BM'nin tarifine 1915'te Türkiye'de yaşanan olaylar girmez

BM'nin tarifine 1915'te Türkiye'de yaşanan olaylar girmez
BM'nin tarifine 1915'te Türkiye'de yaşanan olaylar girmez
Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. 1915 olaylarına ilişkin değerlendirme yapan Arınç, "Tarihimizde kara sayfa yok, soykırım yapanlar belli" dedi.

Bakanlar Kurulu, Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda toplandı.

Toplantı sonrası Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, açıklamalarda bulundu.

Gelen soru üzerine 1915 olayları ve Ermeni iddialarına değinen Arınç, "Geçtiğimiz her 24 Nisan'da biz nasıl Çanakkale Savaşlarını büyük bir zafer olarak kutluyor ve o savaşların insanlığa kazandırdığı değerlerden bahsediyorsak Ermeni Diasporası da her yıl 24 Nisan'ı kendileri için bir soykırım olarak düşünüyorlar ve bu konuda çaba sarf ediyorlar" dedi.

"Biz tarihimizde böyle bir kara sayfanın olmadığına inanıyoruz" sözleriyle soykırım iddialarını yalanlayan Arınç, şu ifadeleri kullandı:

"Biz hiçbir zaman ihanet etmedik. Bilerek, kasıtla ve isteyerek soykırım yapmadık. Dünyada soykırım yapanlar da bellidir. Kayıtlar altına alınmıştır.

BM'nin soykırım tarifi içerisine Türkiye 'de 1915'te yaşanan olaylar girmez. Biz kendimizden eminiz. Bütün dünyaya bu tezlerimizi inanarak haykırıyoruz. Bunun arkasında duruyoruz." 

HDP'YE SOYKIRIM ELEŞTİRİSİ

Arınç, Avrupa Parlamentosu'nun soykırım kararı sonrası siyasi partilerin yayınladığı ortak bildirgeye değindi ve bildirgeyi imzalamayan HDP'yi şu sözlerle eleştirdi:

"AP ve onun öncesinde başka kurumlar farklı açıklamalar yaptıklarında HDP hariç Türkiye'deki siyasi partiler aynı konuda milli bir mesele olduğu için ittifak ettiler.

AK Parti , MHP ve CHP gereken cevapların verilmesi konusunda müşterek bir bildiriye de imza attılar. HDP'nin farklı görüşleri var. Onu da halkımız takdir edecektir. Kaldı ki soykırım konusunda Meclis'e kanın teklifi ver cüretinde bulunmuş bir partiye soykırıma sahip çıkmak ne kadar yakışıyor, onu halkımız takdir edecektir."

"SEÇİM GÜVENLİĞİ SAĞLANACAK"

Son günlerde siyasi partilere yönelik saldırılara da değinen Arınç, seçimlerin güvenli bir ortamda yapılması için gerekli önlemlerin alındığını kaydetti.

Eylemleri "provokatif" olarak nitelendiren Hükümet Sözcüsü şöyle konuştu:

"Amaçları ses getirmektir. Emniyet güçleri sorumluların bir an önce yakalanması için ciddi bir takip içinde. Silahı ve şiddeti kendileri için tek güç olarak bilenlerin yaptıkları bir eylemdir. Seçim güvenliğini sağlayacağız, bundan kimsenin şüphesi olmasın. Seçime gidilen bir ülkede kimsenin provokatif eylemde bulunmasına izin vermeyeceğiz. Bunun içinde gereken her şey yapılacak."