sorunlar kümesidir. Mesele eli silahlı bir terör örgütüyle mücüdele değildir. Siyasi, ekonomik, kültürel boyutu var. Bir de istismar, çıkar ve uluslararası siyasi boyutu var. İnsan kaçakçılığı, esrar-eroin kaçakçılığı mı ararsın... Silah kaçakçılığı bu işin içinde. Terör, yurtiçi ve yurtdışında siyaseti dizayn etmek için kullanılıyor. Karşımızda taşeron olarak kullanılan bir örgüt var. Biz sadece dağdaki teröristle değil, onun arkasındaki kirli ellerle de mücadele ediyoruz."

"Silah tüccarları, uyuşturucu kartelleri bu meselenin çözülmesini istemiyor. Öldürülen teröristlerin kanını ve şehitlerimizin kanı istismar edenler meselenin çözülmesini istemiyor. MHP bu süreçte bize destek vermedi. CHP 'de adımlarımızın karşısında oldu. BDP de karşısında oldu. Bu üç parti, 12 Eylül ve 12 Haziran'da ortak hareket ettiler. Meselenin çözülmemesi için, 'Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi'nin başarısız olması için üç koldan AK Parti'ye saldırıya geçtiler. Ama bunların hiçbiri bizim için bahane değil. Biz CHP, MHP ve BDP'yle değil, milletimizle yürüyoruz. Biz milletimizin desteği ve hayır duasıyla bu meseleyi çözeceğiz, son nefesimize kadar bunun mücadelesini vereceğiz. Bu bir kardeşlik meselesidir. Bizim kardeşliğimiz, bir kavmiyet, bir ırkçılık kardeşliği değildir. Bizim bir inanç kardeşliğimiz var. Biz Uludere’nin acısını yüreğimizde taşıyoruz. Uludere olayının aydınlığa kavuşturumlası için ilgili kurumlar her türlü çalışmayı sürdürmektedir. Biz vicdani olan bir partiyiz." 

'PLAN ALLAH'A AİTTİR VE İŞLEYECEKTİR'
"Bütün provokasyonlara kışkırmartlara rağmen olayın üzerine gidiyoruz. Biz kadere inanmış bir partiyiz. Biz millete hizmet yolunda elini taşın altına koymuş bir partiyiz. Tehditlere boyun eğmedik, eğmeyi düşünmüyoruz. Ecel geldiğinde ne bir saat ileri ne de bir saat geri alınır. Bize ömür biçenler büyük küstahlığın içindedir. Millet bunların nasıl mikser görevi yaptığını çok iyi biliyor. Bu tehditlere de pabuç bırakmayacağız. Azimle sorunların üzerine gitmeye devam edeceğiz. Bu manşetleri atanlar şunu iyi bilsinler, Allah'ın takdir ettiği ömrü hiçbiriniz ne bir an geri, ne bir an ileri götüremezsiniz. Plan ona aittir ve o plan işleyecektir. Buradan Kürt kökenli kardeşlerime bir kez daha sesleniyorum. Kürt kökenli annelere sesleniyorum. Samimiyetimizi görün. Nasıl engellenmek istendiğimizi görün. Terör örgütünde çocukların nasıl istismar edildiğini görün. El ele vereceğiz ve bu oyunu hep beraber bozacağız. Terör örgütü içinde nasıl infazlar yaşandığını görün, bilin."

"Terör örgütü uzantısı siyasetçiler de sizin acınızı istismar ediyor, bunu görün. 'Biz bunlara oyumuzu veriyoruz, peki bunlar ne verdi' diye sorun. Anacığım, bacım siz buna layık mısınız? Yüksekova'ya havaalanı yapılacağı zaman karşısına dikilen kim? Bunlar. Bu milleti seven bunlar mı? Ama siz halden memnunsanız söyleyecek bir şeyim yok. Onlara rağmen görevimizi yapmaya devam edeceğiz. Biz milletimizden bugün bir tek şey istiyoruz. Bu hareket sizin gayretlerinizle buralara geldi. Bu desteğinizi vermeye devam edin. Yaşlı ninelerin hayır dualarını çok iyi biliyoruz. Bu hareket onlarla ayrı bir güç kazanıyor. Biz engelleri aşaacak, terörü inşallah minimize edeceğiz." 

GAZETECİLİK KRİTERİ 'SARI BASIN KARTI'
"Bir sendika gazetecilerin keyfi olarak tutuklandığı imajını vererek karalamaya çalışıyor. Kılıçdaroğlu Türkiye'de yüzden fazla gazetecinin tutuklu olduğunu söylüyor. Geçtiğimiz hafta Ramallah'ta iki Filistin televizyonunun kapatıldığını da kendisine hatırlatmış olalım. Türkiye, kendi ülkesini başka ülkelere şikayet eden, başka ülkelere yağcılık yapan bir siyasetçi görmedi. Biz sendikanın listesindeki isimleri tek tek çıkardık." Bu gazeteci olduğu iddia edilen 105 kişilik isim listesindeki 25 kişi hükümlü, 70 kişi tutuklu, 6 kişinin cezaevinde kaydı yok, 4 kişi tahliye edilmiş. Bu isimlerden sadece 6 tanesinin sarı basın kartı var. Burada kimler var, muhasebeciler, ofis elemanları var. Bunlar gazeteci gibi gösteriliyor. 69 kişi PKK Kongra-Gel, KCK örgütüyle ilişkilendiriliyor. PKK üyelerine bilerek ve isteyerek yardım etmek ruhsatsız ateşli silahlarla mermileri taşımak, terör eylemi sırasında sahte polis kimliği kullanmak, polis aracına silahlı saldırıda bulunmak, terör örgütüne üye toplamak..."

"CHP Genel Başkanı bu gerçeklere rağmen bu isimler üzerinden kendi ülkesini karalayan bir genel başkandır. Gazetecileri Koruma Komitesi, tutuklu ve hükümlü sayısını 8 olarak verdi. Medyada göremeyeceğimiz İngiltere'deki bir olayı da hatırlatayım. Son iki haftada polise rüşvet iddiasıyla 10 gazeteci tutuklandı. Ben İngiltere'de muhalefet partilerinin ülkelerini şikayet ettiklerini duymadım. CHP Genel Başkanı tarafından yapılan kara propaganda bile Türkiye'ye yapılmış büyük haksızlıktır. CHP seçmeni ise hiç hak etmiyor. CHP'nin tabanına sesleniyorum, yönetime şunu sorun; Bu CHP nereye götürülmek isteniyor, bunu bir sorun. Gazetecilerle ilgili listeyi isterse beyefendi onu da kendisine göndeririz. Onu bile aldığı gün hemen yalan ambalajında takdim eder. Çıksın polise silahlı saldırıda bulunmaktan yargılananları gazeteci diye savunsun."

"Anamuhalefet demokrasinin olmazsa olmazıdır. Sağlıklı muhalefet bizim de yararımızadır. CHP Genel Başkanı zulümle dolu geçmişine sahip çıkabilir ama o karanlık geçmişe Türkiye'yi götürmeye gücü yetmez. 12 saat konuşmuş olmakla övünüyorlar. İşte CHP bu. Ne konuştu diye sor, onu soran yok. 12 saat konuştun da ne söyledin. CHP muhalefette 9 yıldır konuşuyor, 79 bin saattir konuşuyor. Peki bugüne kadar ne dedi, ne söyledi? Onlar konuşacak, biz yapacağız. Yüzde 50'yi almak size her şeyi alma yetkisini vermez diyor. Köşe yazarı. Biz hiçbir zaman azınlıklara zulmetme yetkisini kendimizde görmüyoruz. Geçmişteki gibi azınlıkların çoğunluğa hükmetme yetkisini de kimseye vermeyeceğiz."