Bodrum'da zafer çevrenin

Bodrum'da geçen yıl onaylanarak yürürlüğe giren Bodrum Yarımadası Çevre Düzeni Planı Revizyonu için Danıştay 6'ncı Daire Başkanlığı yürütmeyi durdurma kararı verdi.
Haber: YAŞAR ANTER / Arşivi

MUĞLA - Bodrum'da geçen yıl onaylanarak yürürlüğe giren Bodrum Yarımadası Çevre Düzeni Planı Revizyonu için Danıştay 6'ncı Daire Başkanlığı yürütmeyi durdurma kararı verdi. Bakir koyları yapılaşmaya açacak olan planın iptali, büyük sevinç yarattı.
Bayındırlık ve İskân Bakanlığı tarafından 10 Haziran 1991'de onaylanarak
yürürlüğe giren Bodrum Yarımadası Çevre Düzeni Planı, 7 Ekim 2002'de revize edildi. Revizyon planına Mimarlar Odası Bodrum Temsilciliği 18 Kasım 2002'de itiraz etti. Bakanlık, yarımadadaki 11 belediye, Deniz Ticaret Odası, Denizciler Derneği ve sivil toplum örgütlerinin yoğun tepkisi nedeniyle, Aralık 2002'de 'eleştiri ve itirazlar incelenmek üzere' planı durdurdu. Ancak plan 17 Eylül 2003'te, hiçbir değişiklik yapılmadan onaylanarak Muğla Valiliği'ne gönderildi.
Sivil toplum örgütleri, Bodrum, Turgutreis, Yalıkavak, Gündoğan, Göltürkbükü, Konacık, Bitez, Ortakent, Yahşi, Gümüşlük, Yalı ve Mumcular belediyeleri ve mücavir alanlarını içeren planın, sekiz kata kadar yapılaşma izni vermesi ve en bakir koyları betonlaşmaya açması nedeniyle tepki gösterdi. Mimarlar Odası ve Deniz Ticaret Odası Bodrum şubeleri, Danıştay'da dava açtı. Danıştay 6'ncı Daire Başkanlığı, revizyon planı için yürütmeyi durdurma kararı verdi.
Karar, Bodrum'da sevinçle karşılanırken Deniz Ticaret Odası Başkanı Gündüz Nalbantoğlu, "Yılda 3 milyar doların üzerinde döviz kazandıran deniz turizmini ciddiye almadan, tüm itirazlara rağmen onaylanan yağmalama kararına hukukun 'Dur' demesi, bir çevre zaferidir. Ancak Bodrumlular şimdi çok daha dikkatli olmalı. Bakanlık aynı planı bir-iki ufak değişiklikle tekrar gündeme getirebilir" dedi. Mimarlar Odası Temsilcisi Mahmut Yıldırım da, "Hukuk zaferini kazandık. Bodrum, şimdilik Kuşadası ve Marmaris olmaktan kurtarıldı" diye konuştu.