'Bizimkisi en meşru müdafa'

'Bizimkisi en meşru müdafa'
'Bizimkisi en meşru müdafa'
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Meclis Komisyonu'nda yaşananlara değinerek, "Şiddet bile uygulasalar bizi yolumuzdan alıkoyamacaklar. Bizimkisi en meşru müdafa" dedi.

Partisinin grup toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , olaylı geçen komisyon toplantısı ile ilgili olarak AK Parti milletvekillerini ve Başbakan Erdoğan'ı eleştirdi.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasının satırbaşları şöyle:

"Madımak davasının zaman aşımına uğraması Türkiye için bir yüz karasıdır. Bu tablo özgür Türkiye’ye eğitilmiş bir topluma yakışmıyor. Bu tablo yüreği insan sevgisi olan Türkiye’ye yakışmıyor. Bu tablonun içinde AKP ’nin ağırlığı var. Çünkü o faillerin büyük çoğunluğunu AKP milletvekilleri savunuyordu ve şimdi çoğu Meclis’te. Başbakan eminim oh oldu biz de kurtardık işi diyordur. Kim olursa olsun insanların haklarını savunmak özellikle parlamenterlerin görevi olmalıdır. 11 işçimiz hayatını kaybetti. AKP’li Bakan çıkıp diyor ki Türkiye’nin iş güvenliği yasasına ihtiyacı var. Onlar sanki iktidarda değil de muhalefetteler. Sanki getirdiler de biz karşı çıktı. 10 yıldır iktidarda değil misin sen? Başkası mı iktidarda?"

"O işçilerden kaçı sigortalıydı o bakan bir de ona baksın. Biz mağdurun mazlumun yanındayız. Zalime karşıyız ve bunu her koşulda sürdüreceğiz. Geçen Pazar günü eğitimcilerle yaptığımız toplantıda bir Profesörümüz, “Evet bugün burada eğitim konusunda toplantı yapıyoruz. Mevcut yasa teklifi hakkında olumsuz görüş bildirirsem bunun bedeli olacak mı bilmiyorum."

"BİR KADINA NASIL TEKME ATARSINIZ SİZ"
"Düşünce açıklama özgürlüğü değil düşlünce açıklamama yönünde bir baskı var bu toplumda artık. Bu kaygı dile getirildiği anda bana telefon geldi, CHP milletvekilleri yumruklandı tekmelendi diye. Zorbalıkla alçaklıkla darp edildiler. Bu topraklarda yere düşene tekme atılmaz. Ama onların anlayışında yere düşene tekme atılır. Onların inançları Müslümanlığın engin hoşgörüsüyle bağdaşmıyor. Bir kadına nasıl tekme atarsınız siz? İnsanda biraz utanma olur, haya olur, ar olur. Daha önce de danışmanlarını getirmişlerdi. Kimle gelirseniz gelin CHP’yi susturamayacaksınız. Tekmelerin yaşandığı TBMM'de düşüncelere askıya alınmış orman kanunu geçerli demektir. Ben şimdi kaygı duyan o hocama ne diyeceğim. Milletvekili tekmelenip dövülüyorsa sokaktaki vatandaş hayli hayli dövülüp tekmelenir. Biz en haklı meşru müdafaamızı yapıyoruz. Çünkü şiddeti reddediyoruz biz. İnsanı dövmek değil insanı dinlemektir aslolan. İnsanı tekmelemek değil onunla tokalaşmaktır aslolan."

"Şiddet bile uygulasalar bizi yolumuzdan alıkoyamazlar. Demokrasi düşmanları milletvekillerini tekmelerse o demokrasi düşmanlarına bu milletin ders vermesini istiyoruz biz. Bir milletvekili nasıl susturacaklar. O zaman neden vatandaşlar oy veriyor. Halk milletvekili tekmeleyin diye mi size oy verdiler. Aydın geçinen bazı arkadaşlara sesleniyorum buradan. Arada sırada çıkıp ahkam kesiyorlar. Bir daha ‘CHP muhalefet yapmayı bilmiyor’ derseniz tekmelenen arkadaşlarımız bakın ve vicdanınızı sorgulayın. Eğitimi gibi önemli bir konunu bir gece yarısı teklifiyle parlamentoya getirilmesiyle ilgili Recep Tayyip Erdoğan neden konuşmaz. Neden bakanlar kuruluna getirmedin. Hangi bakan bunu imzalamayacaktı. 8 yıllık kesintisiz eğitimin bu ülkeye en zararı oldu. Bir tek rapor getirsinler. Ama olumlu yönde çok sayıda rapor var. Sorun Recep Tayyip Erdoğan’ın kafasında. Çağdışı kafalar buna karşı çıkar. Sayın Bülent Arınç arada bir doğruları söylediği ve vicdanını sesini dinlediği için saygı duyarım. AK Partili milletvekilleri gelip sıraları doldurdu diyor doğru. Konuşma sıralarını aldılar diyor. İşte bu yalan size bu bilgiyi kim verdiyse yalan söylemiş."

“ORMANDA MI YETİŞTİN SEN”
"Pazar günü kravatsız montlarıyla geldiler. Önceden yemek ısmarlanmış söz mü istediler. Bir kişi bile söz almadı. Bir tek gelme gerekçeleri var. Kaba kuvvet için geldiler. Başbakan hangi dilden anlıyorlarsa o demiş. Biz hangi milletvekilini yere düşürüp tekmeledik. Biz demokrasi dilinden söz ediyoruz. Hangi dilden söz ediyorsun. Ormanda mı yetiştin sen? Sayın Bülent Arınç’a söylüyorum. Kuldan utanmıyorsan Allah’tan korkalım. Yalan söylemeyelim. Onlar oraya konuşmak için değil CHP milletvekillerini darp etmek için geldiler."