'Bölge ülkelerinin temasları yoğunlaşsın'

'Bölge ülkelerinin temasları yoğunlaşsın'
'Bölge ülkelerinin temasları yoğunlaşsın'
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad görüşmesinde, iki liderin Suriye'de akan kanın durması için bölge ülkeleri arasındaki temasların yoğunlaşması gerektiğini belirttikleri öğrenildi.

Ekonomik İşbirliği Teşkilatı'nın (ECO) 12. Zirvesi dolayısıyla Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de bulunan Başbakan Erdoğan , katılımcı ülke liderlerinden bazılarıyla ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

Başbakan Erdoğan, ikili görüşmeleri çerçevesinde İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad ile bir araya geldi.

Edinilen bilgiye göre, yaklaşık 40 dakika süren görüşmede, Erdoğan ve Ahmedinejad'ın başta Suriye olmak üzere bölgesel konular ve sorunları ele aldıkları belirtildi.

Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği Özel Temsilcisi Lahtar Brahimi'nin Suriye meselesine ilişkin yaptığı temaslar hakkında görüş alışverişinde bulunan iki lider, Suriye'de akan kanı durdurması için Türkiye ve İran başta olmak üzere bölge ülkeleri arasındaki temasların yoğunlaştırılması gerektiğini vurguladıkları öğrenildi.

Görüşmeye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ve Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı İbrahim Kalın da katıldı. (aa)