Bonino: Kötü tesadüf

Avrupa Komisyonu ve Avrupa Parlamentosu üyesi Emma Bonino, Türkiye'deki zina tartışmalarının zamansız olduğunu belirterek, "Bu kötü bir zamanlama" dedi.
Haber: HİLAL YILMAZ / Arşivi

LONDRA - Avrupa Komisyonu ve Avrupa Parlamentosu üyesi Emma Bonino, Türkiye'deki zina tartışmalarının zamansız olduğunu belirterek, "Bu kötü bir zamanlama" dedi.
Özel yasalara örnek
Dün Londra'da düzenlenen 'Avrupa'da Türkiye: Bir Sözden Fazlası mı?' başlıklı konferansa katılan Bonino, birçok AB ülkesinde özel yasaların bulunduğuna dikkat çekti. Portekiz'de kürtaj yasasının, İtalya'da boşanma kanununun varlığının altını çizen Bonino, Türkiye'deki zina tartışmalarının zamansız olduğunu ifade etti. Bonino, şunları söyledi:
Din etkili mi?
"Sadece iyi bir zamanlama değil. Biz, her gün Türkiye için kampanya yürütüyoruz ve bir anda zina tartışmaları patlak veriyor.
Bu bir felaket değil ama kötü bir tesadüf. Ama Türkiye'de halkın bunu tartışması ve düşüncelerini dile getirmesi çok güzel. Türkiye'nin büyük, yoksul ve Müslüman bir ülke olması AB üyeliği önündeki en etkin faktörler. Türkiye büyük, yoksul ve Müslüman bir ülke. Polonya ise büyük, yoksul ancak Hıristiyan.
AB içinde 'Müslüman bir ülke mi geliyor' diye düşünüp endişelenenler var. AB, demokrasinin, hukukun, laikliğin ve kişisel hakların var olduğu bir ortamdır. AB bir din projesi değildir."
Kapının anahtarı
Komisyon Başkanı eski Finlandiya Cumhurbaşkanı Martti Ahtisaari de, komisyon olarak Türkiye'ye ziyaretler düzenlediklerini ve bunun sonucunda olumlu gelişmeleri yakından takip etme fırsatı bulduklarını söyledi. Ahtisaari, "Türkiye, tam üyelik kriterlerini yerine getirdiğinde AB'nin kapısı açılacak. Türkiye'nin üyelik talebinin reddedilmesi Avrupa için dezavantaj. Türkiye'nin üyeliği AB için hayat sigortası. Kanımca, müzakerelerin başlaması, İslam dünyasına da yeşil ışık yakması bakımından son derece önemlidir" dedi.
Göç endişesi
Avrupa Komisyonu Dışişleri Genel Sekreteri ve raportör Albert Rohan ise, Avrupa'nın Türkiye'nin nüfusu ve üyeliğinin kabul görmesi halinde Türkiye' den Avrupa'ya yönelecek göç dalgasından endişe ettiğini, ancak bu göçlerin Avrupa'daki işgücünü artırması açısından olumlu bir gelişme olacağını söyledi.
Rohan, zina tartışmalarının bu aşamada çıkmasının üzüntü verdiğini ve pek yerinde olmadığını kaydetti.