Bozdağ: Güvenlik paketi yasalaşacak

Bozdağ: Güvenlik paketi yasalaşacak
Bozdağ: Güvenlik paketi yasalaşacak
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, görüşmeleri ikinci kez ertelenen İç Güvenlik Paketi hakkında "Meclis kapanmadan önce yasalaşacak" açıklamasında bulundu.

RADİKAL - Meclis'te gazetecilerin sorularını yanıtlayan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Anayasa Mahkemesi Başkanlığı'na seçilen Zühtü Arslan'ı tebrik ederek, "Anayasa Mahkemesi'nin başında, anayasa hukuku profesörü bir hocamız görev yapacaktır. Zühtü Arslan Bey geçmişi itibariyle çok başarılı bir bilim adamı. Anayasa Mahkemesi tecrübesi de var. Ülkemiz için hukukumuz için faydalı hizmetler yapacağına yürekten inanıyorum" dedi.

Bekir Bozdağ, Haşim Kılıç'ın kendisini en çok "darbeci" eleştirisinin üzdüğünü açıklamasına ilişkin soru üzerine, "Sayın Kılıç'ın kendi şahsi değerlendirmeleri hakkında 'niye böyle dedi?' demek benim işim değil. O kendi açısından olayı nasıl değerlendiriyorsa öyle ifade ediyor" diye konuştu.

Bozdağ, Kılıç'ın bugün itibariyle görevden ayrıldığını açıklamasına ilişkin şunları söyledi: "(Aynı çatı altında iki başkan olmaz) ifadesini kullandı. Bu açıdan baktığınızda yeni seçilmiş bir başkan var. Bu açıdan kendisi emekliliğini isteyerek görevden ayrılmayı tercih etti. Bu tamamiyle kendi takdirinde olan bir konu. Yoksa yasal açıdan bir mani yok. Ayın 13'üne kadar görevine devam edebilirdi. Nitekim Cumhurbaşkanlığı seçimi yapıldığında 10 Ağustos'ta, seçim sonuçları kesin ilan edildikten sonra da seçilmiş Cumhurbaşkanı, Başbakanlık vazifesini sürdürmüştü. O zamanki Sayın Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül Beyefendi de Cumhurbaşkanlığı görevine devam etmişti. Yani görevi bırakması tamamiyle kendi takdirinde olan bir husustur. Anayasal ve yasal bir engel yoktur. Kendi tercihidir, saygı duymak lazım."

Adalet Bakanı Bozdağ, "İç Güvenlik Paketi" görüşmelerinin ertelenmesine ilişkin soru üzerine, "Şu anda Grup Başkanvekili arkadaşlarımız ile görüşme yapmış değilim, ertelenme sebebini bilmiyorum ama İç Güvenlik Paketi'nin Meclis kapanmadan önce yasalaşacağını biliyorum" diye konuştu.
Bozdağ, "İç Güvenlik Paketi değişime uğrayabilir mi?" sorusuna ise "Benim İç Güvenlik Paketi'nin detayları üzerinde bir değerlendirme yapmam doğru olmaz. İçişleri Bakanımız yasayı takip ediyor. Benim bildiğim, yasada bir değişiklik yok. Komisyondan geçtiği gibi yasalaşacak. Yeni bir gelişme varsa ondan da haberim yok" yanıtını verdi.
AA