Bölünmüş yol haritalarına bölünmüş Türkiye haritalı ile yanıt

Bölünmüş yol haritalarına bölünmüş Türkiye haritalı ile yanıt
Bölünmüş yol haritalarına bölünmüş Türkiye haritalı ile yanıt
MHP'li Oktay Vural, bölünmüş yolları gösteren haritalarla parti grubuna seslenen Başbakan Erdoğan'a yine haritalarla yanıt verdi.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural Başbakan Erdoğan’ın dün Meclis grup toplantısında milletvekillerine gösterdiği ‘bölünmüş yol’ haritasına, ‘Kürdistan ve bölünmüş Türkiye, işsizlik ve yabancılara satılan topraklar ile özelleştirme’ haritaları ile yanıt verdi. Vural “Bölünmüş yol iyi de bölünmüş Türkiye haritalarından haber ver Sayın Başbakan. Bu haritalar 2002’de yoktu” diye konuştu.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Erdoğan’ın dünkü grup toplantısındaki sözlerine yanıt verdi. Başbakan Erdoğan’ın 2009 yılında Mersin’de “Anamız ağladı hangi yüzle geliyorsun” diyen bir çiftçiye yönelik “Ananı da al git” şeklindeki sözlerini dinleten Vural, çiftçi Mustafa Kemal Öncel’in annesinin vefat ettiğini söyledi. 

Vural “O gün Başbakan’ın bu lafları söylediği ana rahmetli olmuştur. Başbakan herhalde ahrette hesaplayacak. O anaya dil uzatanlar hakkın rahmetine kavuşan anayla helalleşmediler. Başbakan’ı o anadan ve tüm analardan özür dilemeye davet ediyorum. O bu dünyayı terk etti ama herhalde iki eli bu lafı söyleyenin yakasında olacak” diye konuştu.

“BÖLÜNMÜŞ TÜRKİYE HARİTALARI SENİN DÖNEMİNDE YAYINLANMAYA BAŞLADI”
Başbakan Erdoğan’ın dünkü grup toplantısında gösterdiği karayolları haritasını gösteren Vural, Karayolları Genel Müdürlüğü’nün bilgilerine göre 2002 yılında 63 bin 143 kilometre, 2010 yılında ise 64 bin 823 kilometre yol olduğunu belirterek “Ne yapmışsınız ne eklemişsiniz. Bin 700 kilometre yol ağı eklemişsiniz. Bu kadar gürültü çıkarıyorsun da dane yok.
 
Sanki kendilerinden önce Türkiye’de hiç yol yokmuş. İnsan vicdanlı, insaflı olur. İnsaf dinin yarısıdır. Ne kadar bölersen böl ne kadar çarparsan çarp senden önce 63 bin kilometre yol ağı vardı. Bereket versin ki milletvekilleri farkında da 2002 haritasını alkışladılar” diye konuştu. 

Basın toplantısında AB ülkeleri, Irak, Futbol Federasyonu ve NATO Seminer notlarında bulunan ve Türkiye’nin Doğu ve Güneydoğu bölgesini ‘Kürdistan’ olarak gösteren haritaları gösteren Vural “Bölünmüş yol iyi de bölünmüş Türkiye haritalarından haberin var mı. Bu haritalar 2002’de yoktu. AB ülkelerinin haritalarında Doğu ve Güneydoğu nerede gösteriliyor.Bölünmüş Türkiye haritaları senin döneminde yayınlanmaya başladı. Bu haritalardan haberdar olan yok. Yolu her zaman yaparız da bölünmüş Türkiye’yi yeniden nasıl ihya ederiz” diye konuştu.

“YÜREĞİN YETİYORSA O HARİTALARI GÖSTER”
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de katıldığı Frankfurt Kitap Fuarı’nda Kürdistan standı olduğunu ve Türkiye’nin Doğu ve Güneydoğu bölgesinin Kürdistan sınırları içinde gösterildiğini kaydeden Vural Başbakan’a “Yüreğin yetiyorsa sen o haritaları milletvekillerine göster” dedi. 

Yine Demokrasi Haritası’nda Türkiye’nin ‘Hibrit (Melez) demokrasi) ülkeleri içinde gösterildiğini belirten Vural “Nerede ileri demokrasi” dedi. Türkiye’nin özelleştirme ve yabancılara satılan topraklarına ilişkin harita ile işsizlik haritasını da basın mensuplarına gösteren Vural “Bu haritalar Türkiye’nin özelleştirme ve kaynaklarının diğer ülkelere nasıl pazarlandığını gösteriyor. 

İşsizlik haritasına bak bakalım sayın Başbakan. 2002’den bu yana nerelere geldi? 70 bin dönümlük toprağımız yabancılara satılmış durumda. Topraklarımız yabancılaşıyor, başka ülkelerin toprakları olarak gösteriliyor. Başbakan da bölünmüş yol haritası gösteriyor” diye konuştu. Başbakan Erdoğan’ın ihracat, takipteki alacaklar ile tarımsal kredilere ilişkin verdiği rakamların da doğru olmadığını belirten Vural Başbakan’ı rakamları çarpıtarak Türkiye’yi kandırmaya çalışmakla suçladı.

“HÜKÜMET YARGITAY ÜZERİNDE OPERASYON HAZIRLIĞI İÇİNDE”
Vural bir soru üzerine CMK’nın 102’nci maddesi nedeniyle yaşanan tahliyeleri de değerlendirdi. 4 Aralık 2004’de yapılan düzenlemenin ardından 2005 ve 2008 yıllarında tahliyelerin ertelendiğini hatırlatan Vural, “Neden şimdi ertelemiyorlar, Türkiye’de yargının hızlı işlemesi için adım mı attılar, ne yaptılar. Hakim, savcı mı atadılar, istihaf mahkemelerini mi kurdular. 

Hükümet Yargıtay’ı hedef almak suretiyle bütün yükü üst yargıya yıkmak istiyor.Yargıtay üzerinde operasyon hazırlığı içinde. Daha önce üç defa ertelenmiş şimdi niye ertelemediğini sormak gerekiyor. Bu tahliyeler vicdanları yaralamaktadır. Hukuk sistemi AKP eliyle darmaduman edilmektedir” dedi. Vural hükümetin ‘Roman açılımı’yla ilgili bir soruya ise “Hükümet açıla açıla-yüzme bilmediği- için açılımların sonu hüsran oldu” karşılığını verdi. (Anka)