Bozdağ: BDP, PKK'nın tutsağıdır

Bozdağ: BDP, PKK'nın tutsağıdır
Bozdağ: BDP, PKK'nın tutsağıdır
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, kanunlara göre BDP milletvekillerinin milletin temsilcisi olma özelliği taşıdıklarını, ama mana itibarıyla bu özelliği taşımadıklarını belirtti.Bozdağ, "BDP, PKK terör örgütünün tutsağı bir partidir. Gönüllü tutsaklık söz konusu" dedi

NTV'nin canlı yayınında soruları yanıtlayan Bozdağ, “ BDP 'nin son tavırlarının ardından siyasi muhatap bulamama söz konusu mu? Siyasette müzakere geri planda kalırsa askeri seçenek daha mı ön plana çıkacak?” sorusu üzerine, “Hayır, bir defa şunu söylemek lazım, BDP, PKK terör örgütünün tutsağı bir partidir. Gönüllü tutsaklık söz konusu. Yani, gönüllü bir işbirliği var, çok açık bir şekilde. Bağımsız hareket eden bir parti değil” diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere diğer hükümet yetkililerinden bu partiye “Terörle arasına mesafe koyması ve PKK'yı terör örgütü olarak ilan etmesi” tavsiyesinde bulunulmasına rağmen, bunun yapılmadığını anımsatan Bozdağ, son görüntülerin de “kucak kucağa” bir yapıyı ortaya çıkardığına işaret etti.

Bozdağ, sözlerini şöyle sürdürdü: “BDP milletvekilleri milletin temsilcisi olma özelliğini belki kanunlara göre taşıyorlar, ama esasında mana itibarıyla o özelliği taşımıyorlar. Taşımadıkları için, milletin temsilcileriyle görüşülebilir, konuşulabilir. Onu söyledik. BDP'li milletvekilleri de ortaya koydukları şeylerle terör örgütünün adeta temsilcisi gibi görünüyor. Ortaya çıkan davranış, eylem ve söylemlerden sonra BDP ile bu anlamda bir görüşme, konuşmanın faydası ortadan kalkmıştır.”


“BDP bölgenin temsilcisi değil”


BDP'nin bölgenin temsilcisi olmadığını, bölgede kanaat önderleri, sivil toplum kuruluşları bulunduğunu, Ak Parti'nin bölgede en fazla oyu alan parti olduğunu vurgulayan Bozdağ, “Bu da büyük bir yalan. BDP kürtlerin temsilcisi değil” dedi.

Bölgede yaşayan halkın sorunlarını iyi bildiklerini ve bunları çözmek için uğraştıklarını ifade eden Bozdağ, “Bunlar ise ekmek gelmesin, yatırım olmasın diye uğraşıyor. Devlet buralarda hizmet vermesin diye uğraşıyor” şeklinde konuştu.

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, halkla kalbi bir ilişkileri olduğunu ve bu ilişkinin bundan sonra da güçlenerek devam edeceğini söyledi.


İdam cezası

“İdam cezası kaldırılmalı mı, kaldırılabilir mi? Sizin görüşünüz ne?” sorusu da sorulan Bozdağ, “İdam cezası zaten kaldırıldı” dedi. “Kaldırıldı ama bir kez daha gündeme getirilmesi söz konusu olur mu?” sorusu üzerine Bozdağ, şöyle konuştu: “(Yeniden gündeme getirilmeli mi?) tartışmaları yapılıyor. Bu tartışmaları yapanların geçmişe de bakması lazım. PKK terör örgütü kurulduğundan beri Türkiye'de terör eylemleri gerçekleştiriyor. Ak Parti 2002'de geldi. Bizden önce idam cezası vardı. Kaç tane terörist idam edilmiş? Geriye dönüp baktığınızda, terör suçları ve bazı suçlarda idam cezası varken terör suçlarında bir azalma olmuş mu? Olmamış. Bir defa şunu görmek lazım, teröristler, terör örgütleri ceza hesabı yaparak eylem yapmıyor. Çıkar amaçlı suç örgütleri bunu yapıyor. Ama terör eylemi yapanlar ceza hesabı yapmıyor. Dünyanın hiç bir yerinde de yaptıkları yok. Bugün Türkiye'nin geçmişinde bu uygulandı, uygulandığı dönemde de bölücü başı dahil bu lafı söyleyenler, kendi dönemlerinde bölücü başının idam cezasını infaz etmediler. Vardı uygulamadılar. O dönemde terör eylemleri oldu mu, oldu. O yüzden orada cezaları artırmakla bu meselenin çözülmediğini Türkiye geçmiş uygulamalarıyla da gördü.”

Bozdağ, bir yandan alınması gereken hukuki tedbirleri almak, atılması gereken ekonomik, sosyal ve siyasi adımları atmak, öte yandan güvenlik boyutuyla mücadele etmek ve bunu çok boyutlu ve çok yönlü olarak sürdürmek gerektiğini vurgulayarak, “Sadece bir noktada şunu yaparsak, geçmişte olmuş ve başarı elde edilememiş şeyleri yeniden gündeme getirip koyduğunuzda yeni bir şey yapmamış oluyorsunuz. Netice vermeyen bir şeyi yeniden denemiş oluyorsunuz” diye konuştu. (aa)