@idrisemen

Bombalama emrini başbakan vermiş olabilir

Bombalama emrini başbakan vermiş olabilir
Bombalama emrini başbakan vermiş olabilir
Radikal.com.tr'de Canlı Yazı işleri'ne katılan Ferhat Encü bombalama emrini kim verdi? sorusuna, 'Başbakan vermiş olabilir' dedi.
Haber: İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

Roboski’de 34 kişinin bombalanarak öldürülmesinin üzerinden neredeyse bir yıl geçti. Uludere faciasında kardeşi Serhat Encü’yü kaybeden Ferhat Encü radikal.com.tr’de ‘Canlı Yazı işleri’ne katıldı. Radikal okurları sordu Encü yanıtladı. ‘Roboski katliamının soruşturması ne aşamada? Roboski katliamı halkı nasıl etkiledi? Roboski’nin yıl dönümünde Roboski halkı ne yapacak?’ İşte Ferhat Encü’nün bu sorulara verdiği cevaplar.

Roboski soruşturması ne aşamada: Biz Roboskili aileler olarak Roboski katliamını hukuki olarak uluslar arası boyuta taşımadık. Çünkü yasalar gereği bir olayı uluslar arası hukuka taşımak için önce iç hukukun tamamen tüketilmesi lazım. Ancak kendi çabalarımız ve mücadelemizle Roboski için uluslar arası bir kamuoyu oluşturduk. Olayın üzerinden neredeyse bir yıl geçti ancak katliamın failleri hala belli değil. Roboski katliamının emrini verenler hala görevinin başında. Roboski’nin aydınlatılması için herkesin bu konuda duyarlı olması lazım. Roboski katliamını aydınlatmanın tek bir yolu var oda herkesin Roboski’yi sahiplenmesidir.

Roboski katliamı halkı nasıl etkiledi: Bombalamadan sonra ben şahsen kardeşimin parçalanmış cesedini görmek istemedim. Çünkü bunu kaldıramayacağımı düşünüyordum. Nitekim bazı aileler çocuklarının paramparça olan cesedine sarıldı. Bir düşünün oğlunuzun parçalanmış cesedini görseniz psikolojiniz bozulmaz mı? Yakınlarını bu halde görenler geceleri nöbet krizleri geçirip geçici hafıza kaybı yaşıyor. Roboski halkı karalar giyip yas tutuyor. Çocuklar devlete kin bağladığı için okula bile gitmek istemiyor.

Roboski halkının geçim kaynağı: Zaman zaman devletin ekonomik olarak Roboski halkına yardım ettiği iddiaları medyada yer alıyor. Biz Roboski halkı olarak devletten herhangi bir maddi destek almadık. Nitekim böyle bir beklentimiz de yok. 34 kişinin ölümünden sonra Roboski’de manzara değişmedi. Roboski halkı 34 kişinin katledildiği yollardan yürüyüp sınırın diğer tarafına gidiyor. Çay, mazot ve şeker gibi ürünler alan aileler sınır ticareti yaparak geçimini sağlıyor. Bunların içerisinde bizzat çocuğunu kaybeden bir baba da var. Devlet ise bu sınır ticaretine göz yumuyor çünkü bölgenin tek geçim kaynağı sınır ticareti ve herkes bu gerçeğin farkında.

Bombalama emrini başbakan mı verdi?: Bombalama emrini kim verdi sorusuna gelince. Bu sorunun cevabını kimse bilmiyor. Ancak kesin bir şey var ki o da emri veren kişilerin devletin yüksek kademelerinde görev yapan kişiler olduğudur. Aradan bir yıl geçti ve bu katliam hala aydınlatılmadı. Hal böyle olunca ister istemez bombalama emri ile ilgili hükümet zan altında kalıyor. Nitekim katliamın failleri açıklanmadığı sürece biz hükümeti katliamdan sorumlu tutacağız. Bu yönden baktığımızda şu sonuca ulaşıyoruz; bombalama emrini ya başbakan vermiştir ya da başbakan yardımcılarından biri…

Binlerce insan Roboski’de olacak: Roboski katliamının birinci yıl dönümünde Roboski’de üç günlük bir anma programı yapmayı düşünüyoruz. O gün Türkiye ’nin her yerinden gelen binlerce insan Roboski’ye yürümek için bir araya gelecek. Eğer bu yürüyüş engellenirse bir çatışma ortamının çıkması kaçınılmaz olur. Çünkü insanlar Roboski’ye yürümek için son derece kararlı. Dolayısıyla herhangi bir engellenme son derece büyük bir çatışmayı tetikleyecek. Bunların yaşanmaması için anmanın özgürce yapılması lazım.