'Bölge insanı terörle arasına mesafe koymalı'

'Bölge insanı terörle arasına mesafe koymalı'
'Bölge insanı terörle arasına mesafe koymalı'
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 'Kürt meselesiyle, terör meselesi birbirinden çok farklı. Teröristler bugün başkasının aleti olur, yarın başkasının aleti olur' dedi

Özgür ALTUNCU

İSTANBUL - Dünya Tüketici Ürünleri Forumu'na katılan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Haliç Kongre Merkezi'ndeki Forumun çıkışında gazetecilere açıklamalarda bulundu. Dağlıca'daki terör saldırısıyla ilgili bir soruya yanıt veren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, " Memlekette konuşulan Kürt meselesiyle; terör meselesi birbirinden çok farklıdır. Teröristler bugün başkasının aleti olur, yarın başkasının aleti olur. Dün de başkalarının aletiydi." şeklinde konuştu. Gül , " Bölgedeki, dünyadaki çeşitli gelişmelerin her zaman bu tip kullanılmaya muhtaç insanları kullanacaklardır. Kullanırken de ortaya dava, ortaya sözüm ola bir ideal konulacaktır. Ama hep sonunda ortaya çıkmıştır ki zaman zaman hep kullanılmışlardır. Bugün de aynı şekildedir" diye konuştu.

GÜL'DEN KÜRT VATANDAŞLARA ÇAĞRI

Bölgedeki vatandaşlara çağrıda bulunan Cumhurbaşkanı Gül, " Bölgedeki bütün vatandaşlarımın, Kürt vatandaşlarımın, hepsi terörle , teröristlerle aralarına çok kesin mesafe koymaları gerekir. Bunlar kendi meselelerimizin hallini zorlaştıran meselelerdir" şeklinde konuştu.

SALDIRI TESADÜFİ DEĞİL

Dünkü terör saldırısının tesadüfi olmadığını söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, " Bölgedeki bütün gelişmeleri düşündüğümüzde, olup bitenlere baktığımızda bunların bir şekilde tezahürüdür. Ama sonuna kadar teröre taviz verilmeyecektir. Memlekette huzur, güven, istikrar ve devletin hakimiyeti, Türkiye 'nin her karış toprağında hakim olacaktır. Bunun bilinmesini isterim" diyerek sözlerini tamamladı. Gül Semra ve Ahmet Özal'ı kabülüyle ilgili sorulara yanıt vermedi.(dha)