'Bizi de Atatürk kurdu, Menderes'i de o keşfetti'

'Bizi de Atatürk kurdu, Menderes'i de o keşfetti'
'Bizi de Atatürk kurdu, Menderes'i de o keşfetti'
Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek, "Partimizin Kurucu Genel Başkanı Celal Bayar olmakla birlikte, gerçek kurucusu Kemal Atatürk'tür. Bu gerçek çok defa gözden kaçırılmıştır" dedi.

Zeybek, partisinin Konya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'nde düzenlenen il kongresinde yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk 'ün hayatının son yılında Celal Bayar'ı başbakan yaptığını söyledi. Atatürk döneminin ekonomik başarılarının mimarının da Celal Bayar olduğunu ifade eden Zeybek, “Partimizin Kurucu Genel Başkanı Celal Bayar olmakla birlikte, partimizin gerçek kurucusu Kemal Atatürk'tür. Bu gerçek çok defa gözden kaçırılmıştır. Adnan Menderes'i keşfedip, onu siyasi hayata kazandıran kişi de Atatürk'tür. Bizim partimiz Atatürk'ün doğru anlaşılmasına dayalı bir siyasi partidir” dedi. 

Mevcut iktidarın “bir satranç oyunuyla iktidara getirildiğini” öne süren Zeybek, iktidarın “Atatürk'ün demokrasi hedefine aykırı icraat yaptığını, tek parti yönetimine doğru bir gidiş olduğunu” savundu. Terör konusuna da değinen Zeybek, terör meselesinin Türkiye'nin önemli sorunlarından biri olmaya devam ettiğini söyledi. Partisinin cumhuriyete ve Atatürk'e sonuna kadar bağlı olduğunu ifade eden Zeybek, “Bismillah diye başladık, Atatürk diye devam ederiz, biz buyuz işte. Bu ülkede ne yapılmışsa demokrat hareketin eseridir. Bizim yaptıklarımızı sata sata bitiremediler, 'miras yedi' gibi. İnşallah biz geleceğiz bunları önleyeceğiz. Ayakta duracağız, direneceğiz” diye konuştu. (AA)