Boğaziçi'li akademisyenler Kazlıçeşme'deki katılımcı sayısını hesapladı

Boğaziçi'li akademisyenler Kazlıçeşme'deki katılımcı sayısını hesapladı
Boğaziçi'li akademisyenler Kazlıçeşme'deki katılımcı sayısını hesapladı
Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği'nden Doç. Dr. Taylan Cemgil, Fizik Bölümü'nden daha önce CERN deneylerine de katılan Doç. Dr. Erkcan Özcan, Siyaset Bilimi'nden Doç. Dr. Koray Çalışkan AK Parti'nin dün Kazlıçeşme meydanında düzenlediği mitingde kaç kişi olduğunu hesapladı.

Akademisyenler, nasıl bir hesaplama yöntemine başvurduğunu ve vardıkları sonucu şöyle anlatıyor: 'Kazlıçeşme’de miting alanının bulunduğu arazi 17 hektar, yani 170 bin metrekare. Mitingin hava fotograflarının incelenmesini takiben alana kalabalığı yerleştirdiğimizde miting kalabalığının yaklaşık 125 bin metrekareye yayıldığını söyleyebiliriz. Bu hesaba dev platform ve güvenlik bölümü olarak ayrılmış alanlar dahildir ve o alanlarda da miting gerçekleştiği varsayılmıştır. Mitinglere kaç kişinin katıldığı bilim dünyasında 1960’lardan beri Kalabalık Yoğunluğu Belirlenmesi yöntemiyle hesaplanmaktadır. Literatürde normal kalabalıklar için iki metrekarede 1 kişi, yoğun kalabalıklar için metrekarede iki kişi, çok yoğun kalabalıklar için metrekareye dört kişi ortalaması kabul görmüştür.

MAKSİMUM 500 BİN KİŞİ KATILABİLİR

Yukarıdaki alan hesabına göre Kazlıçeşme miting alanına çok yoğun kalabalık olarak maksimum yaklaşık 500.000 kişi katılabilir. Miting alanı hava fotografı analizimizde miting alanının 60 bin metrekaresinin aşırı yoğun, 15 bin metrekaresinin yoğun ve geri kalanın ise düşük yoğunluklu kalabalığa sahip olduğu görülmüştür. Dolayısıyla AK Parti mitingine en fazla 295 bin kişinin katıldığını söylemek isabetli olacaktır.'


  http://www.radikal.com.tr/1137905113790580

  YORUMLAR
  (80 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Neden bu kadar önemli? - paganyak

  19 Eylül 1998'de The Rolling Stones Ali Samiyen'de 60.000 kişiye çaldı. Üstelik bu 60.000 kişi yaklaşık 50 dolar bilet parası ve üzerine yol parasını ödeyerek bu etkinliğe katıldı. Napalım ana muhalefete de Mick Jagger'i mi geçirelim bu rakamlar bu kadar öenmliyse.

  295 ? Atma Recep din kardeşiyiz. - aperen

  16 haziran pazar günü lys sınavı sonrasında büyük bir istekle kocaeliden kalkıp kazlıçeşme mitingine gittim.ve 16.30dA kazlıçeşmede olmamıza rağmen alana yaklaşamadık bile,oraları bilen bilir Volvo plazaya kadar her yer tamamen doluydu,adım atılmıyordu.vapurlar hıncahınç doluydu,İstanbulluların çoğu yürüyerek gelmişti ve '295 bin' oradaki kalabalık için çok komik bir rakam,rahat 1.5 milyon kişi vardı.lys sınavı ile çakışmasaydı,şehir dışından çok daha fazla aile gelirdi yakın çevremden biliyorum,yeter duyduğumuz hakaretler,yok kömüre makarnaya tav oluyormuşuz,yok rejim karşıtıymışız,sizle aynı görüşü paylaşmamamız siyasi görüşümüz olamayacağı,siyasetle ilgilenmeyeceğimiz,vatan haini olduğumuz,cumhuriyet karşıtı olduğumuz,atatürkü sevmediğimiz,ülkemizi sevmediğimiz anlamına gelmez.lütfen siyaseti bu kadar ucuzlaştırmayın.

  vemerald? - Clear

  Ultraslan'ı mı sordun?

  BIR KISI VARDI; RAHATLADINIZMI!!!!!! - 14Bernard

  Bilgisayar oyunuydu bir kisi vardi ve cogaltildi.Rahatladinizmi.Huzura erdinizmi.Fizikciler matematikciler oturmus hizmet etmeleri zamani bu hesaba ayirmis.Bekle 10 ay sonra secimlerde gor.Ama sunuda belirtiyim sizin yetistirdiginiz talebeler iste bu yuzden beceriksiz.Hocaya bak talebeyi al!!!!

  photoshop ya - merok

  ben de gittim evet beni de zorladılar. hatta gitmezsen suyunuzu elektriginizi keseriz dediler. para da verdiler parayla kübaya gittim. götürdüler beni baktım kimse yok iki bilgisayarcı çocuk abi fotoşop yapcaz bi resim ver dediler verdim. iyi mi ettim bilmiyorum zaten bidon kafalıydım bi önemi yoktu. hem ben ne anlardım hep gezici abilerim okumuştu ben gobegimi kaşıyordum onlar okurken.bi adam çıktı artist artist konuştu! anlamadım bişi bana o sırada kumanya diye ekmek karpuz peynir verdiler ben rakı da istedim onlar hop yanlış yere geldin taksime gidecektin dediler.ama dedim benim yaşam tarzıma ters yakarım yıkarım burayı dedim olmaz dediler o işlere de marjinci abiler bakıyormuş. sonuçta eve tomayla bıraktılar beni. netekim hesaplamak için hocaya filan gerek yok arkadaşlar onlar bilimde çığır açacak-her zamanki gibi- bir tek ben vardım orda gerisi photoshop...

  Bati demokrasisi.. Yada temsili demokrasi. - yet

  Sayiyi kucumseme, "zorla,parayla"getirildiler yorumlari kirila gidiyor. Sanki "e dogru Istanbul halki" gurultuye pabuc birakmadi. AKP`ye desyek vermeye devam ediyorù soyleme durustlugu, yurekliligi, sagina soluna bakmadan, korkmadan "yanibasimdaki duymasin"dan uzak.. Bu arada gulunc, kiyisindan-kosesinden 2-3 "eksik-yarim" ceviri, yada kolej ingilizcesiyle (bati toplumu kultur-mantigini tanimadan) okuduklariyla DOGRUDAN- YAKIN demokrasi havarisi gecinen (ceyrek)AYDINLAR.. Demokratik-libral olmanin on kosulu tek basina dusunup karar verebilme yetenegi- bunun yaninda verileni "oldugu gibi kabul", "kopyalama" yerine SORU SORABILME GUCU, kisaca BIREY olmak diye tanimlanabilir. En onemlisi 2 kelime yabanci dil- bir vesile bir okula kapagi atip bitirdikten sonra da AYDINIM diye bagiran, DIGERLERINI "takunyalilar-tosun-gerici-yobaz" diye iten, asagilama-horgormenin kendilerinde verilmis bir hak, demokrasinin ve cagdas olmanin da dogusla gelen bir patent olduguna inanan bu gruplarin geriye cekilip once kendilerine bakmalarinin zamani geldi diye dusunulebilir AKP mitingine baktiklarinda. Hic kacmanin bir geregi yok: Sayi onemli demokrasilerde. Begenirsin-begenmezsin o ayri. Turlara gidip birbirini alkislayip, turkulerle (pardon jaz ve tango benzeri) kopyalarla avunursun. Hem halktan uzak, hem de onu asagilamak, sadece bir zayifligin, kendine guvensizligin ifadesidir uygar toplumlarda. Selamlar. h.nene

  Çok ümitlenmeyin - hamdialkan

  Bu bir futbol maçına döndü resmen... AKP 3-0 önde (3 genel seçim). Ama adamlar doymuyor. Fenerbahçe'nin Galatasaray'ı 6-0 yendiği gibi CHP'yi tarihi bir hezimete uğratmak istiyorlar. Durmak yok, yola devam parolasıyla CHP'yi kendi yarı sahasına hapsetmiş, baskı altında tutuyor. Fark yememek için CHP'nin oyun kurucusu (Kemal Kılıçdaroğlu) kaleye geçiyor. Baskı altında kaleciye geri bir pas gidiyor. Tabii bunu tutamıyor Kemal bey ve kendi kalesine gol oluyor. Ne anlar o futboldan. Durum 4-0. Siz devam çabalayın durun, bu "Gezi Parkı" eylemi sizden güç alıp AKP'ye verdi. Yaptığınız tersine gidecek göreceksiniz. Yani kendi kalenize gol attınız.