"Bizi Cumhuriyet'le kıyaslayın"

"Bizi Cumhuriyet'le kıyaslayın"
"Bizi Cumhuriyet'le kıyaslayın"
Başbakan Erdoğan, bütçe görüşmeleri sırasındaki konuşmasında, Cumhuriyet'le hesaplaşmadıklarını Cumhuriyet için çalıştıklarını ve rekorlar kırdıklarını söyledi.

Radikal.com.tr - Başbakan Erdoğan, 2013 bütçe görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada, "Ekonomideki başarılarımızı, Cumhuriyet ile hesaplaşma gibi lanse edenler, önce çıksınlar, müdahalelerdeki rollerini sorgulasınlar" dedi. Erdoğan, 2013 yılı bütçesinin Ak Parti hükümetleri tarafından hazırlanmış 11. bütçe olduğunu, şu ana kadar 10 bütçe hazırladıklarını ve tamamında da başarıyla gerçekleştirdiklerini söyledi.
“Ak Parti'nin 10 yıllık başarılı dönemini Cumhuriyet'le kıyasladığımızda birileri rahatsız oluyor. Biz bir hesaplaşma içinde değiliz biz Cumhuriyet için neler yaptığımızı konuşuyoruz. Elbette ülke için taş üstüne taş koymuş herkese şükran borçluyuz. Ancak şunu da görmek durumundayız. Ne yazık ki Gazi Mustafa Kemal'in vefatından sonra Türkiye'nin potansiyeli yeterince kullanılmamıştır. Bir yandan neler başardığımızı anlatıyor bir yandan da bu başarıların neden gerçekleştirmediğini hatırlatıyoruz” diyen Erdoğan, "Kendi evladını iç düşman diye tanıtan bir yönetim ülkenin enerjisini yok etti" dedi. Koalisyon dönemlerinde Türkiye'nin ağır bedeller ödediğini belirten Erdoğan, "Türkiye 10 yılda bir müdahaleye maruz kaldı. Ağır bedeller ödedik. Bugün bizim ekonomide elde ettiğimiz başarıları cumhuriyetle kıyas olarak sorgulayanlar önce darbeler karşısındaki tavırlarını sorgulasınlar. 27 Nisan bildirisi AK Parti iktidarının dik duruşu sayesinde akamete uğratılmıştır. Buna rağmen bunun Türkiye'ye maliyeti 2 milyar dolar olmuştur. 28 Şubat'ın maliyetini varın siz hesap edin. Türkiye’de demokrasinin ilerlediği dönemlerde ekonomi her zaman iyi bir seyir izlemiştir” şeklinde konuştu.


"TÜRKİYE'DEKİ EN İYİ DEĞİŞİMİ İFADE EDEN SAVUNMA SANAYİİDİR"


Muhalefetin yolsuzluk iddialarını yalanlayan Erdoğan, "Eğer yolsuzluk olsaydı IMF'e borç verebilecek seviyeye gelir miydik?" şeklinde konuştu. Savunma sanayinde büyük atılımlar yapıldığını ifade eden Erdoğan şunları söyledi, “Milli sermayemizin ürettiği insansız hava araçlarının seri üretimi hızlı bir şekilde başlayacaktır. Altay milli tankımızın ön tasarımı tamamlandı. Anka insansız hava aracımızın prototipini tamamladık. Uzun menzilli füzeler artık ülkemizde üretiliyor. Türkiye'nin ilk milli savaş gemisi olan MİLGEM Savaş Gemisini 2008 yılında denize indirdik. Atak helikopterimizin üretimine başladık. Göktürk 2 uydumuzun üretimini tamamladık, bu uydumuzu 18.52'de uzaya gönderiyoruz hayırlı olsun inşallah. Bundan muhalefet rahatsız olabilir. Gönlüm arzu eder ki muhalefet gelsin birlikte izleyelim."

"1 DOLARIN ALTINDA HARCAYAN KALMADI"


Başbakan ayrıca ülkede yoksulluk konusunun istismar edildiğini savunarak, 1 doların altında günlük harcama yapan kimsenin kalmadığını belirterek şöyle konuştu: "Şu anda her 10 evden 59'unda bilgisayar var. Aile yardımı ödeneği dair en düşük memur maaşı 392 lirayken bin 700 liraya çıktı.En düşük memur emekli maaşı 339 TL iken bin 084 liraya yükseldi. Muhtar aylığı 97 liraydı. Bu rakam 427 liraya çıktı. Emekli maaşları arasındaki farkları gidermek için intibak yasası 1 Ocak 2013 tarihiyle yürürlüğe giriyor. Sayın Kılıçdaroğlu emeklilik katkı payının kaldırıldığını söylüyor. SSK'yı yöneten birisi bu hesapları yapamıyorsa diyecek bir sözüm yok.
Sıkça istismar edilen çarpıtılan yoksulluk konusu. Dünyaya referans olacak şekilde hesap yaptık. 1 doların altında günlük harcama yapan nüfus kalmadı."


“YOLSUZLUK OLSAYDI IMF’YE BORÇ VERİR MİYDİK”


Kayseri Belediyesi’ndeki yolsuzluk iddiaları nedeniyle CHP ’nin Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki’ye tazminat ödemesinde de değinen Erdoğan şunları söyledi, “Bugün Kayseri'de belediye başkanımız tarafından son derece anlamlı bir etkinlik gerçekleştirdi. 3 bin 500 aileye birer kilo sucuk dağıttı. Yoksul ailelere toplamda 3.5 ton sucuk dağıtıldı. Bu sucuk meselesi nereden çıktı diyeceksiniz. Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanım adına CHP Genel Başkanına şükranlarımı ifade etmek istiyorum. Kayseri'yle ilgili yalan yanlış bilgi tutuşturanlara da teşekkür ediyorum. 3.5 ton sucuk devlet tarafından değil sayın Kılıçdaroğlu'nun iftira ve ithamları nedeniyle Kılıçdaroğlu tarafından finanse edildi. 2 yıl önce yolsuzluk ithamında bulundu. Bu iddiaların iftira olduğunu söyledik ama inanmadı. Sayın Kılıçdaroğlu özür dilemek yerine iftiralarını sürdürdü. Açılan tazminat davalarından 3'ü sonuçlandı. 75 bin TL tazminatı ödedi hem de kuzu kuzu ödedi.
Eğer yolsuzluk olsaydı IMF'e borç verebilecek seviyeye gelir miydik? Merkez Bankası döviz rezervini de 27 milyar dolardan aldık. Bu rezerv 118 milyar seviyesine çıkmıştır. Yolsuzluğun olduğu yerde bu rezerv artar mı? Hükümetlerimiz döneminde bankacılık krizi maliyetiyle 111 milyar lirayı biz ödedik. Hazinenin 10 yıl içinde 231 milyar lirasını ödeyen hükümete yolsuzluk ithamında bulunulabilir mi? Zorunlu tasarruf paraları ödenmeseydi ne olacaktı? Bu parayı biz ödedik biz. KEY diye anılan konut edindirme yardımını biz ödedik. Biz şu anda uyardık bize makbuzlar geldikçe ödüyoruz. 3.5 milyar lira ödedik. Biz hem ödemeleri yaptık hem de borcu düşürdük.”