Borç avukatın kamçısı

AB sürecinde birbiri ardına çıkarılan yasalar, hükümleri bakımından sevinçle karşılansa da 'altyapı' sorunları sık sık gündeme getirilmişti.

İSTANBUL - AB sürecinde birbiri ardına çıkarılan yasalar, hükümleri bakımından sevinçle karşılansa da 'altyapı' sorunları sık sık gündeme getirilmişti. İşte bu altyapı sorunlarından biri, baroları 'parasız' bıraktı. Yeni Ceza Muhakemeleri Kanunu'na (CMK) göre 18 yaşından küçüklere, parasızlara, ceza üst sınırı beş yıl olanlara ve müdahillere 'ücretsiz avukat' veriliyordu. Ancak yasa çıkarken, bütçe ayarlanmadığından barolarda para bitti.
Türkiye Barolar Birliği, (TBB), mart ayında yasalaşan CMK yürürlüğe girmeden önce, 24 Nisan'da Adalet Bakanlığı'na bir yazı göndererek, bugün başgösteren soruna dikkat çekti. Eski ve yeni kanuna göre kesilen adli para cezalarının yüzde 15'inin barolara aktarıldığı vurgulanarak, "...Yeni CMK'da hizmet alanı genişletildiği, barolarımızın CMK hizmetleri artırıldığı halde, ödenek eski oranda kaldı. Hizmetler bu ödenekle yürütülemez. Acilen yapılacak yeni düzenlemeyle oranın yüzde 30 olması gerekir" denildi.
'Verilen para yeterli'
Bakanlık da mayıs ayında gönderdiği yanıtta ise yeni ceza sisteminde para cezalarının ertelenmeyeceği belirtilerek, barolara verilecek paranın yeterli olacağı vurgulandı.
Yeni yasa yürürlüğe girince, baroların CMK servisleri olağanüstü hareketlendi. Eskiden 18 yaşından küçükler ve maddi durumu yerinde olmayanlar için avukat görevlendirilirken, artık ceza sınırı beş yıl ve üzeri olan suçlarda ve istendiği durumda müdahiller için de avukat görevlendirilmesi gerekiyordu. İstanbul Barosu'nda geçen yılın ilk altı ayında 28 bin avukat görevlendirilirken, bu yılki sayı 80 bini aştı.
Son olarak kasımda TBB, Adalet Bakanlığı'na yazı gönderdi. 'Müdafi ve vekil görevlendirme işlemlerinin, ayrılan ödeneğin tükenmesi karşılığında sürdürülemeyecek durumda olduğu' vurgulanan yazıda, avukatlara borcun 10 milyon YTL olduğu belirtildi.
'Acele ederlerse böyle olur'
TBB Başkanı Özdemir Özok: 2006 yılı için bize tahsis edilen 42 milyon YTL mutlaka ocak ayında ödenmeli. Bu paradan 10 milyon YTL ile borcu ödeyeceğiz. CMK servislerinin iş kapasitesi 10 kat arttı. Paramız kalmadı. Bizde her şey AB'ye endeksli alelacele yapıldığı için sıkıntıda kaldık. Uzlaşma olmazsa, demokratik haklarımızı kullanabiliriz.
İstanbul Barosu Başkanı Kazım Kolcuoğlu: Avukatlara bir buçuk aydan beri para veremiyoruz. Yaklaşık 4 trilyon liralık borcumuz var. İş yükümüz dört kat arttı. Yasalar, hesabı, altyapısı düşünülmeden yapıldı. Vatandaşın da hak kaybına uğramaması için bir an önce çözüm üretilmeli.
Ankara Barosu Başkanı Vedat Ahsen Coşan: Avukatlara paranın bittiğini söyledik. Göreve devam ediyorlar ama böyle ne kadar sürer.
Antalya Baro Başkanı Zeki Durmaz: Bölgemizde CMK'da artan dava sayısı yüzde 72. AB sürecinde yargının bu denli zayıf bırakılması, herhalde Türkiye Cumhuriyeti tarihin de yargının en fazla gözardı edildiği dönemdir.