@hakki_ozdal

'Bizler meclise' dediler... Dediklerini yaptılar!

'Bizler meclise' dediler... Dediklerini yaptılar!
'Bizler meclise' dediler... Dediklerini yaptılar!
İlk kez parti olarak seçime giren HDP, yüzde 10'luk barajın çok üstünde oy alarak 80 kadar milletvekilini TBMM'ye gönderdi. Güneydoğu ve Doğu Anadolu kentlerinin yanı sıra büyük şehirlerden gelen oylar HDP'nin barajı aşmasını sağladı. HDP 8 kentte ilk kez milletvekili çıkardı
Haber: HAKKI ÖZDAL - hakki.ozdal@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL – Türkiye’de 7 Haziran 2015 seçiminin kampanya döneminde üzerinde en çok konuşulan parti HDP olmuştu; seçim sonuçları göz önüne alındığında yine en çok konuşulması gereken partinin HDP olduğu görülüyor. 2007 ve 2011 seçimlerine bağımsız adaylarla katılan ve sırasıyla 22 ile 35 milletvekilliği kazanan HDP, bu kez parti olarak katıldığı seçimde ‘barajı aşacak mı’ tartışmalarını yüzde 13,1’lik oy oranıyla karşıladı. Böylece ‘Bizler Meclise’ sloganıyla yola çıkan HDP 80vekillik kazandı.

HDP, geleneksel olarak güçlü olduğu Doğu ve Güneydoğu kentlerinde gücünü daha da artırarak son seçimlerde rakibi olan AKP ’yi adeta ezdi. HDP, Hakkari’de yüzde 87,1, Şırnak’ta yüzde 84,3, Ağrı’da yüzde 78,3 Diyarbakır’da yüzde 77,8 Van’da yüzde 73,8 Mardin’de yüzde 73,6, Batman’da yüzde 72,6, Siirt’te yüzde 64,9, Tunceli’de yüzde 60,2, Bitlis’te yüzde 59,6, Iğdır’da yüzde 56,6, Kars’ta yüzde 44,2, Ardahan’da yüzde 31,1 oy alarak buralarda birinci parti olmayı başardı. Diyarbakır, Mardin ve Van’daki 25 milletvekilliği koltuğundan 22 tanesini alan HDP bu üç kentte sadece birer vekilliği AKP’ye kaptırdı. HDP, Şırnak, Hakkari, Tunceli, Ağrı, Iğdır’ın ise tüm sandalyelerini kazandı. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ’nun memleketinde de 'tulum' çıkaran HDP, daha önce AKP’nin birinci parti olduğu Kars, Ağrı, Bitlis ve Ardahan’da da en çok oy alan parti oldu.

Doğu ve Güneydoğu’dan büyük zaferle çıkan HDP, 'sürprizi' ise büyük kentlerde yaptı. Daha önce milletvekili çıkarmayı başaramadığı Gaziantep, Ardahan, Bursa, Antalya, Erzurum, Adıyaman, Kocaeli ve Ankara’dan koltuk kazanan HDP’nin en çok vekil çıkardığı il İstanbul oldu. İstanbul’dan alınan yüzde 12.6’lık oy HDP'ye 11 vekillik getirdi. HDP oylarını yaklaşık yüzde 7 olarak artırırken İstanbul’da AKP ve CHP’den sonra üçüncü parti olmayı başardı.

HDP’li Sırrı Süreyya Önder başkentte oyların yüzde 5.6’sını alarak Ankara’dan TBMM’ye girmeyi başaran ilk partili oldu. İzmir’de yüzde 10.5 oy alan HDP bu kentten de 2 kişiyi Meclis'e gönderdi. Partiye katılan Celal Doğan ve Dengir Mir Mehmet Fırat’ın etkisi HDP’ye olumlu yansıdı. Mersin'den milletvekili seçilen Fırat’ın akrabalarının yaşadığı Adıyaman’da HDP yüzde 22.6 oy alarak bu kentten ilk kez vekil kazandı. Gaziantep’te Celal Doğan etkisiyle yüzde 15.3 oranında oy alan HDP bu kentten iki milletvekilliği kazandı. Erzurum’da yüzde 18, Antalya’da yüzde 7.2 ve Bursa’da yüzde 5.8’lik oy oranı HDP’ye ilk kez bu kentlerden koltuk getirdi.